Przed marszem były rewizje mieszkań. Kamiński: Ujawniono materiały o charakterze neonazistowskim

Joachim Brudziński w towarzystwie koordynatora służb Mariusza Kamińskiego oraz komendanta głównego policji Jarosława Szymczyka podsumował działania służb 11 listopada.

Szef MSWiA Joachim Brudziński na konferencji prasowej mówił o krokach, które podjęły polskie służby w celu zabezpieczenia Marszu Niepodległości oraz innych uroczystości 11 listopada. - Jeżeli chodzi o Warszawę to uczestników było ponad 250 tys. To była największa patriotyczna manifestacja w Polsce. Niestety mieliśmy do czynienia również z marginalnymi, godnymi potępienia zdarzeniami, które nie powinny mieć miejsca - powiedział Brudziński.

Przeszukania kilkudziesięciu mieszkań przed marszem

Mariusz Kamiński, koordynator służb specjalnych poinformował z kolei, że przed samym Marszem Niepodległości zatrzymano ponad 100 osób. - Ich jedynym celem było wywołanie zamieszek w trakcie trwania uroczystości. Osoby te zostały zatrzymane, zneutralizowano aktywność tych środowisk - powiedział Kamiński.

Jak podaje minister-koordynator, w ramach prewencji przeprowadzono przeszukania łącznie w kilkudziesięciu mieszkaniach. - W mieszkaniach niektórych osób ujawniono materiały o charakterze neonazistowskim. Została poinformowana o tym prokuratura - powiedział Kamiński. 

Ponadto służby "zidentyfikowały" kilkanaście ekstremistycznych grup spoza Polski, które chciały przyjechać na obchody 11 listopada. W większości pochodzili oni z krajów Unii Europejskiej. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zwracała się często do służb innych krajów, by te przekazały radykalnym grupom "jasny sygnał, że ich pobyt w Polsce jest niemile widziany przez polskie władze" . Część grup rezygnowała sama, pozostałych powstrzymała Straż Graniczna. Na liście "z zakazem" znalazło się ok. 400 ekstremistów. - Nie chodzi tu tylko o neonazistów, ale również o osoby gloryfikujące inne zakazane w Polsce totalitaryzmy, jak totalitaryzm komunistyczny - zaznaczył Brudziński.

Forza Nuova "pod obserwacją"

Kamiński odniósł się także do obecności włoskiego neofaszystowskiego ugrupowania Forza Nuova. - Udział kontrowersyjnej grupy włoskich polityków to jest pewien problem - powiedział, dodając, że we Włoszech jest to "legalnie działająca partia". - Cały czas ta grupa była pod obserwacją naszych służb - stwierdził.

Ponadto w Warszawie służby zablokowały dwa neonazistowskie koncerty i trzy konferencje z udziałem ekstremistów. Gen. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji odniósł się też do haseł i symboli, które pojawiły się na obchodach. - Na bazie doświadczeń ubiegłorocznych w komendzie głównej policji znaleźli się eksperci, zarówno językoznawcy jak i biegli sądowi w zakresie tzw. mowy nienawiści - mówił komendant. Biegli mieli na bieżąco oceniać bannery, flagi, plakaty i hasła pod kątem mowy nienawiści. - Nie stwierdzili, aby pojawiły się jakiekolwiek elementy i symbole, które mogłyby stanowić wyczerpanie znamion tego przestępstwa - powiedział Szymczyk, zaznaczając, że materiał nadal będzie analizowany.

Konferencja narodowców

Dzisiaj o godz. 13.30 ma odbyć się konferencja organizatorów warszawskiego Marszu Niepodległości. Narodowcy podsumują na niej przebieg wydarzenia z własnej perspektywy. 

Więcej o:
Komentarze (162)
Marsz Niepodległości. Były rewizje mieszkań. "Ujawniono materiały o charakterze neonazistowskim"
Zaloguj się
 • bzzbzzbzz

  Oceniono 34 razy 26

  Czy pełniący obowiązki Prezydenta RP już ułaskawił (in blanco) kolegów ze wspólnego pochodu ?

 • lamerka

  Oceniono 24 razy 24

  Zaraz, moze uporzadkujmy:
  przeciez minister Glinski mowil, ze neofaszystowscy prowokatorzy w kominiarkach to ekipa Gronkiewicz-Walz i PO.
  Przeciez neofaszysci odprawiajacy urodziny Hitlera w lesie pod Wodzislawiem Sl. to statysci oplaceni przez TVN. Same siostry Karnowskie o tym pisaly, wiec to musi byc prawda, nie???
  To kogo zatrzymaly sluzby rzadu pisowskiego, najlepszego w tym teysiacleciu, i u kogo rewizje ujawnily niedozwolone materialy promujace faszyzm????
  Musze obejrzec dzis Wiadomosci koniecznie. Ufam, ze Ziemiec, albo Adamczyk z Holecka wyjasnia mi to wszystko i pozbede sie tego meczacego jak czkawka dysonansu poznawczego.

 • fakduck

  Oceniono 33 razy 23

  Najpierw latami im przyklaskiwali i ich bronili. Teraz udawane złapiemy ich!

 • jim777

  Oceniono 22 razy 22

  Skoro organizatorzy zapraszaja takie grupy, ktore sa nieporzadane na terytorium Polski, moze czas zeby przestali byc organizatorami?

 • dzi1a

  Oceniono 31 razy 21

  Przecież p. Adrian wszystko wynegocjował , więc o co chodzi ?
  --
  apostazja.info

 • calmy

  Oceniono 23 razy 19

  Złodziej butów, ułaskawiony skazaniec i ten Szymczyk co to przez pół roku nie dostrzegł na swoim biurku dowodów, że policja we Wrocławiu zakatowała przypadkowego przechodnia.
  Fajny występ. Dream Team.

 • junkamm

  Oceniono 24 razy 18

  jojo przestan sie kompromitowc . idz w diabły . nadajesz sie na minstra jak ja na zakonice . spieprzaj dziadu

 • lew1313

  Oceniono 22 razy 16

  Czyli co..? Metody rodem z dawnych "słusznie minionych lat".? OK, ja osobiscie akurat tego nazbyt moco nie potepiam, jeśli wstępne rozpoznanie tych podejrzanych było prawidłowe (czyli, że przy okazji nie przetrząsano domów ludzi niewinnych), tylko że co to w ogóle zmienia, że polski prezydent i rząd tak czy siak stał na czele manifestacji organizacji narodowcowych i nawet faszystowskich?
  Tak nas widział świat, bo takie relacje do gazet swoich krajów wysyłali zagraniczni dziennikarze. I tego już ic nie zmieni, nawet pomimo tej groteskowo wyglądającej "strefy buforowej" pomiędzu narodowcamia polskimiVIPami z PiSu, którzy nota bene zaraz za Mostem Poniatowskiego zwiewali jak zające na nagonce tak szybko, że aż niemal się przy swoich limuzynach nie potratowali. W necie sa z tego filmiki, jak polskie VIPy z rządu w popłochu zwiewają z marszu! Na przykład w angielskich gazetach na pierwzych stronach są zdjęcia z tej masowej rejterady "polskich bohaterów" rządowego marszu.. Zapewniam, przykro na to patrzeć! No i tytuły artykułów: "prezydent i premier Polski ramię w ramię z faszystami", na przykład.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX