Ambasada Izraela reaguje na słowa Piotra Glińskiego. "Głęboka niewiedza i ignorancja"

Ambasada Izraela w Warszawie wystosowała oświadczenie ws. wypowiedzi wicepremiera Piotra Glińskiego dla tygodnika "Wprost". Urzędnicy radzą członkowi rządu, by odwiedził Instytut Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie.

Ambasada Izraela w Warszawie zareagowała na ostatnie słowa wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego. Gliński w wywiadzie dla "Wprost" twierdził, że narracja opozycji "ma wzbudzić do PiS obrzydzenie".

- Mamy być traktowani jak Żydzi przez Goebbelsa [Joseph Goebbels - minister propagandy w rządzie Adolfa Hitlera - red.] - przekonywał wicepremier.

Z niedowierzaniem i zdziwieniem przyjęliśmy wypowiedź Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pana prof. Piotra Glińskiego dla tygodnika Wprost: "Mamy być traktowani jak Żydzi przez Goebbelsa". Świadczy ona o głębokiej niewiedzy i ignorancji oraz braku wrażliwości

- brzmi oświadczenie Ambasady Izraela w Warszawie przesłane do redakcji Gazeta.pl.

Ambasada zaleca także Glińskiemu "wizytę w Instytucie Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie i bliższe zapoznanie się tą problematyką".

Sam wicepremier twierdzi, że został źle zrozumiany.

Na Miłość Boską! Niezrozumienie, zła wola czy socjotechnika? Mówiłem wyraźnie o języku goebbelsowskim, o mechanizmach propagandy, a nie mówiłem - jak kłamie GW - że "PiS jest traktowany przez opozycję jak Żydzi przez Goebbelsa", co jest tezą szerszą, poważniejszą i oczywiście nieprawdziwą

- napisał Gliński na Twitterze.

Użytkownicy Twittera pokazują jednak dokładne cytaty z wypowiedzi, które wskazują, że wicepremier rzeczywiście miał użyć takiego porównania.

Piotr Gliński o narracji opozycji

- Język, którym mówi się o PiS, ma wykluczać, unicestwiać, ma nas odczłowieczyć, delegitymizować - skarżył się w rozmowie z "Wprost" minister kultury Piotr Gliński.

Stwierdził również, że PiS jako opozycja, było traktowane "jak trędowaci".

Wypowiedź Glińskiego o Żydach trafiła do izraelskich mediów. Opisała je w depeszy Żydowska Agencja Telegraficzna, a jej treść opublikowały inne media.

Nagłówki o słowach Glińskiego pojawiły się m.in. na portalach dziennika "Haaretz" i izraelskiego Kanału 7. Wypowiedź wicepremiera zacytowała też w depeszy agencja AP, a tę opublikował m.in. "The Washington Post".

Poranna rozmowa Gazeta.pl z Cezarym Tomczykiem

Więcej o:
Komentarze (409)
Ambasada Izraela reaguje na słowa Piotra Glińskiego. "Głęboka niewiedza i ignorancja"
Zaloguj się
 • marple_jane

  Oceniono 88 razy 68

  PIS jest jak złośliwy nowotwór.Karmiąc siebie ,niszczy wszystko .

 • ps11111ps

  Oceniono 65 razy 55

  Stenogram ze spotkania na Nowogrodzkiej:
  - Panie Piotrze. Jest sprawa. Slyszal pan o problemach w KNF?
  _ Tak słyszałem
  - Musimy tą sprawę jakoś wyciszyć, żeby się do zachodnich mediów nie przedostała. Może niech Pan coś klasycznie chlapnie coś kontrowersyjnego o żydach, to wtedy będą mówić o tym temacie zastępczym a nie o KNF
  - Może Pan na mnie liczyć Panie prezesie

 • wickpic

  Oceniono 55 razy 45

  "Mój brat idiota...". Robert Gliński i do tego ignorant. Fajnie być ministrem .

 • przemek

  Oceniono 49 razy 39

  Szkoda że Panowie z PIS zapomnieli że to ich sposób przedstawiania rzeczywistości określany jest mianem Goebbelsa.

 • def11

  Oceniono 35 razy 29

  Panie z tabletu Gliński, jeżeli chodzi o "odczłowieczanie, delegitymizowanie " itp nikt pana szefa, prezesa Kaczyńskiego nie przebije, żeby wymienić tylko "gorsze sorty" "zdrajcy" "złodzieje".
  No może tylko Goebbels :)

 • 13sw

  Oceniono 32 razy 28

  Jakby Gliński miał wiedzę, inteligencję i uczciwość, toby go do PiS-u nie przyjęli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX