MSZ gasi pożar po piśmie, jakie Czaputowicz wysłał ws. wniosku Ziobry. Oświadczenie resortu

MSZ w opublikowanym w środę oświadczeniu podkreśla, że "nie kwestionuje" dopuszczalności wniosku Zbigniewa Ziobry do TK. To efekt medialnej burzy po stanowisku szefa MSZ Jacka Czaputowicza, który wykazał bezzasadność pisma Ziobry.

Prokurator generalny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro złożył w październiku  wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie części przepisów unijnego traktatu - artykuł 267 TFUE. Dotyczy on przepisów, które pozwalają krajowym sądom zadawać pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Pytania prejudycjalne mogą zadawać trybunałowi sądy państw członkowskich m.in. w sprawie interpretacji unijnych przepisów.

Do wniosku odniósł się minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, który wysłał w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego szesnastostronicowe pismo. W dokumencie wykazał de facto, że wniosek Ziobry do TK nie ma uzasadnienia.

Czaputowicz przypomniał, że w 2005 r. "Trybunał Konstytucyjny potwierdził zgodność z Konstytucją Traktatu Akcesyjnego, w tym ówczesnego art. 234 TWE [odpowiednik obecnego art. 267 TFUE]".

Szef MSZ zaznaczył także, że Polska akceptując Traktat Akcesyjny zaakceptowała jednocześnie dorobek prawny UE. Przypomniał, że pytania prejudycjalne mają "istotne znaczenie dla zapewnienia spójnego stosowania i przestrzegania prawa Unii przed wszystkimi sądami krajowymi państw członkowskich".

Sędzia SN: Stanowisko ministra zbieżne z naszym. Reakcja MSZ

Pismo Czaputowicza odbiło się w mediach szerokim echem. Komentatorzy wskazywali na to, że w rządzie doszło do różnicy zdań między szefem MSZ a ministrem sprawiedliwości. Pismo szefa dyplomacji skomentował Krzysztof Rączka, sędzia Sądu Najwyższego. - Od samego początku nie mieliśmy wątpliwości, że wystąpienie Prokuratora Generalnego do Trybunału Konstytucyjnego jest bezzasadne. Dobrze się stało, że głos rządu w osobie szefa MSZ pokrywa się ze stanowiskiem Sądu Najwyższego - powiedział sędzia.

W związku z tym Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało w środę komunikat, w którym zaznacza, że pismo Jacka Czaputowicza wbrew medialnym doniesieniom "nie zawiera konkluzji ani wniosków".

"Nie kwestionuje ono dopuszczalności wniosku złożonego przez Prokuratora Generalnego i nie polemizuje z tezami zawartymi w tym wniosku" - poinformowało biuro prasowe MSZ.

Więcej o:
Komentarze (155)
MSZ gasi pożar po piśmie, jakie Czaputowicz wysłał ws. wniosku Ziobry. Oświadczenie resortu
Zaloguj się
 • ochujek

  Oceniono 44 razy 44

  Prezes go opierniczył? Karać tych co ujawniają, nie sprawców - to metody PiS.

 • zacisze16

  Oceniono 43 razy 43

  Jedno państwo.... Jeden rząd... Jeden wódz... W końcu Jarosław K. wszystkiego sam nie ogarnie...

 • krynolinka

  Oceniono 48 razy 38

  Czaputowicz podkulił ogonek. Kręgosłupy trzeszczą jak diabli. A już było wrażenie, że się "eksperyment" wyemancypował. Jak widać złudne.

 • rascal76

  Oceniono 35 razy 33

  Ziobro nadal pierwym komandirem RP. Zdrastwujtie.

 • keram2225

  Oceniono 34 razy 32

  ale sraczki dostali.. Ministerstwo dementuje informacje Ministra.. pod dementi podpisało się Biuro Rzecznika Prasoweho MSZ.. czyli kto? Rzecznik?
  Całe to PiS to efemeryda, nawet nie ma komu pism podpisywać

 • 2fat

  Oceniono 31 razy 29

  Jak nie jak tak?

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 26 razy 26

  Pan Ziobro postraszyl, ze TVP nagle dotrze do niepublikowanych dotad nagran premiera z "U Sowy" pzy ktorych radosc ze zlamanej reki Kubicy, czy stowka dla Grasia to jedynie niewinne bon moty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX