Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS zapadnie jutro

Trybunał Konstytucyjny odroczył do jutra orzeczenie w sprawie sposobu uchwalenia ustawy znoszącej górny limit składek na Fundusz Ubezpieczeń.

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który Prawo i Sprawiedliwość uchwaliło w ekspresowym tempie w grudniu 2017 roku. Ustawa zakłada zniesienie górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, powyżej którego na chwilę obecną nie płaci się składek. Górny limit sięga 30 przeciętnych pensji.

Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy prezydencki wniosek ws. ustawy o ZUS

Jeżeli ustawa weszłaby w życie, składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będzie odprowadzana od całości dochodu, podobnie jak to jest w przypadku ubezpieczeń chorobowych i wypadkowych. Jak informuje "Rzeczpospolita", zmiana ta dotknęłaby ok. 350 tys. pracowników zatrudnionych na etacie oraz ich pracodawców, a do ZUS-u wpłynęłoby ok. 5 milionów złotych.

Ustawa PiS wzbudziła wiele kontrowersji, a prezydent Andrzej Duda zgłosił pewne zastrzeżenia. Dotyczyły one przede wszystkim dochowania standardów procesu legislacyjnego. Sprawa trafiła do Trybunały Konstytucyjnego, który pod koniec października poinformował o odroczeniu do 13 listopada rozpatrywania sprawy. Dziś TK odroczył do jutra orzeczenie w sprawie sposobu uchwalenia ustawy znoszącej górny limit składek na Fundusz Ubezpieczeń.

Więcej o:
Komentarze (23)
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. zniesienia limitu składek na ZUS zapadnie jutro
Zaloguj się
 • plutoniczna

  Oceniono 12 razy 12

  A Przyłębska zadzwoniła już na Nowogrodzką z pytaniem jakie ma być orzeczenie?
  Bo jak nie to słabo, mogą nie mieć czasu na takie pierdy, bo tam aktualnie pożar w burdelu z powodu KNF.

 • spyderman2

  Oceniono 11 razy 11

  to jest para trybunał na czele którego stoi ledwie magister, wcześniej dyscyplinarnie karana jako sędzia popełniający błedy i mający braki w wiedzy. jej mąż to TW WOLFGANG współpracujący z sb a przez komuchów z pis awansowany na ambasadora pisowskiej polski. WSTYD!!! te wszystkie decyzje pisowskiego para trybunału podjęte przez nielegalnych pisowskich sędziów dublerów nie mają mocy prawnej i zostaną anulowane po depisizacji

 • jagra2909

  Oceniono 8 razy 8

  I znów odroczenie, tym razem ogłoszenia wyroku. Widocznie nie było telefonu z Nowogrodzkiej. Czekamy do jutra. Praca intelektualna w TK ruszyła pełną parą...w gwizdek

 • rvb

  Oceniono 7 razy 7

  Szum z KNF pomoże przykryć przyzwolenie TK na przywłaszczenie 5 mld.

 • crowley_666

  Oceniono 7 razy 7

  no to drący ryja Andrzej Dupa ma przechlapane!!

 • mementom

  Oceniono 6 razy 6

  Specjaliści na etatach sfinansują pisowskie rozdawnictwo ze swojej kieszeni a nowe elity w spółkach Skarbu Państwa i tak dostaną swoje bo mają stanowiska z mianowania a nie etaty. Czyli uderzenie w wykształciuchów, które na pewno spodoba się suwerenowi.

 • franiux

  Oceniono 5 razy 5

  "TK" i "rozpatrzy" to błędne słowa w tym tytule. Prawidłowo powinniście napisać "Prezes zdecyduje dziś, że ....."

 • qkazu

  Oceniono 4 razy 4

  TK wniosek wyrok i uzasadnienie dostaje pewnie jedną przesyłką pocztową

 • trashbox

  Oceniono 10 razy 4

  czy płacisz 1000, 2000 czy 5000 tysiecy z pensji miesięcznie na zdrowotne. W nfz i szpitalu potraktują cie gorzej niż lumpa, opieprzą jak psa, i schrzania każdy zabieg. Gorzej niż w PRL

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX