Zgrzyt w rządzie PiS. MSZ krytycznie o wniosku Ziobry do TK ws. przepisów traktatu o UE

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w piśmie przesłanym do TK wyjaśnia, dlaczego jego zdaniem wniosek Zbigniewa Ziobry nie ma żadnych podstaw. Przypomnijmy: Ziobro chce zbadania zgodności unijnych przepisów z polską konstytucją.

Prokurator generalny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w październiku złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie części przepisów Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, a konkretnie artykuł 267 TFUE. Chodzi o przepisy pozwalające krajowym sądom zadawać pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Pytania prejudycjalne mogą zadawać trybunałowi sądy państw członkowskich m.in. w sprawie interpretacji unijnych przepisów.

"Nie można formalnie, poprzez zadanie pytania prejudycjalnego dotyczącego prawa unijnego, w istocie domagać się oceny i wykładni przepisów stanowionych przez krajowe organy prawodawcze" - czytamy w piśmie procesowym.

Po piśmie Ziobry pojawiły się komentarze m.in. środowisk prawniczych, które wskazywały, że jest to pierwszy krok w kierunku wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Politycy PiSw tym Jarosław Kaczyński, wielokrotnie temu jednak zaprzeczali.

Czaputowicz nie podziela wątpliwości Ziobry

Do wniosku odniósł się minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, który, krótko mówiąc, nie przychylił się do zarzutów Ziobry w tym zakresie. Czaputowicz wysłał w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego szesnastostronicowe pismo.

"Polska, akceptując postanowienia Traktatu Akcesyjnego, przyjęła acquis communautaire [dorobek prawny UE - red.], na które składało się nie tylko wypracowane orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości, ale także przepisy prawa
pierwotnego, w tym także ówczesny art. 234 TWE (obecnie art. 267 TFUE)" - czytamy w dokumencie opublikowanym na stronie TK.

Czaputowicz przypomniał, że w 2005 r. "Trybunał Konstytucyjny potwierdził zgodność z Konstytucją Traktatu Akcesyjnego, w tym ówczesnego art. 234 TWE [odpowiednik obecnego art. 267 TFUE]".

Powinność zwrócenia się z pytaniem prejudycjalnym stanowi prawną konsekwencję przyjętych suwerennie zobowiązań międzynarodowych (wspólnotowych) państwa polskiego jako państwa członkowskiego Wspólnot i Unii Europejskiej

- dodał szef MSZ. Stwierdził również, że "Rzeczpospolita Polska zaaprobowała podział funkcji w ramach systemu organów Wspólnot i Unii Europejskiej".

Minister wyjaśnił również, że pytania prejudycjalne mają "istotne znaczenie dla zapewnienia spójnego stosowania i przestrzegania prawa Unii przed wszystkimi sądami krajowymi państw członkowskich".

Wiceszef resortu sprawiedliwości: Jestem zaskoczony stanowiskiem szefa MSZ

Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości, który był dziś gościem w TVP 1, stwierdził, że jest zaskoczony stanowiskiem MSZ. 

- Rozumiem, że minister Czaputowicz przyjmuje, że Trybunał Konstytucyjny nie może badać przepisów traktatowych - powiedział Wójcik.

Wiceminister przyznał, że resort sprawiedliwości analizuje postanowienie TSUE. - Ale to jest wstępne postanowienie, bez wysłuchania strony Polski, zobaczymy jakie będzie ostateczne postanowienie - powiedział. - Postanowienie TSUE nie powoduje automatycznego przywrócenia sędziów do pracy - dodał.

Więcej o:
Komentarze (48)
MSZ krytycznie o wniosku Ziobry do TK ws. przepisów traktatu o UE. "Nie ma żadnych podstaw"
Zaloguj się
 • andrew1507

  Oceniono 14 razy 10

  Odlotowy Ziobro?
  Odlotowy pis?
  Wszystko w Twoich rekach Wyborco, Twoja kartka wyborcza to smierc kaczyzmu.

 • j717171

  Oceniono 15 razy 9

  Tak to jest jak magistrowie podszyci kompleksami i nienawiścią dorwą się do władzy. Prawdziwe szkody będą kiedy to towarzystwo zacznie walkę o schedę po szczerbatym dziadzie z zoliboza

 • andrew1507

  Oceniono 15 razy 9

  Ziobrze brakuje kompetencji by byc ministrem sprawiedliwosci I prokuratorem generalnym.
  Czas najwyzszy pozbyc sie tego gamonia z rzadui pis….

 • ggchmiel

  Oceniono 10 razy 8

  Prokurator Generalny ZSRR za czasów wujka Joe, Andriej Wyszyński, jak i Minister Sprawiedliwości III Rzeszy Franz Gurtner, podobnie jak nasze zero pieprzyli, choć byli lepiej od niego wykształceni i inteligentniejsi.... Ale chyba wszyscy zamordyści tak mają.

 • maxim38

  Oceniono 10 razy 8

  Kolejny pandorek z puszki Kaczego po Waszczyku,Maciorku,Szydełku itd

 • Mieczyslaw Kornowski

  Oceniono 12 razy 8

  PiS-owskie MSZ dokładnie wie że pan Zbyszek jest niedouczonym magistrem i nie powinien występować z tym do TK powinni go o tym poinformować

 • wo151

  Oceniono 10 razy 8

  Po prostu nadchodzi czas zemsty Kaczyńskiego za zdradę sprzed lat Ziobry i Kurskiego. Takie osobowości patologiczne nigdy nie wybaczają, ani nie zapominają o zemście

 • signum_t

  Oceniono 9 razy 7

  Gdyby był nadal Waszczykiwski, pochwaliby Ziobrę i jeszcze od siebie dorzucił jakaś bzdurę...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX