Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą cen prądu. Parafował ją w sobotę wieczorem

Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta, powiedział w Polsat News, że Andrzej Duda w sobotę wieczorem podpisał ustawę rekompensowania podwyżek cen prądu.

Ustawę przygotowaną przez rząd w piątek przyjęły Sejm i Senat, które w ciągu jednego dnia przeprowadziły cały proces legislacyjny. Przepisy mają zapobiec podwyżkom cen prądu w przyszłym roku. Pozostał więc tylko podpis prezydenta.

Nowelizacja, która ma obowiązywać od 1 stycznia, przewiduje obniżenie akcyzy z 20 do 5 złotych za megawatogodzinę i obniżenie opłaty przejściowej o 95 procent. Kolejne rozwiązanie to rekompensaty dla firm handlujących energią.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski w programie "Śniadanie w Polsat News" przekazał, że prezydent Andrzej Duda podpisał wspomnianą ustawę i zrobił to jeszcze w sobotę wieczorem.

Politycy o ustawie dot. cen prądu

Ponieważ deklaracja rzecznika prezydenta miała miejsce w programie na żywo, od razu zaczęli komentować ją goście. Marek Sawicki z PSL, były minister rolnictwa, apelował, by stawiać na energię odnawialną, dzięki czemu - jak wskazywał - nie będzie podobnych problemów z cenami prądu w przyszłości.

- KE z naszym rozwiązaniem nie ma problemu, natomiast z tym mechanizmem PiS UE może mieć problem, może uznać za niedozwoloną pomoc publiczną - przekonywał wicemarszałek Sejmu z Kukiz'15 Stanisław Tyszka. Dodał, że obawia się, że trzeba będzie tę ustawę poprawiać jeszcze w styczniu.

W podobnym tonie wypowiadał się Jacek Protasiewicz z sejmowego klubu Nowoczesnej (w klubie N. jest "wypożyczony" z PSL-UED), wskazując, że KE może mieć wątpliwości co do tej ustawy.

Ustawy bronił natomiast minister Jacek Sasin z KPRM, podnosił, że rząd musiał zareagować na "zaniedbania" poprzednich władz, stąd też musiał tak szybko reagować. Winą za zaistniałą sytuację obarczył rządy PO-PSL

Więcej o:
Komentarze (283)
Ustawa dot. cen prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę
Zaloguj się
 • jackanapes

  Oceniono 38 razy 28

  Długo tematu nie analizował. Musiał zdążyć przed nocną sesją na czacie z Dziką Foczką.

 • leszekk73

  Oceniono 30 razy 24

  No tak. Teraz dzięki nieudolność PiS, pieniądze wcześniej przeznaczane z akcyzy za prąd na utrzymanie służby zdrowia, dróg, straży pożarnej itp - będzie można oddać za granicę jako karę za zanieczyszczanie środowiska przez elektrownie węglowe. Kolejny sukces PiS...

 • 20portal

  Oceniono 28 razy 20

  Dobry pan. A już myśleliśmy, że zawetuje. Teraz może kontynuować zjazdy na nartach.

 • tadjan

  Oceniono 24 razy 18

  maliniak, ty chyba nie wiesz jaki z ciebie jest żałosny gnój ..... ciekawe gdzie będziesz spalał przez 200 lat swój węgiel, jak ci się elektrownie rozlecą? Za półtora roku znikniesz w niesławie i pogardzie jak zapowiadałeś na początku kadencji. Jesteś nikim.....

 • fakiba

  Oceniono 20 razy 14

  Nazywa się że "przemyślał"

 • js08836

  Oceniono 14 razy 12

  Warto przeczytać artykuły na temat handlu CO2 i co dzieje się z dziesiątkami miliardów zł., które Polska za nie otrzymuje. To bardzo zajmujący temat, bo okazuje się, że nawet 1 złotówka nie jest przeznaczona na energetykę, na źródła odnawialne czy modernizację bloków energetycznych zasilanych węglem. Na co więc przeznaczane są owe miliardy ? To właśnie jest ciekawe. Przeznaczane są na łatanie dziur w budżecie dosłownie na wszystko od 500+ począwszy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX