Co zmieni ekspresowo przyjęta ustawa o SN? Skarga na Polskę i tak nie zostanie wycofana

Trwa ekspresowe procedowanie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, której projekt pojawił się w Sejmie w środę rano. Czy wycofanie się z kontrowersyjnych przepisów poprawi sytuację Polski? Jak się okazuje, niekoniecznie. Nawet jeśli PiS wycofa się ze zmian ws. SN, skarga na Polskę wcale nie zostanie automatycznie wycofana z unijnego Trybunału.

W Sejmie trwa ekspresowe procedowanie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, które minuta po minucie relacjonujemy na Gazeta.pl. Duże kontrowersje wzbudza fakt, że głosowanie jest przeprowadzane w ekspresowym tempie, a posłowie nie mieli czasu, żeby zapoznać się z jego treścią. 

- Ustawa, która jest dziś przedmiotem nowelizacji, jest zgodna z konstytucją i standardami europejskimi. Jednocześnie nasz rząd, środowisko dobrej zmiany podkreślało, że szanujemy reguły i zasady Unii Europejskiej - powiedział z sejmowej mównicy minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W odpowiedzi cześć posłów na sali skandowała: "złodzieje, złodzieje!".

Skarga na Polskę nie zostanie automatycznie wycofana

Nowelizacja procedowania w Sejmie cofa poprzednie przepisy i daje podstawę ku temu, by przeniesieni w stan spoczynku sędziowie Sądu Najwyższego (powyżej 65. roku życia) mogli wrócić do orzekania. Spełniono więc część sugestii Komisji Europejskiej i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Czy to oznacza, że skarga Komisji Europejskiej zostanie wycofana?

Jak podaje korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon, skarga Komisji Europejskiej nie zostanie automatycznie wycofana z unijnego Trybunału nawet wtedy, gdy Polska całkowicie dostosuje się do postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE i uchwali nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. 

Oznacza to także, że w sprawie uchwalonych przez PiS przepisów o Sądzie Najwyższym i tak może zapaść wyrok unijnego Trybunału, który może orzec, że przepisy PiS były niezgodne z prawem unijnym. Zmieniłoby się tylko to, że - w razie niekorzystnego dla naszego kraju wyroku TSUE - polski rząd nie zostanie obciążony karami finansowymi. 

O wycofaniu skargi i wniosku o środki tymczasowe może zdecydować wiceszef Komisji Europejskiej, Frans Timmermans. 

Jak podkreśla Szymańska-Borginon, powołując się na głosy z Brukseli, Komisji Europejskiej może zależeć na tym, żeby sprawa Sądu Najwyższego została utrzymana przed TSUE. Byłoby to gwarancją tego, że polski rząd nie powróci do kontrowersyjnych przepisów dotyczacych sądownictwa. 

PiS wycofuje zmiany w Sądzie Najwyższym

Przypomnijmy, że w środę rano na stronach Sejmu pojawił się projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa posłów PiS, który daje podstawy ku temu, by sędziowie SN mogli wrócić do orzekania. Chodzi o tych sędziów, których poprzednią ustawą przeniesiono w stan spoczynku. Jednocześnie, w myśl zapisów ustawy, jeśli sędziowie SN chcą pozostać w stanie spoczynku, to mają do tego prawo.

Dotychczasowe przepisy kwestionowała Komisja Europejska a także Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Ta druga instytucja prowadzi zresztą postępowanie w tej sprawie, wstępnie nawet "zamroziła" obowiązywanie części przepisów poprzedniej ustawy o Sądzie Najwyższym. Przedstawicielem wnioskodawców jest poseł Marek Ast z Prawa i Sprawiedliwości. 

Więcej o:
Komentarze (93)
Co zmieni nowelizacja o Sądzie Najwyższym? Skarga na Polskę i tak nie musi zostać wycofana
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 32 razy 28

  Panie prezesie Kaczyński niech pan przypomni, jak to szło ? Ani kroku w tył ? :))

 • siwywaldi

  Oceniono 29 razy 25

  He, he....
  Tak się zachowuje KUNDEL kiedy zobaczy, że Pan wziął do ręki bat i idzie w jego stronę, bo kundel zignorował wezwanie: do mnie. Oj, serce rośnie na taki widok....

 • Kris P

  Oceniono 25 razy 23

  PiS ponownie na kolanach! Tylko PiS.
  Nie dajcie sobie wmówić, że Polska jest na kolanach, choć mogą próbować.

 • jasiekiera

  Oceniono 22 razy 22

  Niczego beton pisowski sie nie nauczyl.
  On jest niereformowalny, jedynie bat potrafi zrozumiec.

 • kopytko-151

  Oceniono 19 razy 19

  widzieliście jak dzioby uwijają się w parlamencie?widmo kary finansowej podziałało,wstyd i tchórzostwo,wielkie głośne buuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu!

 • antoszek22

  Oceniono 23 razy 19

  Ast to jedna z osób osobiście odpowiedzialnych za sfałszowanie wybrów do TK w grudniu 2015 bo to jego podpis widnieje pod zgłoszeniem Przyłębskiej, Muszyńskiego, Pszczółkowskiego, Ciocha i Morawskiego mimo, że nowelizacja ustawy, która to mu to umozliwiała wchodziła w życie 5 dni później

 • yenk

  Oceniono 22 razy 18

  Niech Komisja nie wycofuje skargi. Jest jeszcze problem niekonstytucyjności KRS i TK.

 • spyderman2

  Oceniono 18 razy 16

  w nocy na szybko czerwone pisowskie komuszyska przepychają buble prawne aby kraść więcej i bezkarnie. pozdrowienia dla wojciecha kałuży z żor który dzisiaj z opozycji przeszdł do pis w zamian za sutą pensję wicemarszałka sejmiku śląskiego oddał sejmik śląski pisiorom

 • polakadam

  Oceniono 16 razy 14

  Całe szczęście że kiedyś wstąpiliśmy do Unii. Jest komu teraz Polaków bronić przed kulawym pokurczem.
  A na wolackich forach lament i biadolenie. Piszą że nie zagłosują już na pisuarów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX