Była tłumaczka Donalda Tuska odmówiła składania zeznań ws. katastrofy smoleńskiej

Magdalena Fitas-Dukaczewska odmówiła składania zeznań w śledztwie dotyczącym "zdrady dyplomatycznej" ws. katastrofy smoleńskiej wszczętym w związku z doniesieniami Antoniego Macierewicza. Była rzeczniczka Donalda Tuska miała zeznawać w charakterze świadka. Powołała się na obowiązującą ją tajemnicę.

Magdalena Fitas-Dukaczewska stawiła się dziś w Prokuraturze Krajowej w roli świadka. 

Jak informuje RMF FM, była tłumaczka Donalda Tuska odmówiła składania zeznań, powołując się na obowiązująca ją tajemnicę. Fitas-Dukaczewska już wcześniej zapowiadała, że postąpi w ten sposób.

- Pani Fitas-Dukaczewska jest związana tajemnicą i nie może składać zeznań. Zwolnienie jej z tej tajemnicy byłoby szkodliwe dla interesu państwa - powiedział pełnomocnik Dukaczewskiej, Mikołaj Pietrzak, w rozmowie z dziennikarzami Polsat News. 

Jak dodał, prokurator nie doręczył jego klientce postanowienia o zwolnieniu z tajemnicy państwowej. 

Prokuratura Krajowa poinformowała, że ze względu na odmówienie przez Fitas-Dukaczewską składania zeznań, śledztwo zostało przerwane do czasu rozstrzygnięcia przez sąd kwestii zwolnienia jej z tajemnicy zawodowej.

Przesłuchanie miało się odbyć w ramach śledztwa w związku z doniesieniem złożonym dwa lata temu przez ówczesnego szefa MON Antoniego Macierewicza. Według niego, Donalda Tusk dopuścił się "zdrady dyplomatycznej", oddając Rosjanom badanie katastrofy.

Fitas-Dukaczewska zajmowała się m.in. tłumaczeniem rozmowy Tuska z Władimirem Putinem w dniu katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.

Więcej o:
Komentarze (527)
Była tłumaczka Donalda Tuska odmówiła składania zeznań ws. katastrofy smoleńskiej
Zaloguj się
 • diabetyczka

  Oceniono 126 razy 118

  A może by wezwać księdza spowiednika do prokuratury? Mieli bliźniacy spowiedników?

 • polskirozlamacz

  Oceniono 94 razy 88

  Nie odmówiła. Ona nie miała prawa zeznawać, bo tajemnica chroni jej klienta, a nie ją. Tak samo adwokat nie ma prawa zeznawać na temat tego, czego się dowiedział od klienta, nawet gdyby chciał.

 • skoment

  Oceniono 70 razy 68

  Najprościej wezwać Putina do prokuratury. Na pewno nie ośmieli się odmówić majestatowi Ziobry.

 • manren

  Oceniono 71 razy 65

  Obowiązkiem tłumacza jest przetłumaczyć i zapomnieć. Tego nie zmieni nawet ziobro.

 • fakduck

  Oceniono 61 razy 53

  Rząd dojnej zmiany, zrobił tak, że nikt już z nimi przez tłumaczy nie będzie rozmawiał. Kolejny "wielki sukces" dojnej zmiany!

 • def11

  Oceniono 50 razy 50

  A jeżeli chodzi o zdradę dyplomatyczną i wiele innych zdrad, to akurat Antoni Macierewicz miałby najwięcej do powiedzenia..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX