Burdż Chalifa, piramidy w Egipcie, Chrystus w Rio. 11 listopada rozbłysną na biało-czerwono

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości 30 budynków na świecie rozbłyśnie na biało-czerwono. Wśród nich znajdzie się figura Chrystusa w Rio de Janeiro i Burdż Chalifa w Dubaju.

Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się nie tylko w kraju, ale również na świecie. Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk na antenie TVP powiedział, że 11 listopada na biało-czerwono zaświeci się 30 budynków na całym świecie.

Mogę zdradzić, że 11 listopada między innymi figura Chrystusa w Rio de Janeiro będzie podświetlona na biało-czerwono, również Krzywa Wieża w Pizie, piramidy egipskie. Tych obiektów będzie ponad 30 na całym świecie. Burdż Chalifa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - jeden z najwyższych budynków na świecie

- powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk wiceminister spraw zagranicznych w programie „Kwadrans polityczny”.

Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro zostanie podświetlona nie po raz pierwszy. W 2014 roku była podświetlona w kolorach Brazylii z okazji Mistrzostw Świata w piłce nożnej, które odbywały się w tym kraju. Rok później monument podświetlono na niebiesko-biało-czerwono, by uczcić ofiary zamachów w Paryżu.

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości na świecie

Jak poinformował vel Sęk, zaplanowano także wiele innych wydarzeń. W ramach innej akcji MSZ obcokrajowcy będą czytać depeszę dyplomatyczną Józefa Piłsudskiego, datowaną na 16 listopada 1918 roku, w której marszałek poinformował o powstaniu państwa polskiego.

- To jest ponad 1000 wydarzeń, które już się odbywają i będą odbywać po 11 listopada. Kulminacja przypada 11 listopada. W wielu krajach na świecie organizujemy spektakle, festiwale, wystawy, wizyty studyjne, spotkania, również takie nowoczesne formy komunikacji jak wizyty vlogerów. Z Rumunii przyjadą vlogerzy, którzy będą relacjonować obchody - powiedział wiceminister spraw zagranicznych.

Więcej o:
Komentarze (218)
Obchody stulecia odzyskania niepodległości. Biało-czerwony Chrystus w Rio
Zaloguj się
 • nieotake

  Oceniono 24 razy 16

  Nawet wódz plemienia kanibali w Amazonii z tej okazji dosypie w zadumie więcej chrustu do ogniska.
  W tym Sęk, że nie wiadomo, co na to vlogerzy z Rumunii i blagierzy z Wolski.

 • kukunapniu

  Oceniono 28 razy 16

  A u nas podświetlony będzie nowy pomnik Lecha Kaczyńskiego wielkości 6m.

 • ercu

  Oceniono 42 razy 16

  Kilka iluminacji za 200mln? Dobrze wydane pieniadze. Co prawda kilku niezadowolonych sie znajdzie którzy będą twierdzić, że te pieniądze wywalono w błoto, ale to jakieś buce: niepełnosprawni, sieroty, samotne matki... takie tam wariaty.

 • ps11111ps

  Oceniono 26 razy 14

  Rozumiem, ze w ramach rewanżu gdy będzie święto narodowe np Zjednoczonych Emiratów, to Kościół Mariacki, Jasna Góra, Św Opaczności itp. będą całe podświetlony na zielono i ozdobione półksiężycami?

 • karo80.0

  Oceniono 20 razy 12

  Niezależnie od pisowskiej żenady, cała ta histeria wokół „100-lecia niepodległości” jest w sumie upokarzająca dla Polski i obciachowa. Polska istniała wcześniej przez setki lat jako liczące się europejskie państwo, a przez tą martyrologiczną histerię wokół zaborów (które przecież sami Polacy sprowadzili na siebie przez nieudolność, kłótliwość itd), robimy na świecie wrażenie jakiegoś kolonialnego, afrykańskiego państewka, które pojawiło się na mapie świata po raz pierwszy 100 lat temu.

 • mr_gm

  Oceniono 11 razy 11

  Sorka ludzie tym razem Księżyc nie będzie gustownie pomalowany na biało-czerwono.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX