Wrocław: Rafał Dutkiewicz zakazuje Marszu Niepodległości. "Po zasięgnięciu opinii policji"

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz podjął decyzję o zakazie organizacji Narodowego Marszu Niepodległości. Jak poinformował na Twitterze, zrobił to w porozumieniu z policją i prezydentem elektem Jackiem Sutrykiem. Były duchowny i działacz narodowy Jacek Międlar już zapowiedział odwołanie.

Narodowy Marsz Niepodległości we Wrocławiu planowany na 11 listopada nie odbędzie się. Taką decyzję podjął ustępujący prezydent miasta Rafał Dutkiewicz. Podkreślił na Twitterze, że zrobił to "po zasięgnięciu opinii Policji i w porozumieniu z prezydentem elektem Jackiem Sutrykiem".

"Świętujmy pięknie, świętujmy mądrze!" - skomentował Jacek Sutryk.

Narodowy Marsz Niepodległości we Wrocławiu odwołany

W marszu miało wziąć udział ok. 10 tys. osób. W uzasadnieniu swojej decyzji Dutkiewicz powołał się na opinię Komendy Miejskiej Policji, z której wynikało, że w poprzednich tego typu zgromadzeniach w mieście uczestniczyły osoby "identyfikujące się ze środowiskami skrajnie prawicowymi, utożsamiające się z organizacjami takimi, jak Młodzież Wszechpolska, ONR, Ruch Wolności oraz pseudokibice WKS Śląsk Wrocław".

Dutkiewicz zwraca uwagę, że organizator Marszu w przeszłości uczestniczył w wydarzeniach, podczas których prezentowane były "postawy ksenofobiczne, charakteryzujące się agresywnym, antagonistycznym nastawieniem do osób o odmiennym światopoglądzie". I nie tylko uczestniczył, ale również sam organizował zgromadzenia, podczas których dochodziło do przepychanek.

W związku z tym według prezydenta Wrocławia istniało zagrożenie, że na Marszu Niepodległości 11 listopada mogą pojawić się niebezpieczne przedmioty, a także może dojść np. do nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych i wyznaniowych.

Narodowcy: Odwołujemy się

Decyzję Rafała Dutkiewicza skomentował na Twitterze były duchowny i działacz narodowy Jacek Międlar.

"Odwołujemy się. Nikt i nic nas nie zatrzyma. 11.11. widzimy się o 17 pod Dworcem PKP!" - napisał. "Antypolonici nie będą nam stawiać warunków!" - dodał w kolejnym wpisie.

Rasistowskie hasła, race i zatrzymania. Jak wyglądały obchody Dnia Niepodległości?

Więcej o:
Komentarze (579)
Wrocław: Rafał Dutkiewicz zakazuje Marszu Niepodległości. "Po zasięgnięciu opinii policji"
Zaloguj się
 • fctheduck

  Oceniono 139 razy 107

  Gratulacje!!! Trzeba zwalczać faszyzm i rozpędzać brunatno-czerwoną hołotę:)

 • spyderman2

  Oceniono 75 razy 65

  no to pisowscy nacjonaliści i faszyści ruszą na warszawę. zapraszał pis i adrian duda ale sami nie wezmą udziału w marszu bo się boją że dostaną w zęby od tych narodowych rodzin spokojnie maszerujących

 • oscylacyjno_rotacyjny

  Oceniono 72 razy 52

  Gratuluje męskiej decyzji...

 • jxl82

  Oceniono 59 razy 51

  "Po zasięgnięciu opinii policji" oj Brudziński, Brudziński. Policja też przeciwko tobie?

 • pt.nut

  Oceniono 63 razy 49

  Bardzo slusznie. Zadyma lysych kiboli nie ma nic wspolnego z niepodlegloscia.

 • Paweł K.

  Oceniono 63 razy 39

  I bardzo dobrze. Stop nazizmowi w Polsce.

 • mcguirre

  Oceniono 57 razy 35

  Brawo Wrocław ! To nie są marsze niepodległości tylko manifestacje nienawiści. 11 listopada, wielkie polskie święto zostało zawłaszczone przez narodowców przy akompaniamencie PiS. Pora przywrócić normalności i święto wszystkich Polaków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX