Raport NIK: Fundusz Ochrony Środowiska wydaje coraz mniej pieniędzy na ochronę powietrza

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska z budżetu w wysokości 6,5 mld zł wydał tylko 210 mln na ochronę powietrza - informuje Najwyższa Izba Kontroli.

Raport NIK na temat wydatków na ochronę środowiska, a w tym na poprawę jakości powietrza w Polsce, został zaprezentowany w piątek podczas szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach.

NIK: Coraz mniej wydatków na ochronę powietrza z NFOŚiGW

Najwyższa Izba Kontroli przeanalizowała to, w jaki sposób wydawane są środki Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Okazuje się, że na poprawę jakości powietrza wydaje się coraz mniej. 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej buduje swój budżet m.in. w oparciu o środki pozyskiwane podczas sprzedaży uprawnień do emisji CO2, opłat recyklingowych pojazdów wycofanych z eksploatacji i sprzedawanych koncesji. Znaczną część tego budżetu stanowią także środki unijne oraz norweskie. W pierwszej połowie 2017 roku NFOŚiGW zgromadził na swoim rachunku prawie 6,5 mld zł, z kolei w całym roku 2017 ok. 12 mld złotych.

Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że wpierwszym półroczu 2017 r. na ochronę powietrza wydano tylko 210 mln zł z budżetu w wysokości 6,5 mld zł. Co ciekawe, wydatki na ten cel z roku na rok maleją. Jak podaje wyborcza.pl, w 2014 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wydał na poprawę jakości powietrza 1,2 mld zł (budżet 4,2 mld zł), a w  2015 r. - 1,3 mld (miał do wydania 4,2 mld zł). Znaczne obniżenie wydatków na ochronę powietrza nastąpiło w 2016 roku, kiedy na ten cel wydano zaledwie 22 mln zł z budżetu o wysokości ponad 5 mld zł.

Na jakie cele wydaje się pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska?

Z ustaleń dziennikarzy "Gazety Wyborczej" wynika też, że w 2016 roku z tego funduszu wydano ok. 11 mln zł na szkolenia dla opiekunów terenów sakralnych i obiektów zabytkowych, a kolejne 5 mln na na remonty, budowę i wyposażenie terenów zielonych wokół budynków o charakterze "kulturowym i zabytkowym, w tym sakralnym". Jeden miliard wydano na geotermię oraz modernizację ciepłowni. 500 mln zł przeznaczono na program finansowania termomodernizacji budynków takich jak szpitale, hospicja, kościoły, muzea czy akademiki.

Prezes NIK o smogu w Polsce: Potrzebujemy rozwiązań systemowych

Podczas wystąpienia na COP24, prezes NIK podkreślił, że problem smogu jest problemem ponadlokalnym i ponadregionalnym, a samorządy nie poradzą sobie z nim samodzielnie. Jego zdaniem problem smogu wymaga rozwiązań systemowych na poziomie krajowym. Prezes Krzysztof Kwiatkowski Kwiatkowski zaznaczył także, że problem smogu jest ściśle związany z problemem ubóstwa. Benzopiren w polskim powietrzu pochodzi głównie ze śmieci spalanych w domowych piecach. "Problem smogu musi być rozwiązywany razem z problemem ubóstwa wielu polskich rodzin" - powiedział podczas swojego wystąpienia prezes Najwyższej Izby Kontroli.

Więcej o:
Komentarze (78)
Raport NIK: Fundusz Ochrony Środowiska wydaje coraz mniej pieniędzy na ochronę powietrza
Zaloguj się
 • kemor234

  Oceniono 26 razy 20

  Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zdaje się być kolejną przykrywką dla ściągania i gromadzenia pieniędzy na "potrzeby rządzących".
  "Jeden miliard wydano na geotermię oraz modernizację ciepłowni ..."
  Ciekawi mnie jednak gdzie i komu ????? Mogę chyba podejrzewać, że w Toruniu ...

 • glencok

  Oceniono 18 razy 18

  droga gazeto - nagłówek tego szwindlu powinien być na górze strony i walić po oczach a nie wiadomość o zdjęciach z kosmosu ( z calym szacunkiem dla naszych naukowców)

 • falbor

  Oceniono 24 razy 18

  A co w tym zaskakującego ?!
  Przecież zgodnie z pisowską logiką i racją stanu powinien dotować orkiestry górnicze polowe strzelnice...

 • remo29

  Oceniono 14 razy 14

  No przecie Rydzyk w potrzebie, wybory ido, mordy w korycie do wykarmienia, no uparł się cham i mu daj. No skąd mam wziąć, jak nie mam?

 • cozano

  Oceniono 12 razy 12

  "szkolenia dla opiekunów terenów sakralnych"
  Władza pisowska ma orginalne priorytety w zakresie ochrony środowiska.

 • js08836

  Oceniono 11 razy 11

  Szykuje się kolejna afera w PiS ? Skoro budżet Ochrony Środowiska miał w 2016 r. do dyspozycji 5 mld. zł. a wydano zaledwie 22 mln. na poprawę jakości powietrza, to co stało się z pozostałą kwotą ? Zasiliło fundusz 500+ czy wydano na zbrojenie ?

 • al48

  Oceniono 9 razy 9

  Niszczą Polskę w zastraszającym tempie .
  Ich celem jest zaspokojenie własnych potrzeb a przede wszystkim napełnienie własnych kieszeń i kieszeń swojej rodzinki .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX