Miller o obchodach 100-lecia niepodległości. "Biedna Polska Ludowa stworzyła tysiąc szkół"

Były premier Leszek Miller skrytykował rząd PiS za brak dobrego pomysłu na upamiętnienie 100-lecia niepodległości. - Marsz przejdzie i minie, niezależnie od tego, co się tam zdarzy. Nie zostanie nic takiego, co by pobudzało emocje Polaków - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24.

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił w czwartek wieczorem zakaz organizacji Marszu Niepodległości 11 listopada, który wydała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Odwołanie od decyzji prezydent stolicy złożyło Stowarzyszenie Marsz Niepodległości.

Z kolei państwowy marsz w Warszawie zapowiedzieli także premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda.

Zamieszanie wokół 11 listopada i jednocześnie obchodów 100-rocznicy odzyskania niepodległości komentował w "Faktach po Faktach" w TVN24 były premier Leszek Miller.

- To była wspaniała okazja, żeby zostawić jakiś trwały ślad, jakąś trwałą inwestycję, np. wielką bibliotekę cyfrową, salę koncertową, jakieś centrum technologiczne. Skoro biedna Polska Ludowa była w stanie stworzyć tysiąc szkół na tysiąclecie [1000-lecie Państwa Polskiego w 1966 r. - red.], to dlaczego obecna Polska nie jest w stanie stworzyć stu szkół na stulecie? Chodzi mi o inicjatywy, które będą na tyle wymowne, że każdy, kto się pojawi w pobliżu, będzie mógł sobie przypomnieć: "o, przecież to było na stulecie Rzeczpospolitej"

- mówił Miller.

Jak dodał, "marsz przejdzie i minie, niezależnie od tego, co się tam zdarzy".

- Wszystko to pójdzie w mrok zapomnienia, nic nie zostanie takiego, co by pobudzało emocje Polaków, co by wskazywało, że Polacy skrzyknęli się i stworzyli coś trwałego, coś, co jest powodem do dumy i coś, co nie minie wraz ze zdjęciami z imprezy - stwierdził Miller.

Pomnik Lecha Kaczyńskiego stanął przy pl. Piłsudskiego. Uroczyste odsłonięcie 10 listopada

Więcej o:
Komentarze (326)
Miller o obchodach 100-lecia niepodległości. "Biedna Polska Ludowa stworzyła tysiąc szkół"
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 73 razy 61

  100 rozbitych limuzyn na 100 lecie Niepodległości - ten symbol zostanie w naszych głowach na zawsze ...

 • glencok

  Oceniono 67 razy 55

  zazwyczaj mdli mnie jak słyszę "a za PRLu to potrafili...", ale tu Miller słusznie zwraca uwagę, że nawet dziadowska socjalistyczna Polska potrafiła ważną datę uczcić czymś wymiernym co faktyczni funkcjonuje w pamięci tych którzy pamiętają komunę, a Polska pod rządami pisu po prostu rozpieprzy 250 milionów złotych nie wiadomo na co

 • zdziwiony1980

  Oceniono 50 razy 42

  PiS realizuje program 100 pomników Lecha Kaczyńskiego, zamiast 100 szkół na 100 lecie odzyskania niepodległości.

 • eler1

  Oceniono 43 razy 37

  Nic doda nic ująć. My mamy setki żenujących pomników i ulic "najwybitniejszego polityka stulecia, ojca współczesnej niepodległości" Wszystko się nazywa albo Lecha Kaczńskiego albo Jana Pawła II. Nikt nie pamięta , że na naszą niepodległość złożyły się trudne uwarunkowania historyczne i społeczne tamtego okresu ; nic nie było tylko białe ale to wymaga wiedzy historycznej a nie oklepanych chwytliwych sloganów . Jest więc kłopot aby o tym mówić przy okazji świętowania i nie dość, ze nic na tę okoliczność nie zostawimy aby tą rocznicę i tamtych ludzi upamiętniać. najlepiej napisać nową historię ( w końcu teraz nawet w szkole historii jest tylko jedna godzina a religii dwie a nawet trzy w tygodniu) i to się właśnie na naszych oczach w bezczelny sposób dzieje.

 • cy.nick

  Oceniono 40 razy 36

  Trzeba te sto lat jakoś uczcić, więc uporządkujmy postulaty. Zatem:

  1. Sto pomników LK na 100-lecie,
  2. 100 lekcji religii w semestrze na 100-lecie,
  3. 100 milionów dla Rydzyka na 100-lecie,
  4. 100 nowych etatów w spółkach SP na 100-lecie,
  5. 100 nowych parafii na 100-lecie,
  6. 100 nowych limuzyn na rozbicie.... tj. na 100-lecie

  Jakie jeszcze propozycje ?

 • grundol1

  Oceniono 26 razy 26

  To jest właśnie niebywałe. Partia która tak bardzo akcentuje swój narodowy charakter i patriotyzm kompletnie spartaczyła obchody 100-lecia niepodległości. I to w momencie gdy te obchody mogły być dla nich trampoliną do niedawnych wyborów i dwóch następnych w przyszłym roku. Ich nieudolność jest zdumiewająca.

 • fakiba

  Oceniono 25 razy 25

  Teraz pod patronatem pis odbędzie się marsz i w dodatku nie ich tylko narodowców

 • state77

  Oceniono 32 razy 24

  PiS na 100-lecie zaoferował policjantom 1000+ To jest gest, a że mają chronić 100.000 nazioli to się dowiedzą na miejscu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX