Donald Tusk: Ojcem naszej niepodległości jest Piłsudski, ojcem wolności - Wałęsa. I basta!

Donald Tusk na Igrzyskach Wolności w Łodzi wygłosił wykład o 11 listopada. Historia jednak okazała się tylko pretekstem do komentarza na temat współczesnej sytuacji w Polsce i na świecie.

Wykład Donalda Tuska nosi tytuł "11 Listopada 2018. Polska i Europa. Dwie rocznice, dwie lekcje". Szef Rady Europejskiej wygłosił go w Łodzi w ramach Igrzysk Wolności. Tusk mówił dużo o geopolityce oraz współczesnych zagrożeniach. W pewnym momencie z jego ust padły ostre słowa o "współczesnych bolszewikach". 

Tusk: Dlaczego nie mielibyście pokonać współczesnych bolszewików?

- Liczcie przede wszystkim na siebie. Józef Piłsudski, kiedy pokonywał bolszewików, a więc bronił zachodu, to miał trochę trudniejszą sytuację niż my dzisiaj - powiedział były premier i dodał:

Kiedy Lech Wałęsa pokonywał bolszewików w symbolicznym sensie, to miał o wiele trudniejszą sytuację. Skoro oni dali radę pokonać bolszewików, dlaczego wy nie mielibyście pokonać współczesnych bolszewików

Były premier mówił dużo o polskich bohaterach - ojcach polskiej niepodległości z 1918 r. Powiedział w pewnym momencie, że "ojcem naszej wolności jest Wałęsa" - Podkreślmy to jeszcze raz: bohaterem, ojcem naszej niepodległości jest Józef Piłsudski, bohaterem i ojcem naszej wolności jest Lech Wałęsa. I basta! - mówi Tusk. - Nie zmieni tego faktu, żadna odgórna polityka historyczna.

Były premier odniósł się też do marszu 11 listopada. -  Zostawmy ten marsz w spokoju. Zajmijmy się swoją robotą i pokażmy, że może wiosna będzie nasza. Nie ma co czekać na jeźdźca na białym koniu. Liczcie przede wszystkim na siebie. Bo wtedy, gdy Polacy liczyli na siebie i na solidarność, zawsze wygrywali - przekonywał.

"Boję się brytyjskiego scenariusza"

Przewodniczący Rady Europejskiej poświęcił w swoim wykładzie dużo miejsca na sytuację Polski w Unii Europejskiej. Przywołał przykład Wielkiej Brytanii i Davida Camerona, który "w swoim mniemaniu robił wszystko, aby utrzymać Wielką Brytanię w UE, a de facto zrobił wszystko, aby wyszła z UE". - Otóż jestem gotów uwierzyć tym wszystkim, którzy dzisiaj w Polsce mówią: nie chcemy wyjść z UE. Boję się raczej tego brytyjskiego scenariusza. Im bardziej oni nie chcą wyjść z Unii Europejskiej, tym bardziej wychodzą - stwierdził.

Tusk odniósł się m.in. do słów Andrzeja Dudy o "wyimaginowanej wspólnocie" oraz wypowiedzi Zdzisława Krasnodębskiego, który stwierdził, że "Polska może stanąć przed koniecznością referendum". - Kto dzisiaj występuje przeciwko zjednoczonej Europie, występuje przeciwko polskiej niepodległości - powiedział szef rady.

Wykład zakończył się apelem: 

Bez waszych, naszych, Polaków praw i wolności nie ma niepodległości. Brońcie tych praw i niepodległości, to jest wasze zadanie

- apelował Tusk.

Więcej o:
Komentarze (667)
Donald Tusk w Łodzi: Ojcem naszej wolności jest Lech Wałęsa. I basta!
Zaloguj się
 • ja20034

  Oceniono 94 razy 78

  Kilkanaście lat temu Tusk z Kaczyńskim toczyli debatę prezydencką. Jak równy z równym. Zobaczcie, gdzie dzisiaj jest Tusk - wśród przywódców świata. A Kaczyński? w mysiej norze na Nowogrodzkiej. To jest dla nas przykład za kim trzeba iść: za tym, który może nas wyprowadzić na świat, czy za tym, który nas zakopie w grajdole średniowiecza.

 • pysio62

  Oceniono 83 razy 55

  Nie ulega najmniejszej watpliwosci, ze Kaczynski, Duda i PIS-owcy to wspolczesni pisobolszewicy z ktorymi trzeba walczyc, odsunac od wladzy, osadzic i osadzic w wiezieniu. Dzisiaj na na Placu Pilsudskiego, odsloni sie pomnik Lecha Kaczynskiego, pomnik wyzszy od pomnika Pilsudskiego, jest to niebywaly skandal, i ten pomnik zostanie z tego miejsca juz niedlugo usuniety. Co do samego Kaczynskiego.

  Lech Kaczynski nigdy nie kierowal "Solidarnoscia", a wczesniej byl co najwyzej drugorzednym dzialaczem opozycji, ale byl chociaz, w przeciwienstwie do Jaroslawa Kaczynskiego, internowany i nie musial sie wstydzic tego okresu w swoim zyciu. Lech Kaczynski byl co najwyzej przecietnym politykiem, najslabszym prezydentem III RP, slabszym nawet od Walesy (nie mylic tego z wielka, swiatowa historyczna rola Walesy), wszystko wskazuje na to, ze jeszcze slabszym prezydentem bedzie Duda, ale to juz jest inna historia. Lech Kaczynski nie mial zadnych szans na reelekcje, sondaze byly dla niego bezlitosne. Zginal, nie polegl, w katastrofie lotniczej. Byl demokratycznie wybranym prezydentem Polski, ale nic wiecej, zaden kandydat na bohatera narodowego, jak to probuja nam to wmowic Jaroslaw Kaczynski, Duda i PIS. Pochowanie jego na Wawelu jest niebywalym skandalem i profanacja Wawelu, jest jak najbardziej mozliwe, ze jego grob zostanie przeniesiony w przyszlosci w inne miejsce. W historii Polski Lech Kaczynski bedzie malo znaczaca postacia, a pamietac sie o nim bedzie tylko w zwiazku z katastrofa smolenska, poniewaz pamiec o katastrofie smolenskiej bedzie jeszcze dlugo zywa wsrod Polakow, ale jest mozliwe, ze Lech Kaczynski bedzie czesciowo obwiniany o spowodowanie tej katastrofy.

 • elenem

  Oceniono 70 razy 54

  Dobrze i mądrze powiedziane Panie Tusk.
  Zawsze są tacy co psują i kpią i tacy, którzy walczą o Wolność i Niepodległość Polski.
  Tym razem PIS przegra. Ta jutrzejsza parada Nacjonalizmu pod wodzą Dudy to ich gwózdz do trumny, ostatnie podrygi.

 • augenthaler

  Oceniono 74 razy 40

  Pisowska neobolszewia zostanie pokonana, bo to nie tylko kwestia moralna, ale też kwestia estetyki i smaku.

 • ziggybam

  Oceniono 48 razy 36

  Ma rację w jednym - nie żaden pojedynczy polityk jest winny sytuacji z PiS, i nie żaden pojedynczy polityk może ją naprawić. Winna jest polska ciemnota, pochopność, podatność na propagandę. Ktoś mówi - kasę za nic rzucimy, UE jest zła, a polska bozia dobra, bo pozwala bezkarnie kraść, manipulować, być hipokrytą, bo pozwala bezkarnie nie myśleć, nie tworzyć niczego nowego - i już tłumy rzucają się na to i głosują. Tego nie pokona żaden Tusk - możemy tylko pokonać takie myślenie, myślenie bolszewickie, w swoich własnych głowach.

 • burek_polny

  Oceniono 44 razy 32

  PiSsdzielstwo sie wije i probuje kasac - widac prawda ja boli, bo trollia z Nowogrodzkiej znow hiperaktywna.

 • czechy11

  Oceniono 60 razy 32

  Doskonale przemówienie. Polsko obudź się bo płyniesz na rafę !!!

 • g.lesio

  Oceniono 48 razy 30

  W punk.
  PiS i ich prezes to współcześni bolszewicy.
  Jedyne co ich różni to to, że na początku bolszewicy w Rosji niespecjalnie dbali o swój prywatny interes bo robili to z przekonania. Metody te same ale cele inne.
  U prezesa megalomania by pokazać jakim to on jest bohaterem a u jego sługusów jedynie żadza mamony.
  Nigdzie tam nie ma nawet cienia głębszej idei.
  Liczy się jedynie władza i mamona a Polaków i Polskę mają głęboko gdzieś. Nie obchodzi ich , że rujnują ekonomicznie kraj i za te ich wydatki na przekupstwa wyborcze będą płacić nasze nie tylko dzieci ale i wnuki bo pożyczają na potęgę niestety nie w swoim ale w naszym imieniu.
  W sumie to jest tragiczne co się dzieje i dlatego trzeba zrobić wszystko by jak najprędzej pozbawić ich władzy i przerwać ten chocholi taniec.

 • Benedykt Nieznany

  Oceniono 47 razy 27

  Mniej sprawny umysłowo suweren wybrał kaczobolszewię. Smuci, że jest tak liczny, że zdołał tego dokonać. Świadczy to o pozornym wykształceniu ludności.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX