Gliński tłumaczy się ze słów o Żydach. "Ze smutkiem przyjąłem komunikat Ambasady Izraela"

Wicepremier Piotr Gliński wydał oświadczenie, w który odcina się od kontrowersyjnego porównania o Żydach, którym posłużył się podczas wywiadu dla tygodnika "Wprost". Przeprasza, ale jednocześnie podkreśla, że Ambasada Izraela przytoczyła jego słowa w sposób "niepełny, czyli nieprawdziwy".

Piotr Gliński odniósł się do oświadczenia Ambasady Izraela w Warszawie, która wcześniej nazwała jego słowa o Żydach wyrazem "głębokiej niewiedzy i ignorancji". 

Gliński tłumaczy: "Intencje jak najdalsze od urażenia kogokolwiek"

"Ze smutkiem przyjąłem komunikat Ambasady Izraela w Warszawie, w którym przytoczona jest moja wypowiedź w sposób niepełny, czyli nieprawdziwy. Mówiłem wyraźnie o języku goebbelsowskim, o niczym więcej" - napisał Piotr Gliński na Twitterze. 

Jak dodał, intencje jego wypowiedzi były "jak najdalsze od urażenia kogokolwiek, narażenia na szwank bardzo dobrych relacji polsko-izraelskich czy też dokonywania nieuprawnionych porównań historycznych".

Reakcja Ambasady Izraela po słowach Glińskiego

Gliński w wywiadzie dla "Wprost" twierdził, że narracja opozycji "ma wzbudzić do PiS obrzydzenie".

- Język, którym mówi się o PiS, ma wykluczać, unicestwiać, ma nas odczłowieczyć, delegitymizować, mamy być traktowani jak Żydzi przez Goebbelsa. Ma wzbudzić do nas obrzydzenie - mówił.

We wtorek 19 listopada Ambasada Izraela w Warszawie zareagowała na słowa wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego

Z niedowierzaniem i zdziwieniem przyjęliśmy wypowiedź Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pana prof. Piotra Glińskiego dla tygodnika Wprost: "Mamy być traktowani jak Żydzi przez Goebbelsa". Świadczy ona o głębokiej niewiedzy i ignorancji oraz braku wrażliwości

- brzmiało oświadczenie Ambasady Izraela w Warszawie przesłane do redakcji Gazeta.pl.

Ambasada zalecała także Glińskiemu "wizytę w Instytucie Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie i bliższe zapoznanie się tą problematyką".

Sam wicepremier od początku twierdził, że został źle zrozumiany.

- Na Miłość Boską! Niezrozumienie, zła wola czy socjotechnika? Mówiłem wyraźnie o języku goebbelsowskim, o mechanizmach propagandy, a nie mówiłem - jak kłamie GW - że "PiS jest traktowany przez opozycję jak Żydzi przez Goebbelsa", co jest tezą szerszą, poważniejszą i oczywiście nieprawdziwą - pisał Gliński na Twitterze po wybuchu kontrowersji wokół jego wypowiedzi.

Burza w izraelskich mediach po słowach Glińskiego

Słowa Piotra Glińskiego wywołały burzę w izraelskich mediach. Opisała je w depeszy Żydowska Agencja Telegraficzna, a jej treść opublikowały inne media. Nagłówki o słowach Glińskiego pojawiły się dotychczas w portalach dziennika "Haaretz" i izraelskiego Kanału 7. Wypowiedź wicepremiera zacytowała też w depeszy agencja AP, a tę opublikował m.in. "The Washington Post".

Izraelskie media w artykułach przypominały, że zmiana ustawy o IPN autorstwa PiS wywołała konflikt dyplomatyczny na linii Polska - Izrael. Spór trwał pół roku, negatywnie wpływał na nasze stosunki z USA, a udało się go zakończyć dopiero po tym, jak PiS wycofało się z kontrowersyjnych przepisów i Sejm zmienił ustawę. 

Więcej o:
Komentarze (285)
Gliński tłumaczy się ze słów o Żydach. "Ze smutkiem przyjąłem komunikat Ambasady Izraela"
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 74 razy 66

  Co za pech! Wszyscy tych tytanów intelektu źle rozumieją! A może to dlatego, że pieprzą głupoty?

 • eleka3604

  Oceniono 47 razy 41

  Wszystko jedno, co Pan chciał powiedzieć. ObraziłPan wszystkich soją retoryką z podrzędnego politycznego magla.

 • q602

  Oceniono 45 razy 41

  Piotr Glinski = Minister Braku Kultury...

 • tani_dran

  Oceniono 41 razy 37

  Znowu te gupie Ży.dy nie pojęły właściwie myśli polskiego patryjoty.
  Ile razy można?

 • c.t.k

  Oceniono 41 razy 35

  Na zdjęciu Gliński w ulubionej,przez klechy,pozie.
  Jako bardzo mały chłopaczek,zapytałem Babcię,dlaczego biskupów ,na zdjęciach,przedstawia się własnie w takiej"zadumanej"pozie.
  Bo oni są zatroskani o losy kraju-odpowiedziała Babcia.
  Ja 3.14erdolę to zatroskanie.

 • fakiba

  Oceniono 37 razy 33

  Smutno to ci będzie jak nowy konflikt wywołasz stary gamoniu , a może nie ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX