Afera KNF. Rzecznik ministra "prezentuje fakty" ws. działań służb specjalnych

Rzecznik ministra koordynatora służb Stanisław Żaryn zapewnia, że w sprawie Komisji Nadzoru Finansowego działania służb specjalnych były podejmowane natychmiastowo i bez żadnej zwłoki.

W wydanym oświadczeniu rzecznik stwierdza, że zarzuty opozycji o powolnym rozpatrywaniu afery w KNF "wynikać mogą jedynie ze złej woli lub też z braku podstawowej wiedzy w powyższym zakresie". Informuje też, że specsłużby wyjaśniają okoliczności działania byłego przewodniczącego KNF Marka Chrzanowskiego.
Stanisław Żaryn przestawia w komunikacie, jak wyglądały dotychczasowe ich działania.

Po wszczęciu śledztwa przez prokuraturę, 14 listopada powierzono je CBA. Tego samego dnia o 12.35 funkcjonariusze CBA otrzymali od prokuratury nakaz przeszukania siedziby KNF oraz mieszkania byłego przewodniczącego KNF Marka Chrzanowskiego.

"Agenci CBA niezwłocznie przystąpili do czynności, tego samego dnia przeszukano siedzibę KNF a także miejsce zamieszkania Marka Chrzanowskiego" - informuje rzecznik. W czasie przeszukań funkcjonariusze zabezpieczyli wszystkie dokumenty, które w postanowieniu wskazała prokuratura. Dodatkowo agenci CBA zabezpieczyli sprzęt i nośniki elektroniczne, z których korzystał Marek Chrzanowski oraz zapisy z monitoringu w siedzibie KNF. 

Z ustaleń śledczych wynika, że były szef KNF był rano 14 listopada w siedzibie Komisji w asyście pracownika Urzędu KNF. Stanisław Żaryn zapewnia w komunikacie, że "jego wizyta nie miała wpływu na efektywność realizowanych przez CBA czynności". Funkcjonariusze CBA i ABW sprawdzili, czy w gabinecie Marka Chrzanowskiego działały urządzenia "antypodsłuchowe".  

Przesłuchało 11 osób, zabezpieczono nagrania z posiedzeń KNF

W ramach śledztwa zabezpieczono protokoły i nagrania z posiedzeń KNF oraz przesłuchało 11 osób, wśród nich: mecenasa Grzegorza Kowalczyka, pracowników UKNF oraz podmiotów powiązanych z Leszkiem Czarneckim.

Biuro Badań Kryminalistycznych ABW przeprowadza ekspertyzę nagrań i nośników, które Leszek Czarnecki przekazał prokuraturze 19 listopada 2018 roku. Chodzi o dyktafon, długopis z kamerą i pendrive. Ekspertyza ma wykazać m.in. ewentualną manipulację w zapisanych na nośnikach danych. Jej wyniki będą gotowe w przyszłym tygodniu.

Według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, Marek Chrzanowski podczas marcowej rozmowy, miał mu złożyć propozycję korupcyjną. Rozmowę tę biznesmen nagrał i skierował zawiadomienie do prokuratury. O sprawie poinformowała 13 listopada "Gazeta Wyborcza".

Nowym przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego został Jacek Jastrzębski.

Więcej o:
Komentarze (54)
Afera KNF. Rzecznik ministra "prezentuje fakty" ws. działań służb specjalnych
Zaloguj się
 • taroudant

  Oceniono 26 razy 24

  Załóż T-shirt "Konstytucja" - kulsony wjadą ci do chaty o 6.00 razem z drzwiami. Jesteś rakieterem z pisowskiej ferajny - dadzą ci w CH_ czasu na usunięcie dowodów przestępstwa. Potem będzie cię oskarżał w sądzie kapitan z twojej mafii.

 • hockib

  Oceniono 26 razy 24

  Niezwłocznie to znaczy po tygodniu od zgłoszenia w prokuraturze korupcyjnej propozycji. Słowo NIEZWŁOCZNIE nabiera u polityków PIS nowego znaczenia

 • inspektor_zgroza

  Oceniono 22 razy 20

  PILNE!
  Jak dowiedzieli się dziennikarze portalu "Niezależnaodrozumu.pl", agenci ABW ustalili, że szumidła zainstalowane w gabinecie przewodniczącego KNF nie były poświęcone!
  Więcej informacji wkrótce (jak tylko skończę zupę).

 • sir.fred

  Oceniono 19 razy 17

  Zdążył wrócić z Singapuru i wyczyścić biuro. Takie to "niezwłocznie"...

 • chi-neng

  Oceniono 18 razy 16

  Dlaczego nie wierzę w to co podają dzisiaj, po takim czasie?
  Do tej pory, WSZYSTKO mogli zmanipulować, wg własnego uznania, upodobania i zapotrzebowania. Co mają we krwi.

 • justas32

  Oceniono 20 razy 16

  Tylko Świnie służą Balbinie ...

 • justas32

  Oceniono 15 razy 15

  Fakty są takie że Służby ZA NASZE PIENIĄDZE kupiły i zainstalowały szumidła które nie działają !!! Czy my nic nie potrafimy zrobić normalnie ? To kolejna afera PiS ...

 • spyderman2

  Oceniono 17 razy 15

  czerwony komuch z pisu kradnie lub kłamie, najczęściej jedno i drugie. tfu!

 • owca888

  Oceniono 14 razy 14

  "Niezwłocznie" o 12.30 - to jakieś kpiny? Tego się nie da obronić, Żaryn. W żaden sposób. Macie ludzi za idiotów? Daliście czas Chrzanowskiemu na wyczyszczenie gabinetu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX