Polska ma "natychmiast" zmienić ustawę o SN. Nowelizacja czeka na podpis, Duda ma czas do północy

Polska została zobowiązania przez Unijny Trybunał Sprawiedliwości do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów dotyczących obniżenia wieku przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku.

Unijny Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu ostatecznie orzekł konieczność zawieszenia ustawy o Sądzie Najwyższym. Wyrok ogłosiła Wielka Izba Trybunału, złożona z 15 sędziów, potwierdzając tym samym wstępnie postanowienie wiceprezes Trybunału z października. Polska wprawdzie wprowadziła zmiany do ustawy, ale brakuje jeszcze podpisu prezydenta. W świetle prawa obowiązuje więc ustawa, którą Komisja Europejska zaskarżyła do Trybunału. 

Czytaj też:  "Ekspresowa" nowelizacja ustawy o SN przyjęta przez Senat

To orzeczenie Trybunału to ostateczne zabezpieczenie skargi Komisji do czasu wydania wyroku, który ma stwierdzić, czy ustawa o Sądzie Najwyższym naruszyła unijne prawo. Tak uważa Komisja Europejska. W skardze na Polskę do Trybunału w Luksemburgu Bruksela napisała, że przepisy odsyłające Pierwszą Prezes i część sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku grożą upolitycznieniem Sądu i są zamachem na niezależność i niezawisłość sędziów.

Środki tymczasowe

Wraz ze skargą Komisja poprosiła o tak zwane środki tymczasowe, które mają obowiązywać do czasu ostatecznego wyroku. I najpierw wiceprezes Trybunału w październiku, a teraz Wielka Izba przychyliła się do tego wniosku w całości. Chodzi o zawieszenie wykonania ustawy i przywrócenie do pracy na warunkach sprzed wejścia w życie przepisów tych sędziów, którzy zostali odesłani w stan spoczynku. We wniosku jest także mowa o powstrzymaniu działań mających na celu wybór Pierwszego Prezesa Trybunału Sprawiedliwości. Wszystkie zabezpieczenia, która nakazał wprowadzić Trybunał, są w znowelizowanej ustawie i odpowiadają one w pełni na zarzuty Komisji, stąd oczekiwania Polski, że wycofa ona skargę.

Jednak Bruksela nie zamierza tego na razie robić. Unijni urzędnicy uważają, że Komisja chce utrzymać presję na Polskę, zwłaszcza że kwestionuje inne elementy reformy sądownictwa uznając, że są zagrożeniem dla niezawisłości wymiaru sprawiedliwości. Ponadto ostateczny wyrok rozstrzygnie także spór kompetencyjny - będzie wskazówką na przyszłość, czy Komisja może ingerować w system wymiaru sprawiedliwości w państwie członkowskim.

Podpis prezydenta

Tymczasem prezydent Andrzej Duda ma czas do północy w poniedziałek, by podjąć decyzję w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Nowelizacja, która wyszła z Sejmu 23 listopada zakłada, że do orzekania wrócą sędziowie przeniesieni w stan spoczynku.

Więcej o:
Komentarze (264)
Polska ma "natychmiast" zmienić ustawę o SN. Nowelizacja czeka na podpis, Duda ma czas do północy
Zaloguj się
 • taroudant

  Oceniono 93 razy 69

  Maliniak strasznie źle znosi kolejne upokorzenie. Podobny jest nawet z twarzy do rozkapryszonego 5-latka, które tupie, bije piąstkami i zaciska usta przed kolejną łyżką zupy. A mamunia i tak mu ją wepchnie do gardła.

 • lodzermensz1

  Oceniono 69 razy 53

  Nie spieszy się pan Duda.
  A wiemy, że gdy go Jarosław poprosi, to potrafi podpisać jeszcze tej samej nocy, nawet gdy jest za granicą.
  Pokazuje jak kocha Europę i nakazy jej sądów.

 • ks.pedofil

  Oceniono 63 razy 43

  Na kolanach cham musi podpisać. A tak ujadali a tu liść i się obsrali. Teraz też w nocy bo wstyd.

 • fakduck

  Oceniono 60 razy 42

  Ale się wije... Coś ostatnio mówił jakim to jesteśmy państwem europejskim, jak bardzo dbamy o standardy europejskie. Brawo maliniak. Pewnie kombinują jak tę porażkę obozu dojnej zmiany, wytłumaczyć sutenerowi+ jako wielkie zwycięstwo!

 • munaciello

  Oceniono 70 razy 42

  Andrzej, za przeproszeniem, Duda, ma podjąć decyzję...
  Na takie dictum lalkarzowi z Żoliborza zajady ze śmiechu popękają...

 • krynolinka

  Oceniono 54 razy 40

  Nowelkę o IPN-e podpisał błyskawicznie, kto w taki razie stoi za "decyzjami" pana prezydenta?

 • jkpo1

  Oceniono 40 razy 28

  Osobnik podkreślający na każdym kroku, że jest prezydentem chce pokazać jaki jest ważny ! Jego złośliwość napewno " doceni " UE i Trybunał !

 • irishrem

  Oceniono 41 razy 27

  Facet podpisuje ustawy zanim je w sejmie wymyślą, a tu nagle ma problemy ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX