Naukowcy z PAN wydali oświadczenie ws. Glińskiego. Piszą m. in. o "żenującym porównaniu językowym"

Rada Naukowa Instytutu Filozofii i Socjologii PAN skrytykowała Piotra Glińskiego. Ich zdaniem niektóre działania i wypowiedzi ministra "są nieclicujące z godnością urzędnika państwowego".

"Od dłuższego czasu z niepokojem obserwujemy niektóre działania i wypowiedzi wicepremiera oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego" - brzmi początek oświadczenia naukowców IFiS PAN. Naukowcy zarzucają ministrowi "podporządkowywanie kultury jednolitej opcji ideowej", a także "naruszanie zasad funkcjonowania instytucji publicznych".

Arbitralne decyzje, dotyczące zmian kadrowych w takich instytucjach, lekceważenie głosu ich pracowników i przedstawicieli, wszystko to musi niepokoić

- czytamy.

Rada Naukowa IFiS PAN skrytykowała ministra Piotra Glińskiego

„Niepokoi i razi też ton wielu wypowiedzi” - piszą dalej naukowcy.

Za szczególnie żenujące uznajemy niedawne porównanie języka używanego w odniesieniu do partii rządzącej, którą reprezentuje m.in. Piotr Gliński, do języka, którym propaganda III Rzeszy posługiwała się wobec Żydów. Takie działania i wypowiedzi uważamy za nielicujące z godnością urzędnika państwowego

- czytamy.

Chodzi o słowa ministra Glińskiego, który na łamach "Wprost" skomentował narrację opozycji o PiS następującymi słowami:

Język, którym mówi się o PiS, ma wykluczać, unicestwiać, ma nas odczłowieczyć, delegitymizować, mamy być traktowani jak Żydzi przez Goebbelsa. Ma wzbudzić do nas obrzydzenie

- powiedział w połowie listopada.

Na koniec oświadczenia naukowcy z PAN tłumaczą, że zabierają głos, bo Piotr Gliński jest ich kolegą - pracownikiem Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, a także wieloletnim członkiem Rady Naukowej i kierownikiem Zakładu Społeczeństwa Obywatelskiego.

- Nie chcielibyśmy, aby wypowiedzi i praktyki ministra Glińskiego były uznawane przez opinię publiczną za reprezentatywne dla środowiska IFiS PAN - brzmią ostatnie zdania oświadczenia.

Więcej o:
Komentarze (208)
Naukowcy z PAN zarzucają Piotrowi Glińskiemu "podporządkowywanie kultury jednolitej opcji"
Zaloguj się
 • taroudant

  Oceniono 90 razy 80

  Po co te eufemizmy ? Gliński jest wrednym tępym gnojem, jak każdy pisowiec.

 • alexander59

  Oceniono 80 razy 76

  "...... i kierownikiem Zakładu Społeczeństwa Obywatelskiego." On i Społeczeństwo Obywatelskie ma się tak jak pięść do nosa. Ten pajac powinien być sukcesywnie wykluczany ze wszystkich stowarzyszeń itp. Pożyteczny idiota!

 • obeznany

  Oceniono 79 razy 69

  Żenada i niestety fatalne świadectwo dla polskiej nauki, jeśli taki niedouczone prymitywy jak Gliński albo Pawłowicz nie tylko się z niej wywodzą ale jeszcze reprezentują państwo polskie.

 • pan.szklanka

  Oceniono 64 razy 56

  Trudno winić idiotę, że wypowiada się jak idiota.

 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 58 razy 52

  Co to powiedział reżyser Robert Gliński o bracie ministrze?

 • evergreen111

  Oceniono 53 razy 47

  Wystarczy sam Gliński, żeby czuć obrzydzenie do PIS!

 • nicpon007

  Oceniono 53 razy 47

  Panowie Profesorowie, nie wymagajmy zbyt wiele od niezbyt rozgarniętego funkcjonariusza partii.

 • maj.basia

  Oceniono 49 razy 45

  "Człowiek bez właściwości" z tabletu i wszystko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX