Prokuratura: "Tusk wprowadza w błąd". A Brejza wylicza awanse śledczych od afery Amber Gold

Prokuratura Krajowa zapewnia, że spośród prokuratorów, pracujących nad sprawą Amber Gold awansowali ci, "którzy postawili małżonków Marcina i Katarzynę P. przed sądem". Krzysztof Brejza w rozmowie z Gazeta.pl wymienia jednak prokuratorów, którzy dopuścili do zaniechań w sprawie Amber Gold, a później zostali awansowani.

Podczas wczorajszego przesłuchania Donalda Tuska przed komisją ds. Amber Gold pojawił się wątek działań, podejmowanych przez prokuraturę w związku z funkcjonowaniem parabanku. Małgorzata Wassermann w pewnym momencie stwierdziła, że ocena komisji, jeśli chodzi o przesłuchiwanych prokuratorów, jest "skrajnie negatywna". - Skrajnie negatywna każdego prokuratora, prawie każdego prokuratora, który stanął przed komisją i nie tylko - mówiła przewodnicząca. Tusk zapytał, czy ocena dotyczy także "awansowanych prokuratorów", - Każdy prokurator, który tutaj stanął i odpowiadał za tę sprawę, został przez komisję skrajnie negatywnie oceniony - stwierdziła Wassermann.

Prokuratura Krajowa: Tusk wprowadza w błąd

Niedługo po zakończeniu posiedzenia komisji Prokuratura Krajowa wydała w tej sprawie komunikat, w którym zarzuciła Tuskowi wprowadzanie w błąd opinii publicznej. "Prokurator generalny Zbigniew Ziobro rzeczywiście awansował prokuratorów prowadzących postępowanie w sprawie spółki Amber Gold, ale tych, którzy postawili małżonków Marcina i Katarzynę P. przed sądem. Donald Tusk wprowadza w błąd opinie publiczną" 

Zwróciliśmy się do Prokuratury Krajowej z pytaniem o to, jakich konkretnie prokuratorów ma na myśli. Czekamy na odpowiedź.

Brejza wymienia awansowanych prokuratorów 

Tymczasem Krzysztof Brejza w porannej rozmowie z Gazeta.pl wymienia konkretnych śledczych, którzy doprowadzili do zaniechań w sprawie Amber Gold i zostali awansowani. Tak było, jak podaje poseł, w przypadku Piotra Wesołowskiego, który w 2011 r. roku był wicedyrektorem biura prokuratora generalnego. Wesołowski miał nie dostarczyć prokuratorowi generalnemu Andrzejowi Seremetowi pisma z Komisji Nadzoru Finansowego. W dokumencie znajdowała się informacja o Amber Gold i zalecenie, by sprawa parabanku trafiła do odpowiedniej prokuratury. 

- Został (Wesołowski - red.) decyzją Zbigniewa Ziobry powołany do komisji egzaminacyjnej jako wybitny ekspert od prawa konstytucyjnego - powiedział Brejza. - W sprawie tego prokuratora na szczycie prokuratury generalnej było prowadzone postępowanie wewnętrzne - dodał i stwierdził, że "Prokuratura Krajowa Zbigniewa Ziobry próbowała to ukryć".

Akta sprawy przeleżały ok. trzy miesiące na biurku prokurator Małgorzaty Syguły z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Portal oko.press wylicza, że klientów Amber Gold kosztowało to 160 mln złotych. Syguła miała awansować na pełniącą obowiązki zastępcy Prokuratora Okręgowego w Gdańsku.

Kolejny przykład to Marek Siemczonek, który miał ocenić, że sprawa Amber Gold "nie wyróżniała się spośród innych spraw". Siemczonek z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku trafił do PK. Z Prokuratury Okręgowej do Regionalnej w Gdańsku awansowała również Anna Gurska, której szefem był Siemczonek. Gurska zdecydowała, by działania w sprawie Amber Gold prowadziła ABW. "Na tamtym etapie nie oceniałam tej sprawy w taki sposób, aby wymagała osobistego prowadzenia śledztwa przez prokuratora" - tak mówiła przed komisją śledczą w marcu 2018 r. Zeznania to cytuje oko.press.

Więcej o:
Komentarze (149)
Prokuratura: "Tusk wprowadza w błąd". A Brejza wylicza awanse śledczych od afery Amber Gold
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 68 razy 62

  przecież tak jak mówi Tusk, ta cala komisja nie jest po to żeby cokolwiek wyjaśnić tylko zglanować byłych członków rządu PO i samego premiera i ich rodziny...
  Jedyne co pisowskie Edki znalazły na Tuska! a takie miały być setki rozliczeń, aresztowań, góry odzyskanych pieniędzy...

 • antropoid

  Oceniono 61 razy 57

  Dobrze, że Tusk tam nie zasnął, kiedy te głąby próbowały go ugryźć - a nie miały czym.

 • rybka9915

  Oceniono 58 razy 52

  ... awansowali ci, "którzy postawili małżonków Marcina i Katarzynę P. przed sądem".

  He, przed jakim sadem?
  To sa podle pisbolszewickie lgarstwa 6 lat po ujawnieniu afery amber gold.

  Przeciez po dzien dzisiejszy "prowadza dochodzenie", a plichty kibluja w pisbolszewickim pierdlu i sie rozmnazaja. Wkrotce ich wypuszcza, bo sie wszystko poprzedawnia. Ot pisbolszewickie pasozyty i nieroby.

 • antropoid

  Oceniono 46 razy 42

  Co się stało, że od kilku tygodni wróciło normalne forum - kasy na hakernię pisim bolszewikom zabrakło?

 • damtek

  Oceniono 42 razy 36

  Pani Wasserman podle manipuluje!
  1)koncesje lotnicze przyznaje ULC.
  2)koncesje dla OLT przyznał prezes ULC powołany przez J. Kaczyńskiego.
  3) Moja kontrola doprowadziła do odwołania pisowskiego prezesa ULC (za naruszenia przy OLT)
  4) ja odebrałem koncesje OLT!
  Sławomir Nowak/twitter

 • niko8472

  Oceniono 40 razy 36

  Hehehehe, beda teraz usilowali Tusku Donaldu w skladanie falszywych zeznan wrobic, bylo zreszta jasne od poczatku. Byle zgnoic czlowieka, zawisc wodza sily przewodniej jest tutaj sila napedowa.

  Tego Brejze to chyba trzeba sklonowac, 10-ciu takich by sie przydalo.

 • janunia6

  Oceniono 42 razy 36

  Zastanawiam się dlaczego Tusk pozwolił tej małpie wasserman na bełkot polityczny zamiast
  na krótkie zadawanie pytań?
  To,ze ta tzw. Komisja to jedna wielka kpina wiemy wszyscy ale pewne reguły mimo wszystko obowiązują?
  Kretynce wassermwn pomyliły się role.Czasy „sprawiedliwości stalinowskiej” już dawno minęły.
  Szkoda,ze Tusk i inni przesłuchiwani nie zwrócili na to uwagę.
  Komentowanie wypowiedzi świadka,wyśmiewanie się kpiny upoważniały świadków do natychmiastowego opuszczenia tego cyrku.
  Co robił Giertych,ze na to pozwolił?

 • fakiba

  Oceniono 42 razy 36

  Najlepszą obroną jest atak , wiec prokuratorzy przeszli do ataku , powodzenia nie wróżę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX