Rzecznik Praw Dziecka chce walczyć z prawem do aborcji. Zadeklarował poparcie dla projektu Godek

Nowy Rzecznik Praw Dziecka chciałby zaostrzenia ustawy aborcyjnej. Taką deklarację złożył na antenie Telewizji Trwam. Zadeklarował, że będzie apelował do parlamentarzystów o zajęcie się projektem "Zatrzymaj aborcję".

- Prawo do życia od poczęcia jest podstawowe i nie powinno podlegać dyskusji - mówił nowy Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak w rozmowie z Telewizją Trwam. Dodał, że na aprobatę zasługują "wszelkie działania, jakie są podejmowane, aby tę ochronę życia rozszerzyć, wzmocnić".

Różne są metody. Jedną z metod byłoby być może postulowana zmiana innych przepisów ustawowych, ustawy o planowaniu rodziny, ale jedną z metod jest też to, co zastosowano w parlamencie, czyli wniosek posłów do Trybunału [Konstytucyjnego - red.]. Skutek będzie taki sam. Pewien zakres przepisów być może zostanie wyeliminowany

- wyjaśniał dalej Pawlak. Stwierdził również, że chciałby przyłączyć się do stanowiska Prokuratora Generalnego przed TK, ale nie jest do tego uprawniony. W związku z tym RPD chce zwrócić się do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, by ten - posiadając szersze kompetencje - przystąpił do postępowania przez Trybunałem.

Prowadzący program dopytywał Pawlaka konkretnie o poparcie dla projektu "Zatrzymaj aborcję". Ten odparł, że będzie "występował jako organ konstytucyjny do organów parlamentarnych popierając ten projekt". - I to będę czynił w najbliższych dniach, kiedy będzie przygotowane stanowisko - mówił. Zadeklarował też, że "będzie przypominał o tych sprawach". 

Czego dotyczy wniosek do TK ws. aborcji?

Pod koniec zeszłego roku część polityków PiS złożyła do TK wniosek o zbadanie, czy przepis, który pozwala na aborcję w przypadku ciężkiej choroby lub uszkodzenia płodu, jest zgodny z konstytucją. Swoją opinię do sprawy przedstawił Zbigniew Ziobro. W stanowisku napisał, że "fakt ciężkiego upośledzenia dziecka poczętego lub jego nieuleczalnej choroby (...) nie może być uznany za konstytucyjnie uzasadniony powód dopuszczalności przerywania ciąży".

Wniosek utkwił w Trybunale, w związku z czym niemal 80 posłów wystosowało do prezes Julii Przyłębskiej list, w którym apelowali o "niezwłoczne wyznaczenie terminu rozprawy" dotyczącej aborcji. Inicjatywę posłów PiS natychmiast skrytykowała rzeczniczka partii. - To jest Trybunał Konstytucyjny, a nie instytucja partyjna i nie jest rolą parlamentarzystów naciskanie na TK - mówiła Beata Mazurek. Co więcej, z informacji dziennikarzy wynika, że na posiedzeniu PiS Jarosław Kaczyński wydał posłom swojego klubu wytyczne, aby nie poruszali tematu aborcji. 

Większość przeciwna zaostrzeniu ustawy

Na początku grudnia serwis rp.pl zlecił sondaż, w którym uczestników pytano, czy ich zdaniem prawo antyaborcyjne powinno zostać zaostrzone. Wyniki tego krótkiego badania pokazują, że wbrew postulatom Fundacji Życie i Rodzina, zdecydowana większość Polaków nie chce, by wprowadzono zakaz aborcji.

Zaledwie 12 procent biorących w badaniu osób uważa, iż ustawa antyaborcyjna powinna zostać zaostrzona. 14 procent osób nie ma na ten temat zdania, a 25,8 procent osób uważa, że ustawa powinna zostać w niezmienionej formie. Przeważająca większość opowiada się za złagodzeniem antyaborcyjnego prawa - w ten sposób odpowiedziało 48,1 procent uczestników sondażu.

Polski spór o aborcję nie jest nowy. Pojawił się wraz z narodzinami III RP

Więcej o:
Komentarze (329)
Rzecznik Praw Dziecka chce walczyć z prawem do aborcji. Zadeklarował poparcie dla projektu Godek
Zaloguj się
 • zgryz3

  Oceniono 55 razy 51

  Kościelny chłopczyku, masz być rzecznikiem praw DZIECKA, a nie kijanki.

 • pasti2

  Oceniono 55 razy 47

  A za 3 lata okaże się, że jest pedofilem i był finansowany przez jakichś klakierów z PiS i KK - ale ile dzieci przez niego "straci życie" w tym czasie to tragedia

 • lodzermensz1

  Oceniono 47 razy 43

  To jest kwestia czasu. Kaczyński zmian w ustawie aborcyjnej nie chce, bo dobrze wie jakie jest społeczne poparcie dla jej zaostrzenia. Jednak środowiska antyaborcyjne są zmotywowane, dobrze zorganizowane, uparte i mają poparcie kościoła, na którego poparciu zależy Kaczyńskiemu. Jest tylko kwestią czasu by ustawę zaostrzono. Najwygodniej zrobić to rękoma Muszyńskiego i Przyłębskiej. Zawsze będzie można się tłumaczyć, że to przecież "niezależny" Trybunał zadecydował, a nie my.
  Jestem tylko ciekaw reakcji pelikanów. Kilkadziesiąt procent z nich nie chce zmian ustawy, a co najmniej kilkanaście chętnie widziałoby jej liberalizację. Kiedy ustawa zostanie zaostrzona, co zwycięży? Lojalność wobec partii matki, czy wrodzona hipokryzja, która nakazuje z jednej strony opowiadać o katolickich wartościach, z drugiej zaś strony skrobać kochanki.

 • cotam.kacze.100lce

  Oceniono 44 razy 40

  Nawet nie domyślamy się, ile lat trzeba będzie sprzątać ten chlew,
  jaki zrobiły (i codziennie robią) chrząkające małpy z PiSu i katolandu ...

 • jaroli

  Oceniono 45 razy 35

  Diabeł w ludzkiej skórze. Rzecznik kleru a nie dzieci. Kto go wybrał ? Pytam się kto tego chorego na głowę diabła wybrał ...

 • falbor

  Oceniono 39 razy 35

  minister środowiska walczy z ekologami,
  min. obrony narodowej ze sztabem generalnym,
  prezydent z sędziami sądu najwyższego,

  no to chyba kontynuacja...?!

 • zb.piswon

  Oceniono 34 razy 34

  Naprawdę trzeba się tymi k... zająć zanim tu będzie na dobre Katolistan. To są perwersi czystej wody. Inaczej nie umieją. Kij w oko bliźniego - to ich jedyny sposób funkcjonowania. Z takimi ch... nie wolno się cackać tylko fight fire with fire !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX