W Łodzi nie będzie już placu Lecha Kaczyńskiego. Sąd odrzucił skargę wojewody

Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę kasacyjną wojewody łódzkiego dotyczącą nazwy placu Zwycięstwa w Łodzi. W wyniku tej decyzji patronem tego miejsca nie będzie były prezydent Lech Kaczyński.

W Łodzi nie będzie placu Lecha Kaczyńskiego - taki jest efekt wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Miejsce będzie nosiło dotychczasową nazwę - plac Zwycięstwa.

Zamieszanie wokół placu Zwycięstwa toczy się od wielu miesięcy, o czym pisaliśmy w Gazeta.pl. Plac upamiętniał zwycięstwo z 1945 r. nad hitlerowskim faszyzmem. Po wejściu w życie ustawy dekomunizacyjnej w ubiegłym roku nową nazwę nadał mu wojewoda łódzki Zbigniew Rau. Plac dostał za patrona byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Rada miasta zaskarżyła zmianę do sądu, ale w międzyczasie postanowiła działać na własną rękę. Na pierwszej sesji rady w 2018 roku postanowili wymazać plac Lecha Kaczyńskiego z dokumentów - przemianowali go na znów plac Zwycięstwa. Twierdzili, że to nowa nazwa, która tym razem miała upamiętniać zwycięstwo w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r.

- Nie życzę sobie czczenia Lecha Kaczyńskiego w moim mieście. Nie interesują mnie zasługi Kaczyńskiego dla Prawa i Sprawiedliwości. Nie życzę sobie, żeby obsesja tej jednej partii utrudniała życie mieszkańcom [za zmianą nazwy idzie zawsze wymiana dokumentów - red.] - mówiła wówczas radna Urszula Niziołek-Janiak.

Jak przypomina "Gazeta Wyborcza", wojewoda unieważnił decyzję radnych, ale Wojewódzki Sąd Administracyjny w lipcu uchylił zarządzenie wojewody. Zbigniew Rau nie chciał zgodzić się z postanowieniem sądu i złożył kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego. A ten w środę 12 grudnia oddalił skargę wojewody. Oznacza to, że patronem placu nie będzie już były prezydent.

Więcej o:
Komentarze (128)
W Łodzi nie będzie już placu Lecha Kaczyńskiego. Sąd odrzucił skargę wojewody
Zaloguj się
 • rhemek76

  Oceniono 81 razy 71

  Przepraszam ale upamietnienie zwyciestwa na Hitlerowcami wedlug pis jest niegodne? Czyli inaczej pis uwaza ze lepiej zeby go nie bylo i hitlerowcy wygrali wojne?

 • antropoid

  Oceniono 63 razy 55

  BRAWO ŁÓDŹ. Czyścić przestrzeń publiczną z bolszewickiego kultu toksycznej rodzinki.

 • antropoid

  Oceniono 49 razy 39

  Też bym tego nie chciał w swoim otoczeniu.
  PRECZ z kaczyzmem - bolszewizmem.
  Niech sobie TW "Balbina" obwiesza tymi tabliczkami mieszkanie i ogródek.

 • stachkaz47

  Oceniono 39 razy 37

  SZACUNEK dla Łodzian.

 • polakadam

  Oceniono 45 razy 37

  Czemu pisiory tak nienawidzą śp prezydenta Lecha Niewielkiego że nawet po śmierci go ośmieszają?

 • falbor

  Oceniono 44 razy 36

  Plac L. Kaczyńskiego w każdym mieście !
  Ulica im. Rodziny Kaczyńskich w każdej wsi !!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX