Gronkiewicz-Waltz złożyła zażalenie ws. zakazu Marszu Niepodległości. Ponownie zdecyduje sąd

Prezydent Warszawy odwołała się od decyzji sądu, który uchylił jej zakaz dla Marszu Niepodległości. Teraz zdecyduje Sąd Apelacyjny. Niezależnie od tej decyzji narodowcy planują przemaszerować przez Warszawę, możliwe, że razem z rządowym marszem.

Hanna Gronkiewicz-Waltz złożyła zażalenie na postanowienie warszawskiego sądu ws. marszu narodowców w Święto Niepodległości. Poinformowała o tym na Twitterze. Wczoraj wieczorem sąd uchylił zakaz dla Marszu Niepodległości, który wydała prezydent stolicy. 

"Zaangażowanie przez premiera ŻW w ochronę marszu potwierdza obawy co do możliwości zapewnienia bezpieczeństwa. Jeśli to nie przekona sądu, to znaczy, że przepis pozwalający na wydanie zakazu jest martwy" - napisała.

Wczoraj sędzia Michał Jakubowski uzasadnił, że władze Warszawy nie miały prawa zakazać organizacji zgromadzeń cyklicznych, na które rok wcześniej zgodę wydał wojewoda mazowiecki.

Hanna Gronkiewicz-Waltz zakazała Marszu Niepodległości, organizowanego przez środowiska narodowe. Prezydent wymieniła kilka powodów, chociażby problemy w policji oraz fakt, że przez rok nie sporządzono aktu oskarżenia, dotyczącego Marszu Niepodległości w 2017 r.

Biało-Czerwony Marsz marsz zamiast Marszu Niepodległości?

Narodowcy naturalnie byli zadowoleni z decyzji sądu. Jednak w praktyce wiadomo, że ich marsz nie odbędzie się w takiej formule, jak dotychczas. 

Rząd zdecydował, by zorganizować państwowy Biało-Czerwony Marsz na trasie Marszu Niepodległości. Teoretycznie zaczyna się on godzinę po planowanym starcie marszu nacjonalistów, ale w praktyce nie jest możliwe, żeby przeszedł on pierwszy. Teren będzie zabezpieczony przez SOP, na miejscu będzie wojsko, w tym kolumna pojazdów wojskowych.

Nie wiadomo, co w tym wypadku zrobi środowisko Marszu Niepodległości. Prowadzi ono negocjacje z władzami i na razie nie wiadomo, czy chętni na udział w Marsz Niepodległości zgodzą się iść w państwowym pochodzie. Na Biało-Czerwony Marsz nie będzie wolno przychodzić z innymi flagami czy transparentami niż takie w barwach narodowych. Nie będzie zatem miejsca np. dla chorągwi ONR. 

Więcej o:
Komentarze (123)
Gronkiewicz-Waltz złożyła zażalenie ws. zakazu Marszu Niepodległości
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 31 razy 19

  Na Marsz zapraszamy Jarosława Kaczyńskiego - niech sam pozna silę swojego elektoratu ...

 • justas32

  Oceniono 42 razy 14

  Pani Hanno - pozdrowienia od Polaków, trzymamy kciuki za Pani działania ...

 • sunzi15

  Oceniono 25 razy 11

  Najwyzszym prawem w Polsce jest Konstytucja RP.
  Stanowi ona m.in.:
  "Art. 13.

  Zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa."

  Naszym prawem i obowiazkiem jest egzekucja przestrzegania
  najwyzszego prawa, jakim jest Konstytucja RP.

  Kodeks Karny za zbrodnie przeciwko Konstytucji RP
  stanowi sankcje do dozywocia wlacznie.
  I to zostanie wyegzekwowane.

 • gibbonzlodzi

  Oceniono 17 razy 9

  The show must go on / Queen/ .
  Popieram Panią Prezydent.

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 15 razy 7

  Jak znam życie, sąd utrzyma decyzję w mocy.

 • gj61

  Oceniono 11 razy 5

  Gratuluję HGW rozrobienia chłopaczków-prawiczków!!! Czapki z głów przed Tą Kobietą!!!

 • muzoman

  Oceniono 13 razy 5

  USA i Kanada ostrzegają przed zamieszkami w Warszawie 11 listopada.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX