Hanna Zdanowska nie zamierza prosić Andrzeja Dudy o ułaskawienie

Po wygranej Hanny Zdanowskiej w wyborach samorządowych pojawiły się domysły, że prezydent Łodzi wystąpi do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o ułaskawienie. Rzecznik Zdanowskiej uciął te spekulacje i dodał, że sprawa będzie miała swój dalszy ciąg przed Sądem Najwyższym.

Hanna Zdanowska w ostatnich wyborach samorządowych zdobyła 70,22 procent głosów wyborców i po raz trzeci została prezydentem Łodzi. Kilka tygodni wcześniej została prawomocnie skazana na grzywnę za poświadczenie nieprawdy. 

Kontrowersje wokół wygranej Hanny Zdanowskiej

Po wygranej Zdanowskiej pojawiły się głosy, że w związku z ciążącym na niej wyrokiem nie będzie mogła pełnić obowiązków prezydenta miasta. Zwolennicy odebrania Zdanowskiej mandatu przekonywali, że kodeks wyborczy pozwalał jej na kandydowanie, ale ustawa o pracownikach samorządowych może uniemożliwić objęcie przez nią urzędu prezydenta. Jest wśród nich wojewoda łódzki, który zapowiedział już, że będzie się domagał odebrania Zdanowskiej mandatu.

Sama Hanna Zdanowska przekonywała, że czuje się niewinna, a sprawa sądowa przeciwko niej miała charakter polityczny. Zapowiadała również, że wystąpi o kasację wyroku. 

Hanna Zdanowska nie będzie prosić o ułaskawienie

W związku z kontrowersjami dotyczącymi interpretacją przepisów pojawiły się plotki, że Hanna Zdanowska może zwrócić się do Andrzeja Dudy z prośbą o ułaskawienie, które pozwoli jej na utrzymanie mandatu prezydenta. Takie rozwiązanie miała też popierać część wyborców Zdanowskiej. 

Teraz rzecznik prezydent Łodzi zdementował te doniesienia.

 -  Pani prezydent nie zamierza występować o ułaskawienie. Sprawa będzie miała swój ciąg dalszy przed Sądem Najwyższym - powiedział Marcin Masłowski, rzecznik Hanny Zdanowskiej, w rozmowie z TVN24.

Zdanowska: Jeśli jestem dopuszczona do wyborów, to mogę objąć urząd

Przed wyborami Hanna Zdanowska przekonywała, że wyrok nie przeszkodzi jej w objęciu urzędu prezydenta. - Jeśli mogę kandydować, mogę objąć urząd - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24. Jak dodała, zasięgnęła w tej sprawie opinii niezależnych prawników i konstytucjonalistów, którzy zgodnie stwierdzili, że dopuszczenie jej do wyborów jest równoznaczny z możliwością objęcia urzędu. 

Więcej o:
Komentarze (95)
Hanna Zdanowska nie będzie prosić prezydenta Dudy o ułaskawienie
Zaloguj się
 • andrew1507

  Oceniono 25 razy 19

  To Duda powinien prosic o ulaskawienie przez TS.
  Prosba raczej nie znajdzie zrozumienia.

 • ssaassaa

  Oceniono 17 razy 15

  Czy może objąć urząd czy też nie jest dyskusyjne, choć ja się skłaniam ku poglądowi, że raczej będzie mogła ze względu na pierwszeństwo prawa szczegółowego nad ogólnym.
  Ale zdecydowanie dobrze robi, że nie oczekuje ułaskawienia, ponieważ nic by jej to nie dało z wyjątkiem kwestii, że zachowałaby 20 tys w kieszeni. Po ułaskawieniu nadal byłaby skazaną tylko prezydent darowałby jej karę (czyli grzywnę 20 tys). Więc ułaskawienie obecnie nic nie wnosi do tego czy może objąć urząd czy nie.

 • sil.m

  Oceniono 14 razy 10

  Kto z internautów i czy Sasin czytał oświadczenia do banku , skąd trolle wiedzą że są fałszywe? Kto nie spłacił rat pożyczkowych? – może bank nie wziął prowizji? Kto poniósł stratę? Być
  może …? Za być może nie jest się przestępcą. A tymczasem:
  1/ idol z niepokalanego łona dr prawa A.Duda jedzie na prywatne wykłady do Nowego Tomyśla, zarabia 280 patyków a koszty prywatnych przejazdów rozlicza na koszt sejmu / podatników a za ujawnienie sprawy publicznie straszy p.Lisa i Newsveek sądem. Gdzie odbyła się ta rozprawa. Śledczy stwierdzili, że zaginął grafik zajęć – tak samo jak dokumenty w Kancelarii Prezydenta w sprawie uniewinnienia kumpla zięcia prezydenta. W 2014 skazany w Tarnobrzegu na 5tyś zł grzywny i przeprosiny. Kłamstwo to świadczenie nieprawdy,
  2/Student ekonomii Szałamacha w czasie zagranicznych studiów konsumował nienależne dotacje sejmowe
  3/ p. Kaczyński pożyczył 150tyś. zł od przyjaciółki p.Goss , nie zgłosił jej do skarbówki i jakieś drobne opodatkowanie zapłacić? To przestepstwo skarbowe. Tak zachowują się jak osoby które są ponad prawem. Prokurator boi się ? czego?
  4/Jaki był mechanizm wykorzystania środków UE na klimatyzację w SP, jakie kwoty i kto był beneficjentem?Tu sprawę wraz z wysokimi darowiznami gołych i bosych dzieci członków SP zamiótł p.”Zero” pod dywan.
  5/w aferze pis-szmaciarzy z PCK i finansowaniu p. Anny Z. prorocy wykonują różne wygibasy salta mortale aż do wniosku o własną degradację by sprawy nie wyjaśnić a ukryć pod dywan.
  6/Nepotyzm dla swoich i własne interesy na pierwszym planie - to normalne w tej „mafii” czego dowiódł p.Czarnecki w rozmowie z dziennikarzem w TVN gdzie wił się jak piskorz i obwieszczał jakieś dziwne i objawione pisowskie prawdy o pracy syna
  Tak to bywa gdy wszystkim rządzi dziadzio wykształciuch / doktorant Ehrlicha ] cwaniak Kaczyński. On właściwie w życiu niczego samodzielnie się nie dorobił. Ani mieszkania, ani rodziny, ani potomka. nieszczęśliwy starzec, który raz w życiu był w dużym sklepie i chleba nie potrafił kupić a za cukier płacił podwójną cenę a sens ma pytanie jak można sprywatyzować wille –własność spadkobierców bohatera wojny z bolszewią za 4138zł z groszami i wykazać to w deklaracji w sejmie.

 • polakadam

  Oceniono 11 razy 9

  I pomyśleć że porządni ludzie mieliby się zwracać do przestępcy Konstytucyjnego Dudy o ulaskawienie. Tylko w wolsce bandzior może mieć taką władzę.

 • kuba161048

  Oceniono 10 razy 8

  Pani Hanko jak w Polsce będzie PREZYDENT to wtedy proszę wystąpić o ułaskawienie.

 • def11

  Oceniono 10 razy 8

  Tym bardziej, że nie Dudę, a Kaczyńskiego, pan Adrian jest wyłącznie kancelistą prezesa.

 • ziggybam

  Oceniono 9 razy 7

  Duduś ułaskawia tylko partyjnych kolesi. Ale spoko - pies z kulawą noga nie będzie chciał go ułaskawić po wyroku Trybunału Stanu.

 • muzoman

  Oceniono 17 razy 7

  Byle jakie prawo mamy i takiego nie powinno się stosować bo to parodia. Zdanowska prezydentem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX