Zgrzyt w rządzie PiS. MSZ krytycznie o wniosku Ziobry do TK ws. przepisów traktatu o UE

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w piśmie przesłanym do TK wyjaśnia, dlaczego jego zdaniem wniosek Zbigniewa Ziobry nie ma żadnych podstaw. Przypomnijmy: Ziobro chce zbadania zgodności unijnych przepisów z polską konstytucją.

Prokurator generalny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w październiku złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie części przepisów Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, a konkretnie artykuł 267 TFUE. Chodzi o przepisy pozwalające krajowym sądom zadawać pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Pytania prejudycjalne mogą zadawać trybunałowi sądy państw członkowskich m.in. w sprawie interpretacji unijnych przepisów.

"Nie można formalnie, poprzez zadanie pytania prejudycjalnego dotyczącego prawa unijnego, w istocie domagać się oceny i wykładni przepisów stanowionych przez krajowe organy prawodawcze" - czytamy w piśmie procesowym.

Po piśmie Ziobry pojawiły się komentarze m.in. środowisk prawniczych, które wskazywały, że jest to pierwszy krok w kierunku wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Politycy PiS, w tym Jarosław Kaczyński, wielokrotnie temu jednak zaprzeczali.

Czaputowicz nie podziela wątpliwości Ziobry

Do wniosku odniósł się minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, który, krótko mówiąc, nie przychylił się do zarzutów Ziobry w tym zakresie. Czaputowicz wysłał w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego szesnastostronicowe pismo.

"Polska, akceptując postanowienia Traktatu Akcesyjnego, przyjęła acquis communautaire [dorobek prawny UE - red.], na które składało się nie tylko wypracowane orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości, ale także przepisy prawa
pierwotnego, w tym także ówczesny art. 234 TWE (obecnie art. 267 TFUE)" - czytamy w dokumencie opublikowanym na stronie TK.

Czaputowicz przypomniał, że w 2005 r. "Trybunał Konstytucyjny potwierdził zgodność z Konstytucją Traktatu Akcesyjnego, w tym ówczesnego art. 234 TWE [odpowiednik obecnego art. 267 TFUE]".

Powinność zwrócenia się z pytaniem prejudycjalnym stanowi prawną konsekwencję przyjętych suwerennie zobowiązań międzynarodowych (wspólnotowych) państwa polskiego jako państwa członkowskiego Wspólnot i Unii Europejskiej

- dodał szef MSZ. Stwierdził również, że "Rzeczpospolita Polska zaaprobowała podział funkcji w ramach systemu organów Wspólnot i Unii Europejskiej".

Minister wyjaśnił również, że pytania prejudycjalne mają "istotne znaczenie dla zapewnienia spójnego stosowania i przestrzegania prawa Unii przed wszystkimi sądami krajowymi państw członkowskich".

Wiceszef resortu sprawiedliwości: Jestem zaskoczony stanowiskiem szefa MSZ

Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości, który był dziś gościem w TVP 1, stwierdził, że jest zaskoczony stanowiskiem MSZ. 

- Rozumiem, że minister Czaputowicz przyjmuje, że Trybunał Konstytucyjny nie może badać przepisów traktatowych - powiedział Wójcik.

Wiceminister przyznał, że resort sprawiedliwości analizuje postanowienie TSUE. - Ale to jest wstępne postanowienie, bez wysłuchania strony Polski, zobaczymy jakie będzie ostateczne postanowienie - powiedział. - Postanowienie TSUE nie powoduje automatycznego przywrócenia sędziów do pracy - dodał.

Więcej o:
Komentarze (48)
MSZ krytycznie o wniosku Ziobry do TK ws. przepisów traktatu o UE. "Nie ma żadnych podstaw"
Zaloguj się
 • andrew1507

  Oceniono 14 razy 10

  Odlotowy Ziobro?
  Odlotowy pis?
  Wszystko w Twoich rekach Wyborco, Twoja kartka wyborcza to smierc kaczyzmu.

 • j717171

  Oceniono 15 razy 9

  Tak to jest jak magistrowie podszyci kompleksami i nienawiścią dorwą się do władzy. Prawdziwe szkody będą kiedy to towarzystwo zacznie walkę o schedę po szczerbatym dziadzie z zoliboza

 • andrew1507

  Oceniono 15 razy 9

  Ziobrze brakuje kompetencji by byc ministrem sprawiedliwosci I prokuratorem generalnym.
  Czas najwyzszy pozbyc sie tego gamonia z rzadui pis….

 • ggchmiel

  Oceniono 10 razy 8

  Prokurator Generalny ZSRR za czasów wujka Joe, Andriej Wyszyński, jak i Minister Sprawiedliwości III Rzeszy Franz Gurtner, podobnie jak nasze zero pieprzyli, choć byli lepiej od niego wykształceni i inteligentniejsi.... Ale chyba wszyscy zamordyści tak mają.

 • maxim38

  Oceniono 10 razy 8

  Kolejny pandorek z puszki Kaczego po Waszczyku,Maciorku,Szydełku itd

 • Oceniono 12 razy 8

  PiS-owskie MSZ dokładnie wie że pan Zbyszek jest niedouczonym magistrem i nie powinien występować z tym do TK powinni go o tym poinformować

 • wo151

  Oceniono 10 razy 8

  Po prostu nadchodzi czas zemsty Kaczyńskiego za zdradę sprzed lat Ziobry i Kurskiego. Takie osobowości patologiczne nigdy nie wybaczają, ani nie zapominają o zemście

 • signum_t

  Oceniono 9 razy 7

  Gdyby był nadal Waszczykiwski, pochwaliby Ziobrę i jeszcze od siebie dorzucił jakaś bzdurę...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX