Donald Tusk na Twitterze twardo o brexicie: Nie będzie renegocjacji umowy z Wielką Brytanią

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował na Twitterze, że w czwartek odbędzie się szczyt ws. brexitu. Dodał, że nie dojdzie do renegocjacji warunków umowy z Wielką Brytanią i bierze pod uwagę scenariusz, w którym nie dojdzie do porozumienia.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zwołał szczyt brexitowy w Brukseli na czwartek. "Nie będziemy renegocjować porozumienia, ale jesteśmy gotowi do dyskusji na temat tego, jak ułatwić ratyfikację umowy brexitowej w Wielkiej Brytanii" - napisał na Twitterze. 

Tusk dodał, że czasu jest coraz mniej i że dyskusja na szczycie będzie dotyczyć też przygotowań do scenariusza przewidującego wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia.

Emocje wokół brexitu

Brexit bez umowy z Unią Europejską może doprowadzić do chaosu gospodarczego i strat zarówno po stronie wspólnoty, jak i Wielkiej Brytanii. Zwołany specjalny szczyt na czwartek to odpowiedź Brukseli na zawirowania na Wyspach Brytyjskich.

Głosowanie w brytyjskim parlamencie w sprawie umowy brexitowej zostało odłożone przez premier Theresę May na czas nieokreślony. Powodem był zdecydowany sprzeciw wobec porozumienia wśród posłów. Część polityków - zarówno z opozycji, jak i z partii rządzącej - domagało się, by premier otworzyła na nowo negocjacje z Unią.

Z nieoficjalnych rozmów z dyplomatami wynika, że możliwe są dyskusje o ewentualnych zmianach w deklaracji politycznej zapowiadającej przyszłe relacje gospodarcze Unii z Wielką Brytanią. Nie są wykluczone jakieś ambitniejsze zapisy dotyczącego ściślejszego partnerstwa handlowego Brukseli z Londynem.

We wtorek gościem Poranka w Gazeta.pl będzie były prezydent Bronisław Komorowski. Zapraszamy o 8:30.

Piotr Maślak/Łukasz KijekPiotr Maślak/Łukasz Kijek Fot. Gazeta.pl

Więcej o:
Komentarze (235)
Donald Tusk na Twitterze twardo o brexicie: Nie będzie renegocjacji umowy z Wielką Brytanią
Zaloguj się
 • darkstone35

  Oceniono 66 razy 38

  Ale się ruskich trolii naszło. Jak widać wiadomo kto gra na wyjście UK z EU.

 • darkstone35

  Oceniono 64 razy 32

  Brawo!! Brexit is Brexit. Niech upadek Brytanii będzie dla innych gorzkim przykładem czym się kończy słuchanie klakierów, trolli, i pożytecznych idiotów Kremla.

 • notremak

  Oceniono 46 razy 26

  Nie popuszczać ani odrobinę skretyniałym Angolom!
  Chcieli brexitu, to niech mają!
  A u nas co trzeba na rozkaz kurdupla podpisze nad ranem Długopiss i obudzimy się w ZBIRze.
  Głosujcie na piss!
  Piss Was urządzi!

 • miniorek

  Oceniono 42 razy 26

  Donald. W tym szaleństwie jest metoda. Trzymam kciuki.

 • strange_email

  Oceniono 35 razy 23

  Pare przykladow z dyskusji z brytyjskimi suwerenami:
  - "Przeciez juz wyszlismy z Unii" (w marcu 2018)
  - (ta sama osoba co wyzej) "za pare lat moja corka bedzie robic semestr studiow we Wloszech, na cale szczescie nie bedziemy musieli za to placic, tylko mieszkanie i jedzenie"
  - "Przez Unie spadl funt"
  - "Unia zabrania nam handlowania z Nowa Zelandia i Australia"
  Itp itd. Rece opadaja. Wiec maja czego chcieli.

 • f451

  Oceniono 27 razy 17

  A swoją drogą jest w pewnym sensie zabawne obserwować jak rząd May idzie w stronę przepaści mimo że dla wszystkich - UK i EU byłoby najkorzystniejszej wycofać się z tego Brexitu... I mimo że wszyscy politycy to wiedzą a co więcej wiedzą że większość Brytyjczyków już nie chce Brexitu...

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 35 razy 15

  Ciekawe jak długo Brytyjczycy będą kombinować jak to zrobić żeby wyjść z UE i pozostać w tej wyimaginowanej Unii jednocześnie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX