Gliński do PO ws. słów o Żydach i Goebbelsie: Niech świat usłyszy, że używacie podobnych technik

Wicepremier Piotr Gliński w czwartek na sejmowej mównicy komentował swoją wypowiedź dla tygodnika "Wprost". Stwierdził, że została "wyrwana z kontekstu, zmieniona i zmanipulowana".

- Dziwię się bardzo, że pan premier [wicepremier Piotr Gliński - red.] jest dzisiaj z nami, wydawało mi się, że powinien pan podać się do dymisji po tej wypowiedzi - mówił w czwartek w Sejmie poseł PO Rafał Grupiński.

Nawiązał w ten sposób do kontrowersyjnych słów Piotra Glińskiego opublikowanych w tygodniku "Wprost". Gliński, mówiąc o języku opozycji, stwierdził, że "ma wykluczać, unicestwiać, odczłowieczać, delegitymizować" PiS. "Mamy być tak traktowani jak Żydzi przez Goebbelsa" - przekonywał minister.

- Jest pan ministrem kultury i dziedzictwa narodowego, nie jest pan osobą przypadkową. Mówi pan w Polsce, państwie, którego ziemie stały się wielkim cmentarzyskiem żydowskim po Holokauście, mówi pan słowa, które ranią żydowską społeczność na całym świecie. Ranią dzieci Holokaustu i potomków tych, którzy zostali zamęczeni, zamordowani, zagłodzeni w obozach zagłady - dodał Grupiński z sejmowej mównicy.

Piotr Gliński: To skandaliczna manipulacja

Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński w odpowiedzi stwierdził, że jego słowa zostały przez media "wyrwane z kontekstu, zmienione i zmanipulowane". Podkreślił, że wypowiedź dotyczyła działań opozycji i wykorzystywanych przez nią technik propagandowych.

- Jeżeli kogoś to boli, bo ktoś został zaatakowany lub oskarżony o metody propagandowe niebezpieczne w swoich skutkach, to tylko i wyłącznie jest to część polskiej obecnej opozycji - mówił Gliński.

- Być może także powinien o tym usłyszeć świat, że państwo stosujecie podobne techniki - dodał.

Wicepremier powiedział również, że jest mu "przykro" i "ubolewa", jeśli ktoś poczuł się urażony. Podkreślił, że "był najdalszy od urażenia kogokolwiek".

Według Glińskiego, określenia stosowane przez opozycję "zaczynają przypominać chwyty znane z historii Niemiec lat 30.".  Przypomniał także słowa i zachowania przeciwników politycznych z poprzednich lat, takie jak np. spot Platformy Obywatelskiej z 2011 r., wypowiedzi Janusza Palikota, używanie przymiotnika "PiS-owski", mówienie o "PiS-owskiej szarańczy" i nazywanie partii "nowotworem".

- Nawoływałem do opamiętania w stosowaniu zła w walce politycznej. (...) Będę przeciwko tego typu metodom protestował i będę o tym mówił - podsumował.

Więcej o:
Komentarze (161)
Gliński do PO ws. słów o Żydach i Goebbelsie: Niech świat usłyszy, że używacie podobnych technik
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 47 razy 35

  A ten brnie dalej. A mógł po prostu przeprosić.
  Mógł nawet się nie odzywać i uchodzić za mądrego, niestety znowu zabrał głos.

 • kolesio2

  Oceniono 40 razy 28

  Wiadomo PO winne ,że gość jest idiotą z cenzusem. Pewnie też wina Pana Tuska.

 • psycholog11

  Oceniono 38 razy 26

  Pan profesor strasznie schamiał od czasu gdy został ministrem kultury.

 • brave48

  Oceniono 28 razy 20

  "Mój brat idiota" - tak o min. G powiedział rodzony brat ... no cóż ...

 • sailor2016

  Oceniono 28 razy 16

  Złodziej krzyczy łapać złodzieja.

 • sierra65

  Oceniono 25 razy 15

  "Pierdoklet z Tabletu"

 • norbertrabarbar

  Oceniono 17 razy 13

  Mnie najbardziej śmieszy,
  że mieli nie kraść...
  ...ale im się nie udało.

 • 1moja

  Oceniono 22 razy 12

  Acha, skoro pan Palikot zle sie wyrazal o PiSbolszewikach to dla pana Glinskiego jest to jednoznaczne z tym, ze on jako ten prawdziwy i dumny, prawy i sprawiedliwy moze teraz jeszcze bardziej wyzywac Polki i Polakow z gorszego sortu ze zdradzieckimi mordami, ze to daje mu mandat do antysemityzmu i przyprawianie Polsce geby katonazizmu.
  Panie Glimski co bylo a nie jest nie pisze sie w rejestr - specialnie dla pana - to znaczy, ze nikogo juz nie obchodzi co powiedzial a czego nie powiedzial pan Palikot, tylko ma znaczenie co pan powiedzial.
  Przegonilismy naziste, przegonilismy komuniste, przegonimy i kaczyste.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX