Sejm ekspresowo znowelizował ustawę o Sądzie Najwyższym. Opozycja: "PiS goni strach"

Nowelizacja o Sądzie Najwyższym została przepchnięta przez Sejm w trybie ekspresowym. Poprawka przywraca do orzekania sędziów SN, którzy ukończyli 65 lat. Dotyczy to również pierwszej prezes Małgorzaty Gersdorf.

To było dynamiczne posiedzenie Sejmu. W ciągu zaledwie kilku godzin odbyły się trzy czytania projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

PiS przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym

Nie podobało się to opozycji, której posłowie podnosili, że nie mieli czasu, by zapoznać się z poprawkami. - Takiego tempa prac jeszcze nie było - komentowała na sejmowej mównicy Barbara Dolniak z Nowoczesnej. - Pisanie przepisów na kolanie jest złem, o którym mogę się przekonać od początku pracy w tym parlamencie. Państwo unikacie ścieżki projektu rządowego, która wymaga konsultacji i opinii - podnosiła posłanka.

- Podkreślę raz jeszcze, ustawa o Sądzie Najwyższym, była zgodna z konstytucją i traktatami unijnymi - mówił Łukasz Schreiber z PiS, dodając, że nowelizacja stanowi kompromis z unijnym trybunałem.

"PiS goni strach"

Ustawa po ok. dwóch godzinach obrad trafiła do drugiego czytania, a niedługo po tym do trzeciego. Pominięto przy tym prace komisji. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński podnosił, że nie jest to konieczne. Posłowie z PO i Nowoczesnej podnosili, że pośpiech w pracach nad nowelizacją to wynik strachu PiS przed orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. - PiS goni strach - stwierdziła Gasiuk-Pihowicz.

Nowelizacja ustawy o SN. 215 posłów "za"

Tymczasem okazuje się, że skarga na Polskę w związku ze zmianami w Sądzie Najwyższym wcale nie zostanie automatycznie wycofana z unijnego TSUE.

W trzecim czytaniu odrzucono wszystkie poprawki zgłoszone przez opozycję. Ostatecznie nowelizację przyjęto. "Za" głosowało 215 posłów, przeciw było 161, wstrzymało się 24.

Więcej o:
Komentarze (173)
Sejm ekspresowo znowelizował ustawę o Sądzie Najwyższym
Zaloguj się
 • kocurxtr

  Oceniono 22 razy 20

  a ja bym chciał wiedzieć ILE W PLN TE PiSOWSKO-KACZYŃSKIO-DUDZIANE IDIOTYZMY KOSZTOWAŁY POLAKÓW !?

  i kazał PiSiorom zwrócic to do budzetu z własnej prywatnej kasy ...

 • polakadam

  Oceniono 21 razy 19

  Przed rozbiorami Kościuszko stanął przeciwko targowicy w obronie naszej konstytucji. Dzisiaj na szczęście nie musimy o nią walczyć zbrojnie. Ale widać pewne analogie. UE wraz z opozycją zrobiła to co probował zrobić Kościuszko w XVIII wieku. Obroniła konstytucję. Tym razem targowica w osobie pisu przegrała. I oby zawsze przegrywała. A kler tak jak wtedy popierał targowicę tak popiera dzisiaj.

 • justas32

  Oceniono 23 razy 19

  PiS-u nie gonie strach - wszak głupi niczego się nie boi. Oni tylko nie chcą teraz 2 afery - bo z tą pierwszą mają kłopoty "wizerunkowe" ...

 • bi1234

  Oceniono 20 razy 18

  Dziadostwo, a nie elita (jaką powinni być). Zawsze mówiłem że to polityczni menele.

 • kat-kk

  Oceniono 21 razy 17

  To co ?Matołusz wystraszony,że Unia nie da na chodniki,czy ,że Polska wyniesie tą mafię na widłach rolników na śmietnik histori?To bydło musi siedzieć ,aby nigdy więcej ,tak dobrej zmiany już nigdy więcej nie było.

 • troque

  Oceniono 18 razy 16

  Pisie syny mają rozwolnienie ...ze strachu. Jakiś czas temu puściły im hamulce i jadą po bandzie tak że starszy kulawy pan nie ogarnia ... cudownie że ta banda zaczyna rozwalać się od środka tylko Polski żal.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX