Będzie wolne 12 listopada. Sejm zdecydował, prezydent podpisał ustawę

12 listopada będzie dniem wolnym od pracy - zdecydował Sejm. Posłowie zajęli się dziś poprawkami Senatu do ustawy o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z nią 12 listopada bieżącego roku ma być dniem wolnym od pracy. Senatorowie wprowadzili do ustawy trzy poprawki. Najważniejsza z nich mówi o tym, że dwunasty listopada będzie dniem wolnym od handlu.

Projekt ustawy o Święcie Narodowym, które ma przypaść na dzień 12 listopada, wywołał wiele kontrowersji. Był to pomysł posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy chcieli, aby Polacy mieli jeden dzień wolny z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, którą świętować będziemy w niedzielę.

12 listopada dniem wolnym od pracy? Posłowie zdecydowali

Początkowa wersja ustawy zawierała zapis, według którego 12 listopada sklepy będą mogły być otwarte. Sprzeciwił się temu Senat, który chciał, aby osoby pracujące w sklepach i galeriach handlowych również miały wolne 12 listopada. Do projektu ustawy wprowadzono poprawki, nad którymi Sejm musi pochylić się jeszcze raz.

Ostateczny kształt ustawy o Święcie Narodowym 12 listopada rozstrzygnął się w środę po południu. Zgodnie z ustawą 12 listopada wolne będą mieć też pracownicy handlu - sklepy mają być zamknięte.

Wieczorem rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy ogłosił, że ustawa o wolnym 12 listopada ma już podpis głowy państwa. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że jej przepisy wejdą w życie w czwartek. 

Kto będzie pracował 12 listopada? - czytaj więcej na next.gazeta.pl.

Co ludzie sądzą o wolnym 12 listopada? Zobacz w naszej sondzie - nagranie powyżej.

Więcej o:
Komentarze (51)
Będzie wolne 12 listopada. Czy sklepy będą otwarte czy zamknięte?
Zaloguj się
 • mejerewa

  Oceniono 34 razy 32

  Czy 12 listopada będzie dniem wolnym od pracy? Sejm ma zadecydować o tym już dzisiaj.
  "JUŻ" - biorąc pod uwagę, że pracodawca musi z wyprzedzeniem organizować pracę podwładnym, planować pracę w systemie dyżurów, opłacać inaczej pracę w dni świąteczne, to faktycznie posłowie się postarali odebrać mu możliwość funkcjonowania zgodnie z prawem.
  Od trzech lat pierdzą w sejmowe stołki, ale i tak ustawę przyjmują na 5 dni przed terminem obowiązywania. Zaiste wybitne umysły uchwalają nam prawo.

 • zazwyczaj_nieomylny

  Oceniono 20 razy 20

  Może się okazać, że Adrian wstrzyma się z podpisem, poczeka 21 dni i jednak podpisze. Pierwszy raz w historii świata ludzie będą mieli więc dzień wolny post factum. I to wszystko w majestacie prawa.

 • antropoid

  Oceniono 18 razy 18

  CZEMU nie było głosowania nad zbezczeszczeniem Placu Marszałka podróbą Kim Ir Sena?...

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 17 razy 17

  Sejm rozwaza podobno wprowadzenie poprawek do ustawy mowiacych o tym, ze 12 listopada wolne bedzie, ale jedynie w gminach, w ktorych wygral PiS.

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 16 razy 16

  Najgorzej ma Kosciol, bo nie wie, czy 12 listopada oglosic Dniem Matki Boskiej Odpoczywajacej, w ktorym obowiazuje oczywiscie niedzielny porzadek mszy swietych

 • tytus.k

  Oceniono 15 razy 15

  Proponuję nową świecką tradycję. Transmisja TV z glosowań, czy za tydzień w poniedziałek idziemy od pracy czy nie. Podczas specjalnych okazji: głosowanie o 23:30 czy jutro dzień wolny czy nie a o 2:30 uzupełnienie: czy lekarze na NFZ będa przyjmować.

 • antropoid

  Oceniono 14 razy 14

  Tzw. "sejm" opanowany przez przydupasów "Balbiny" i tak będzie głosować jak chce "Balbina".

 • extrafresh

  Oceniono 16 razy 14

  DługoPiS jeszcze nie wie co, ale obiecał, że podpiszę!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX