Pakt ws. uchodźców przyjęty, ale bez poparcia Polski czy Korei Północnej. MSWiA wyjaśnia

Polska nie poparła Globalnego Paktu ws. Uchodźców. Przeciw wobec projektu wyraziły USA i Węgry, natomiast takie same decyzje jak Polska podjęły m.in. Izrael, Korea Północna i Nauru. Teraz MSWiA wyjaśnia stanowisko polskiego rządu w tej sprawie.

Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło w poniedziałek Globalny Pakt w sprawie Uchodźców (Global Compact on Refugees, GCR), za było 181 państw. Zgodnie z GCR ma być zwiększone wsparcie dla krajów, w których mieszka większość z ponad 25 milionów uchodźców na świecie.

Jednocześnie dwa państwa wyraźnie sprzeciwiły się zapisom paktu: Stany Zjednoczone i Węgry. Natomiast trzy wstrzymały się od głosu, Erytrea, Libia i Dominikana. Natomiast siedem państw nie wzięło udziału w głosowaniu nad paktem: Polska, Nauru, Izrael, Korea Północna, Tonga, Turkmenistan i Mikronezja.

MSWiA wyjaśnia stanowisko Polski. "Dokument może wywierać wpływ"

Teraz MSWiA wydało oświadczenie, w którym wyjaśnia, dlaczego Polska nie wyraziła poparcia dla Globalnego Paktu ws. Uchodźców.

Polska, jako członek Rady Bezpieczeństwa ONZ, uznała, że swoje stanowisko wyrazi przez nieuczestniczenie w głosowaniu. Dokument, pomimo niewiążącego charakteru, może być podstawą do wywierania wpływu na poszczególne kraje np. w zakresie dokonywania przesiedleń

- czytamy w oświadczeniu na stronach resortu.

Sam minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński w piśmie do szefa MSZ wskazywał, że GCR "ma charakter politycznej deklaracji i zawiera polityczne zobowiązania do podjęcia konkretnych działań".

O jakie działania chodzi? Według opinii szefa MSWiA mają one na celu utworzenie "globalnego podziału odpowiedzialności za uchodźców" i obciążeń z tym związanych. Polska w ONZ podtrzymuje, że to konwencja genewska ws. uchodźców powinna być podstawą prawa międzynarodowego w tej kwestii.

W ocenie resortu takie dokumenty jak Globalny Pakt ws. Uchodźców "wprowadzają zbyt wiele dwuznaczności". Zaznaczono jednocześnie:

Nie położono wystarczającego nacisku na trwałe rozwiązanie sytuacji uchodźców poprzez wspieranie ich w regionach pochodzenia, a także realizację dobrowolnych powrotów do ich państw

Wcześniej polski rząd nie poparł porozumienia Global Compact from Migration (GCM). W październiku szef MSWiA Joachim Brudziński podnosił, że projekt tego porozumienia "nie gwarantuje bezpieczeństwa dla Polski" i może "stanowić zachętę do podejmowania nielegalnej emigracji".

Więcej o:
Komentarze (165)
Globalny Pakt w sprawie Uchodźców. Przeciw USA i Węgier, Polska nie zagłosowała
Zaloguj się
 • elemir

  Oceniono 50 razy 26

  Rząd belgijski był "za". Teraz muszą pałować i polewać wodą własnych obywateli, bo ci przestali być już oczarowani perspektywą zwiększonego "ubogacenia".

 • kartownik

  Oceniono 18 razy 16

  Unia ma w tej chwili ok 510 milionów mieszkańców. Przyjęcie 510 milionów „uchodźców” zupełnie nie zmniejszy liczby tych, którzy do Europy będą chcieli się dostać. Ale cywilizacje i kulturę europejską zmiecie z powierzchni ziemi.

 • wichura

  Oceniono 26 razy 16

  Czyli w skrócie, po odsączeniu "planktonu": nie poparły tego USA, Węgry, Izrael i Polska.
  To nie jest złe towarzystwo.

 • co.ty.powiesz

  Oceniono 26 razy 16

  Pytanie: czy Konwencja Dotycząca Statusu Uchodźców przestała już obowiązywać i wszystkie państwa głosujące za tym Paktem ją wymówiły? Chyba nie. No więc po co wprowadzać nowe przepisy, które do tego nie są wcale obowiązkowe? To jest właśnie doskonały przykład psucia prawa, bo jeżeli dotychczasowe przepisy Konwencji Genewskie są złe, więc trzeba je poprawić, zmienić, albo są dobre, a dodatkowe ble, ble, ble tylko wprowadza zamieszanie.

 • saves

  Oceniono 23 razy 15

  Przypomnę tylko, że w latach 60, po wojnie w Algierii, do Francji przyjechało 50 tysięcy uciekinierów, którzy w kraju zostaliby zamordowani. Dziś śniadych jest tam 10 MILIONÓW!!!

 • qawsedrftg

  Oceniono 19 razy 15

  Kolejne niemieckie ideologiczne maniactwo. Nawet używa się określeń "Umsiedlung" zupełnie jak na Lubelszczyźnie w 1942 roku... Ten naród jest po prostu chory, tym razem najwyraźniej unicestwi się sam.

 • szuszwol

  Oceniono 20 razy 14

  Oprócz takie kraje jak USA, Izrael, Belgia, Włochy, ale będzie wyborcza za wszelką cenę ustawiać w szeregu z Koreą. Mam pomysł. EMIGRUJCIE SOBIE DO SHITHOLE COUNTRIES! Zostawcie pierwszy świat w spokoju!

 • 6565q

  Oceniono 28 razy 12

  oglądałem tych "uchodźców" w Paryżu i dziękuję PiSowi że tego szajsu nie przyjął.

 • qawsedrftg

  Oceniono 21 razy 11

  Kolejną wesołą sztuczką ze skrzynki Wujka Filantropa jest wmawianie że Uchodźcy są nieuniknieni ze względu na zmiany klimatu. Ale skoro tam tak gorąco i sucho, to dlaczego by nie zatrzymać eksplozji demograficznej? Tak jak to zrobiono w Chinach? Ale Lewaki powiedzą że to niezgodne z prawami człowieka... to kto zapłaci...?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX