"Nasz Dziennik" pyta Andrzeja Dudę o "liberalny kurs PiS" i hasło "Bóg, Honor, Ojczyzna"

Dlaczego nie można było wcześniej porozumieć się z organizatorami Marszu Niepodległości i czy hasło "Bóg, Honor, Ojczyzna" może pojawić się na niedzielnej imprezie. M.in. na te pytania odpowiada Andrzej Duda w rozmowie z "Naszym Dziennikiem".

Andrzej Duda przyznaje: "Naprawdę długo próbowaliśmy". To odpowiedź na stwierdzenie dziennikarek "Naszego Dziennika", że "wielu Polaków jest rozczarowanych, że nie udało się wcześniej porozumieć z organizatorami Marszu Niepodległości".  

- Warunek był prosty: chcieliśmy po prostu współorganizować marsz, dlatego że współorganizacja oznacza także współodpowiedzialność. A to oznacza także uczestniczenie w zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku. Żeby móc za to odpowiadać, trzeba być współorganizatorem. To było dla nas bardzo ważne, bo nie życzymy sobie w marszu żadnych obraźliwych haseł czy transparentów. Chcielibyśmy, żeby to był marsz pod biało-czerwonymi flagami - tłumaczy prezydent.

Brak porozumienia ze środowiskiem narodowców, to w ocenie wielu Polaków "kolejny sygnał liberalnego kursu PiS, który nie wychodzi poza pewne ramy poprawności politycznej", czy zatem idea narodowa nie mieści się w jej kanonach? - bardziej stwierdza niż pyta "ND".

Duda podkreśla, że Polska powinna chronić swoje interesy. "To także jest mój obowiązek jako polityka" - odpowiada. A na pytanie, dlaczego transparent z napisem "Ruch Narodowy" na marszu w 100-lecie odzyskania niepodległości jest czymś niedopuszczalnym, powtarza kolejny raz:

- Ten konkretny marsz jest marszem z okazji stulecia odzyskania niepodległości, dlatego ma być marszem biało-czerwonym. Nasze narodowe barwy są najlepszym sztandarem, pod którym mogą zgromadzić się wszyscy Polacy, bez wyjątku. Niezależnie od ich poglądów czy sympatii politycznych. (...) Dlatego na marszu nie powinno być transparentów czy to partii obecnych, czy nawet ruchów historycznych. Prosimy o to, żeby odejść od wszelkich politycznych emblematów - mówi prezydent.

A co z hasłem "Bóg, Honor, Ojczyzna", czy może pojawić się na marszu, nie odpuszcza "ND". - Raz jeszcze powtórzę: pójdźmy z naszymi barwami narodowymi. Pójdźmy pod biało-czerwonymi flagami - odpowiada Duda.

Na koniec wywiadu padło pytanie o przygotowania do obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, które odbędą się za dwa lata. Czy będą lepiej przygotowane niż świętowanie stulecia niepodległości i czy są już jakieś ustalenia w Kancelarii Prezydenta w tej sprawie, pyta "ND".

Andrzej Duda zapewnia, że to "będą godne i ładne obchody odzyskania niepodległości". Co do kolejnych wydarzeń rocznicowych, w tym także obchodów Bitwy Warszawskiej, to komitet, który koordynuje prace nad obchodami do 2021 roku, swoimi działaniami obejmuje on również rocznicę Bitwy Warszawskiej - przekonuje prezydent.

Po tym jak prezydent Warszawy zakazała Marszu Niepodległości, premier i prezydent ustalili, że obejmą państwowy patronat nad imprezą. Wczoraj rządowi udało się porozumieć ze Stowarzyszeniem "Marsz Niepodległości" w sprawie wspólnego marszu 11 listopada.

Więcej o:
Komentarze (250)
"Nasz Dziennik" pyta Andrzeja Dudę o "liberalny kurs PiS" i hasło "Bóg, Honor, Ojczyzna"
Zaloguj się
 • avensis77

  Oceniono 84 razy 78

  Nie mój marsz z narodowcami, nie mój prezydent, nie moja taka Polska. Zostaję w domu.

 • luki.wawa

  Oceniono 50 razy 48

  Bratanie się z faszystami to czysta kolaboracja tu nie ma miejsca na porozumienia czy rozmowy. Można rozmawiać ludźmi o różnych poglądach ale nie rozmawia się faszystami. Wszystkie ugrupowania faszystowsko- narodowe powinny być ścigane. Frasyniuk dobrze powiedział Adrian zrobi sobie selfi z faszystami

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 40 razy 36

  Stulecie bitwy warszawskiej będzie równie pięknie zorganizowane, ponieważ będzie kolejna okazja, by przewalić 200 mln pieniędzy podatników.

  Czy stewardessa-niemowa już wybrała linię lotniczą, na której strojach swoją kreację na tę okazję będzie wzorować?

 • jan.ma

  Oceniono 34 razy 30

  Dla mnie to już dno - prezydent RP negocjuje z nacjonalistycznymi, o zabarwieniu neofaszystowskim organizacjami po to, żeby zrobić ustawkę dla społeczeństwa - jaki to piękny narodowy marsz. To jeszcze jeden z wielu dowodów na to, że te organizacje są chronione przez prezydenta (przez małe p) i PiS. Kraj coraz bardziej brunatnieje.

 • jtby

  Oceniono 32 razy 28

  Kiedyś pomyślałem,że będę mówił o gościu Prezydent Polski. Niestety to prezydent tylko pisdolców.

 • jolars1

  Oceniono 25 razy 25

  Duduś, czytałeś list europosłanki Róży Thun w odpowiedzi na twoje zaproszenie na Zamek Królewski 11.11., czy Szczerski go przed tobą schował? Jeśli tak, to upomnij się o jego treść i czytaj ze zrozumieniem marionetko!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX