Kolejny sędzia może dostać dyscyplinarkę. Za pytanie do unijnego Trybunału Sprawiedliwości

Zdaniem zastępcy rzecznika dyscypliny już dwóch sędziów dopuściło się "ekscesów orzeczniczych" i grozi im postępowanie dyscyplinarne. Dlaczego? Bo wysłali do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej tak zwane pytania prejudycjalne dotyczące m.in. sędziowskiej niezawisłości. O sprawie poinformował jako pierwszy Onet.

Najpierw sędzia Ewa Maciejewska z Łodzi, a teraz sędzia Igor Tuleya z Warszawy, dostali od zastępcy rzecznika dyscypliny wezwania do złożenia wyjaśnień po tym, jak wysłali do europejskiego Trybunału pytania dotyczące sędziowskiej niezawisłości.

"Orzeczniczy eksces"

Ewa Maciejewska dostała już kilka pism, w którym wzywa się ją do odpowiedzialności, za dopuszczenie się "ekscesu orzeczniczego". Czym dokładnie był rzeczony "eksces"?

W swoim piśmie zastępca rzecznika dyscypliny jasno pisze, że chodzi mu o przesłane przez Maciejewską pytania prejudycjalne. Sędzia spytała m.in. o gwarantowaną prawem unijnym i krajowym sędziowską niezawisłość oraz niezależność sądów. Pytania te padły w kontekście wprowadzanego przez ministra Ziobrę nowego systemu postępowań dyscyplinarnych - donosi Onet.

Pytanie prejudycjalne to pojęcie z obszaru prawa Unii Europejskiej. Regulowane zapisami w Traktacie o Unii Europejskiej i Traktatem o funkcjonowaniu UE umożliwiają sądom państw członkowskich Unii Europejskiej zwracanie się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z pytaniami dotyczącymi "wykładni Traktatów, ważności i wykładni aktów przyjętych przez instytucje, organy lub jednostki organizacyjne Unii".

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego wychodzi z założenia, że ani sędzia Maciejewska, ani sędzia Tuleya nie mogli zadawać żadnych takich pytań TSUE. Ma tego zabraniać art. 267 Traktatu o Funkcjonowaniu UE, który tak naprawdę zobowiązuje krajowe sądy, by pytania zadawały w wypadku jakichkolwiek wątpliwości, czy prawo krajowe jest zgodne z prawem unijnym.

Ziobro próbuje zablokować pytania przez TK

Co ciekawe, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro pytał polski Trybunał Konstytucyjny o zgodność rzeczonego artykułu 267 o zgodność z polską konstytucją - informuje "Rzeczpospolita". Zdaniem sędziów zrobił to po to by, uniemożliwić im zadawanie pytań prejudycjalnych.

11 grudnia pismo w sprawie "nielegalnie" wysłanych do TSUE pytań dostała Maciejewska, a 12 grudnia analogiczne wezwanie otrzymał warszawski sędzia Igor Tuleya. W rozmowie z Onetem tak to skomentował:

Cóż, ja informuję unijny Trybunał Sprawiedliwości o wszystkich kolejnych pismach od rzecznika dyscypliny, które do mnie docierają.

Po czym dodał:

Wygląda na to, że rzecznicy dyscyplinarni czy urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości odmawiają sądom krajowym prawa do zadawania pytań prejudycjalnych.
Więcej o:
Komentarze (148)
Już drugi sędzia może dostać dyscyplinarkę. Za pytanie do unijnego Trybunału
Zaloguj się
 • niko8472

  Oceniono 83 razy 73

  Ho ho ho, dyscyplinarka za korzystanie z prawa do pytania? No to wiemy po co ta izbe dyscyplinarna sobie pisiorki wziely;) Ciekawe co zrobia jak sie teraz sedziowie od decyzji tej izby do TSUE beda odwolywac? Zamiesc tego nie beda potrafili.

 • krynolinka

  Oceniono 73 razy 61

  Ale już ekscesem nie jest zastraszanie sędziów. Raczej pachnie neokomuną.

 • 99venus

  Oceniono 56 razy 56

  Zarówno pani sędzia Maciejewska jak i pan sędzia Tuleya zasługują na wielki szacunek i poparcie.Pisi czynownicy jedynie na hańbę i społeczne potępienie.To oczywiście niezależnie od tego co się z nimi stanie po upadku PiS.

 • fisher1973

  Oceniono 47 razy 47

  jeszcze przyjdzie czas ze te wszstkie bolszewickie miernoty od zera bekna za to

 • vito60

  Oceniono 43 razy 41

  Pan zbyszek nadal podkopuje ,, dobrom zmiane", dając TSUE kolejne argumenty na temat zamordyzmu w Polsce.

 • jan_42

  Oceniono 43 razy 39

  Takie postępowanie "dyscyplinarne" stanie się znakomitym przyczynkiem do dalszego procedowania TSUE przeciwko systemowi sądownictwa w Polsce. Gratuluję MS a zwłaszcza jego szefowi "Z" (czytaj "0").

 • biesczad1

  Oceniono 36 razy 32

  Ale w bolszewiźmie, to standard - PiSdy niczego nowego nie wymysliły...

 • gerardpolak2

  Oceniono 31 razy 29

  Precz z kaczyzmem!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX