Warszawa rezygnuje z fajerwerków w sylwestra, a co z finałem WOŚP? Owsiak odpowiada: To dokładnie 4 minuty

Gdy prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ogłosił, że w sylwestra ratusz zrezygnuje z miejskiego pokazu fajerwerków, pojawiły się pytania, czy podobne obostrzenie dotknie finału WOŚP. Jerzemu Owsiakowi zarzucano, że głośne wystrzały petard podczas corocznego "Światełka do nieba" również wywołują niepokój wśród zwierząt i powinny zostać zabronione. Teraz prezes WOŚP odniósł się do tych zarzutów.

W środę wieczorem Rafał Trzaskowski poinformował, że warszawski ratusz rezygnuje z miejskiego pokazu fajerwerków na rzecz pokazu świetlnego. Wszystko ze względu na dobro zwierząt, które boją się głośnych wystrzałów - argumentowano.

Co z finałem WOŚP? Owsiak: Fajerwerki będą

Natychmiast po ogłoszeniu decyzji Trzaskowskiego zaczęły pojawiać się pytania, czy podobny zakaz obejmie również finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbywający się dwa tygodnie po Nowym Roku. Władzom Warszawy zarzucano niekonsekwencję, a Owsiakowi  - że powinien mieć na uwadze dobro zwierząt, które boją się głośnych wystrzałów petard podczas finału WOŚP. 

Teraz Jerzy Owsiak odniósł się do tych zarzutów. Jak deklaruje - podczas finału WOŚP pokaz fajerwerków odbędzie się bez zmian, chyba że zostanie mu to oficjalnie zabronione.

Jak stwierdził, tocząca się na ten temat dyskusja to "wylewanie dziecka z kąpielą", a pokaz fajerwerków podczas finału WOŚP nie jest jedynym, który odbywa się w Warszawie i w innych dużych miastach. Wspomniał również, że dużo większe zagrożenie stanowią pokazy fajerwerków organizowane bez żadnej kontroli przez osoby prywatne, które często kończą się pożarami i wypadkami.

Jak argumentował, pokaz podczas corocznego "Światełka do nieba" trwa zaledwie cztery minuty

Nie wiem, ile trwa pokaz sztucznych ogni organizowanych przez miasto, ale nasz, pod Pałacem Kultury i Nauki, trwa dokładnie 4 minuty i śmiem twierdzić, że głośniej brzmi muzyka, która temu towarzyszy, niż samo strzelanie

- napisał, dodając, że "Światełko do nieba" jest "poruszającym widowiskiem świetlno-muzycznym", które jest zabezpieczone przez profesjonalistów.

Mamy więc 4 minuty widowiska podczas niedzielnego dnia, mającego miejsce dwa tygodnie po zmasowanym, kilkugodzinnym, niekontrolowanym ataku wszelkiego rodzaju eksplozji na naszym niebie.

- stwierdził prezes WOŚP.

Jak dodał, w pełni rozumie właścicieli zwierząt bojących się wystrzałów i zachęca ich do bojkotu handlu materiałami pirotechnicznymi. 

"Jeśli nam takie pokazy nie pasują, nie chcemy ich i uważamy je za zło, jeśli pojawi się urzędowy zakaz - dostosujemy się do takiej woli" - napisał.

Przypomnijmy, że zarzuty dotyczące zakłócania spokoju zwierząt podczas hucznego pokazu fajerwerków towarzyszącego finałowi WOŚP pojawiały się już wcześniej. W zeszłym roku w rozmowie z Gazeta.pl Jurek Owsiak argumentował, że zastąpienie fajerwerków pokazem świetlnym jest niemożliwe, bo "lasery kosztują bajońskie pieniądze".

Zwróciliśmy się do warszawskiego ratusza z pytaniem, czy miasto ma w planach zakazanie pokazu fajerwerków podczas finału WOŚP. Czekamy na odpowiedź. 

Więcej o:
Komentarze (189)
Warszawa rezygnuje z fajerwerków w Sylwestra, a co z finałem WOŚP? Owsiak odpowiada
Zaloguj się
 • kemor234

  Oceniono 38 razy 22

  Przychylam się do propozycji zamknięcia straganów z fajerwerkami.
  Tych parę groszy z VAT nie zrekompensuje urwanych palców, obrażeń oczu i tym podobnych "atrakcji" z wątpliwej zabawy.

 • lukki69

  Oceniono 49 razy 17

  Im bardziej prosty i ograniczony człowiek tym bardziej lubi świecidełka i wybuchy....

 • wooki74

  Oceniono 49 razy 17

  Zwierzęta boją się nagłego HUKU, a nie głośnej, jednostajnej muzyki. Osobiście uważam, ze w dobrym tonie byłoby zorganizowanie świetnego pokazu laserów + jakiegoś genialnego mappingu na PKiN. To duzo lepsze od fajerwerków, a nikt nie cierpi. Co z tego, ze pokaz trwa tylko 4 minuty? Dla mojego psa to 4 minuty tortury :(

 • staem

  Oceniono 24 razy 14

  Szanowny Panie J. Owsiak,
  informuję Pana, że Pana fajerwerki spowodują , pomimo tego ,że będą trwały tylko 4 minuty
  emisję trucizn w postaci związków boru,baru, strontu i innych metali, które dostaną się do atmosfery i to jest szkodliwe dla środowiska, bardziej niż brak tych fajerwerków. Niech Pan zrezygnuje z tego zamiaru, ochroni Pan środowisko Stolicy z emisji ewidentnych trucizn...

 • starsza10

  Oceniono 29 razy 13

  Pan Owsiak zrobił wspaniałą akcję, zresztą robi też inne pożyteczne rzeczy. Jednak stwierdzenie, że kanonada trwa "tylko 4 minut" źle o nim świadczy. Światełka do nieba być nie powinno. Jak wszyscy, to wszyscy i pan Owsiak też. Dodam, że poza zwierzętami, na te wybuchy bardzo źle reagują starzy ludzie, zwłaszcza ci, którzy jako dzieci przeżyły Powstanie Warszawskie. Bardzo się cieszę, że wreszcie ktoś zauważył problem.

 • lekkopoirytowana

  Oceniono 15 razy 11

  moim zdaniem powinien być ogólny zakaz sprzedaży i używania fajerwerków, ani to fajne ani bezpieczne, za to bardzo szkodliwe, małolaty kończą bez palców, zwierzęta się boją, niemowlaki płaczą... po co to? komu to jest do czegokolwiek potrzebne?

 • szlag_mnie_trafi

  Oceniono 13 razy 11

  LUDZIE! Trzaskowski niczego nie zabronił. Po prostu zrezygnował ZRE-ZY-GNO-WAŁ! Za trudne słowo? Chodziło tylko o to czy Owsiaka stać na podobny gest. No i okazało się że nie.

 • glencok

  Oceniono 21 razy 11

  Trzaskowski niczego nie zakazał, więc darujcie sobie brednie typu "może by zakazał Owsiakowi"
  Trzaskowski zdecydował że MIASTO zrezygnowało ze względu na zwierzęta z fajerwerków. Nikt inny nie ma zakazu odpalenia w sylwestra fajerwerków więc co to za głupia gadka żeby akurat jednemu Owsiakowi zabronić. Decyzję Trzaskowskiego jak najbardziej popieram.

 • yaspiman

  Oceniono 12 razy 10

  Owsiak, jesteś rozsądny i wrażliwy człowiek. przemyśl to jeszcze raz. po co tak naprawdę są te fajerwerki? czy nie lepiej za te pieniądze kupić coś bardziej potrzebnego?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX