Gdy mówiono o cenach prądu, komisja "po cichu" zajęła się KRS. Czas na Trybunał Konstytucyjny

W Sejmie ustawa dot. cen prądu przyćmiła wszystko. Na tyle, że bez większego echa przeszła rekomendacja sejmowej komisji przed ważną rozprawą w TK. Tuż po nowym roku Trybunał zdecyduje ws. nowelizacji ustawy o KRS.

Ekspresowe tempo procedowania ustawy dot. cen prądu na specjalnym posiedzeniu parlamentu zwróciło uwagę wszystkich: najpierw w Sejmie, a następnie w Senacie, do późnej nocy. Całe zamieszanie wokół ustawy sprawiło jednak, że tego samego dnia bez echa przeszła inna, ważna decyzja parlamentarzystów.

28 grudnia odbyło się też posiedzenie Komisji Ustawodawczej, której członkowie zarekomendowali uznanie konstytucyjności przepisu mówiącego o wyborze przez Sejm sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa.

Komisja wydała taką opinię, ponieważ zbliża się termin rozprawy w Trybunale Konstytucyjnym. TK 3 stycznia 2019 roku ma zbadać konstytucyjności przepisów ustawy o KRS dotyczących sposobu powoływania przez Sejm sędziów, będących członkami rady.

Biuro Analiz broni opinii. Opozycja zarzuca ignorowanie Konstytucji

W ocenie Jadwigi Potrzeszcz z Biura Analiz Sejmowych, konstytucja nie określa wyraźnie, że członkami-sędziami KRS mogą być jedynie sędziowie wybierani przez sędziów. Jej zdaniem w artykule 187 ust 1 pkt 2 Konstytucji ustrojodawca celowo nie posłużył się sformułowaniem "wybranych przez sędziów".

Jednocześnie Komisja Ustawodawcza zarekomendowała uznanie za niekonstytucyjne przepisów umożliwiających kandydatom na sędziów odwoływanie się od uchwały KRS dotyczących powoływania sędziów, w tym sędziów do Sądu Najwyższego.

Z kolei posłowie opozycji, jak Arkadiusz Myrcha z PO, podnoszą, że przyjęcie takiego stanowiska przez Sejm to "całkowita ignorancja trójpodziału władzy". Jednocześnie Myrcha na Twitterze stwierdził, że rekomendacja komisji ignoruje art. 2, 7, 10 i 187 ustawy zasadniczej.

W grudniu ubiegłego roku Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, która zmienia zasady wyboru sędziów-członków KRS. Zgodnie z nią wyboru 15 członków-sędziów Rady na wspólną czteroletnią kadencję dokonuje Sejm, a nie środowisko sędziowskie, jak było przed nowelizacją.

Więcej o:
Komentarze (248)
Ustawa o KRS w TK. Sejmowa komisja przyjęła rekomendację. Nowelizacja jest zgodna z konstytucją
Zaloguj się
 • zimny.mycio

  Oceniono 124 razy 122

  Jadwiga Potrzeszcz nie jest specjalistką z zakresu prawa konstytucyjnego, lecz teorii prawa. "Ekspertem" Biura Analiz Sejmowych jest od niedawna, a jej najnowsze osiągnięcie zawodowe to kandydowanie do SN w procedurze prowadzonej przez nielegalnie wybraną Krajową Radę Sądownictwa. To znaczy, że podwójnie złamała zasady etyki akademickiej - napisała ekspertyzę w sprawie nie należącej do jej kompetencji, w dodatku w sprawie, którą ją indywidualnie dotyczy.

 • stach_79

  Oceniono 100 razy 98

  Jest tylko jedna partia. Niech żyje socjalistyczny wódz rewolucji bolszewickiej w Polsce! Jarosław Kwaczyński! URRAAA URAAAA!

 • antropoid

  Oceniono 84 razy 84

  Psychole i Szubrawcy nie robią przecież niczego bez powodu - zwłaszcza W NOCY.

 • antropoid

  Oceniono 78 razy 74

  Dużo będzie w Polsce do sprzątania po szajce SBeckiego podrzutka "Balbiny".

 • chi-neng

  Oceniono 62 razy 58

  Obojętnie co czynią, to czynią to na ‘łapu capu', z pośpiechem, jak najszybciej do ‘przegłosownia przy pomocy Kuchcinskiego i Karczewskiego’... gotowe do podpisania przez pajaca z pałaca.
  Bo tak nakazał i zaplanował BOSKI JARO.

 • krzychzy

  Oceniono 57 razy 55

  Poseł Pięta czuwa nad naszą praworządnością... Jaki kraj tacy posłowie

 • antropoid

  Oceniono 59 razy 53

  Takiej "demokracji" i takich "nowych elyt" chciał w Polsce kościół - z gębami pełnymi "wartości" i "nauk Jana Pawła II"...

 • kat.2

  Oceniono 52 razy 52

  jak widzę na zdjęciu głosującego posła Piętę to przestaje wierzyć w demokrację.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX