Jednorazowe pobicie to nie przemoc? Morawiecki wycofuje się z kontrowersyjnej ustawy

Premier poinformował, że projekt ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej wróci do wnioskodawców w celu "wyeliminowania wszystkich wątpliwych zapisów". Duże kontrowersje budził szczególnie jeden z zapisów - o tym, że jednorazowe pobicie nie będzie uznane za przemoc domową.

Mateusz Morawiecki poinformował, że podjął decyzję o skierowaniu projektu ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej do wnioskodawców w celu "wyeliminowania wszystkich wątpliwych zapisów".

"Przeciwdziałanie przemocy domowej jest priorytetem rządu Prawa i Sprawiedliwości, a polskie prawo musi być klarowne i bez cienia wątpliwości w pełni chronić ofiary" - napisał na Twitterze.

W kolejnym wpisie premier doprecyzował, że wszystkie akty przemocy domowej - zarówno te jednorazowe, jak i powtarzające się, muszą być traktowane "stanowczo i jednoznacznie". Stwierdził też, że "ofiary przemocy muszą czuć, że państwo stoi po ich stronie".

Kontrowersyjny projekt ustawy o przeciwdziałaniu przemocy

Wnioskodawcą projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie jest minister Elżbieta Rafalska. Projekt pojawił się na stronach Rządowego Centrum Legislacji 31 grudnia i natychmiast wzbudził duże kontrowersje. W całym dokumencie sformułowania "przemoc w rodzinie" została zastąpiona hasłem "przemoc domowa".

- Ten rząd jest wrogiem kobiet - komentował projekt nowej ustawy Sebastian Figaj z Młodych Demokratów.

Najważniejsze zmiany dotyczyły definicji ofiary przemocy oraz zakładania "Niebieskiej Karty". Jeśli ustawa weszłaby w życie, przemocą nie byłoby już jednorazowe, a jedynie "powtarzające się" pobicie. "Niebieska Karta" z kolei nie byłaby zakładana "z urzędu", a za zgodą ofiary. Natychmiast pojawiły się zarzuty, że przy takim brzmieniu ustawy część ofiar przemocy ze strachu przed oprawcami mogłaby wycofywać oskarżenia.

Więcej o:
Komentarze (259)
Jednorazowe pobicie to nie przemoc? Morawiecki wycofuje się z kontrowersyjnej ustawy
Zaloguj się
 • outsider44

  Oceniono 99 razy 87

  Warto w nowelizacji Kodeksu Karnego przemyśleć zmianę, która chroniłaby jednorazowych zabójców przed ciąganiem po sądach. Oskarżać o zabójstwo dopiero przy drugim trupie.

 • def11

  Oceniono 60 razy 58

  Z projektu Prawej i Sprawiedliwej inaczej partii autorstwa posła Zbonikowskiego :
  Jednorazowe pobicie to nie przemoc tylko gra wstępna, a gra podlega ustawie o Totalizatorze Sportowym.

 • pan_paradoks

  Oceniono 53 razy 51

  Ehhh... Czy ten rząd potrafi coś zrobić po prostu dobrze na samym początku?? Chyba nie było do tej pory ani jednej ustawy tych specjalistów, która by nie "wróciła w celu wyeliminowania błędów/pomyłek/omyłek/nieścisłości..." ??
  Skoro oni nie potrafią zrobić nawet zwykłych ustaw czy dokumentów bez 5 czy 10 poprawek to ja naprawdę się boję co się dzieje z naszym budżetem... Masakra.

 • 1adasq

  Oceniono 43 razy 41

  jak za komuny
  rząd bohatersko walczy z idiotyzmami które sam płodzi
  dzielnego zaiste mamy premiera

 • antonikarcz

  Oceniono 47 razy 35

  Po partii w której katowanie fizyczne i psychiczne członków rodziny jest uznawane za wzorową metodę wychowawczą, którą popierają faceci w kieckach nakazujący kobietom być gotowym do stosunku na każde żądanie męża, nic lepszego spodziewać się nie można.

 • fakiba

  Oceniono 34 razy 30

  Pięta i Zbonikowski będą teraz nad zmianami "pracować" ?

 • jeden-dwa-jeden

  Oceniono 35 razy 29

  PiSuary ....
  przy nich prostytutki i złodzieje to osoby godne najwyższego szacunku i zaufania.

 • antropoid

  Oceniono 37 razy 27

  Dla PiSiorów przemoc jest tylko wtedy, jak któryś z nich dostanie po mordzie.

  W obłudzie to zdolni uczniowie klechów, dla których gwałt na dziecku tez nie jest przestępstwem - jeśli robi to klecha.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX