Dziś w Warszawie uroczyste odsłonięcie pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości i w kolejną miesięcznicę katastrofy smoleńskiej 2010 roku, obok Placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie zostanie odsłonięty pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Rzeźbę przedstawiającą sylwetkę Lecha Kaczyńskiego wykonaną z brązu zaprojektowali Stanisław Szwechowicz i Jan Raniszewski. Pomnik stoi przed budynkiem Dowództwa Garnizonu Warszawa, w pobliżu znajduje się też pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.

Uroczystości potrwają cały dzień i rozpoczną się mszą świętą (godz.8.00) w intencji ofiar katastrofy w kościele seminaryjnym. O 17.00 zostanie odprawiona msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w Archikatedrze świętego Jana Chrzciciela na Starym Mieście. O 18.30 spod Archikatedry ruszy Krakowskim Przedmieściem Marsz Pamięci, w którym przejdą uczestnicy nabożeństwa.

Na 19.15 zaplanowano odsłonięcie pomnika, przemówienia, apel pamięci i złożenie wieńców.

W uroczystości wezmą udział rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej, brat tragicznie zmarłego prezydenta Jarosław Kaczyński i prezydent Andrzej Duda. Przewidziano wystąpienia prezydenta oraz Jarosława Kaczyńskiego.

Na samym Placu Piłsudskiego stoi już Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku, odsłonięty 10 kwietna tego roku, zrealizowany według projektu Jerzego Kaliny.
Oba pomniki stanęły m.in. dzięki staraniom Komitetu Społecznego Budowy Pomników: Śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010. Ustawienie takich pomników zapowiadał podczas kolejnych miesięcznic smoleńskich, 10. dnia każdego miesiąca, prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Lech Kaczyński był prezydentem Rzeczpospolitej w latach 2005-2010. Zginął wraz z małżonką i 94. innymi osobami w katastrofie samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem, w drodze na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Więcej o:
Komentarze (207)
Dziś w Warszawie uroczyste odsłonięcie pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego
Zaloguj się
 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 49 razy 43

  Kołtuństwo, bylejakość, lekceważenie procedur i prawa, dzielenie Polaków. Kościół i pisobolszewia nie zmienią prawdy historycznej. Nie wyhodują młodego katolika-pisobolszewika. Dzieci prawdę historyczną -jak za PRL - będą czerpać od rodziców, a nie od kleru, pisobolszewickich pomników i pisobolszewickich szkół. Niedoczekanie. Pan Lech Kaczyński nie był żadnym bohaterem. Zwykłym działaczem "Solidarności". Zginął w katastrofie samolotowej przed rozpoczęciem kampanii wyborczej. Katastrofy jakie się czasem zdarzają.

 • anty_jar

  Oceniono 41 razy 39

  no w ciekawych czasach żyjemy
  w Polsce najwięcej pomników w ciągu ostatnich 1 lat postawiono
  l. kaczyńskiemu - współwinnemu śmierci 95 osób i swojej, nieudacznik o średniej inteligencji
  karol wojtyła - szczególne zasługi za ukrywanie pedofilii w kościele rzymskim
  BRAWO

 • taroudant

  Oceniono 36 razy 32

  Lech Kaczyński (za Wikipiedią) : ojciec odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, przywódca zwycięzkiego Powstania Warszawskiego 1944, pogromca światowego komunizmu 1989, brat Jarosława.

 • tadjan

  Oceniono 34 razy 30

  cześć i chwała zabójcy smoleńskiemu........ prawie setka ludzi posłana do piachu, a ten zostaje bohaterem narodowym...... cóż to za państwo.

 • valentin1943

  Oceniono 29 razy 29

  10 kwietnia 2010. I pilot kpt. Protasiuk do dyr. Kazany. Panie dyrektorze, wyszła mgła i w tych warunkach nie wylądujemy, tak ze proszę podjąć decyzję co robimy dalej. Po kilku minutach dyr. wraca i mówi: Prezydent jeszcze nie podjął decyzji co robić dalej. A później było "zmieścisz się śmiało". Dzisiaj odslonięcie pomnika, który wielkością przewyższa pomnik Marszałka.

 • zbieg-z-ciemnogrodu

  Oceniono 33 razy 29

  mania wielkosci kurdupla

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX