12 listopada będzie dniem wolnym? PiS postawił Dudę pod ścianą. Projekt dostanie "za pięć dwunasta"

Zarówno przedsiębiorcy, jak i pracownicy, trwają w niepewności w związku
z 12 listopada. W piątek Senat przyjął projekt ustawy, czyniącej ten dzień wolnym od pracy. Teraz wróci do Sejmu, który będzie obradował dopiero 7 listopada. Po tym dokument musi podpisać jeszcze prezydent Andrzej Duda. I jeśli nie zrobi tego natychmiast, wolnego nie będzie.

Zaledwie dwa tygodnie dzielą nas od 100-lecia niepodległości, a projekt ustawy, według którego 12 listopada byłby dniem wolnym nadal nie przeszedł procesu legislacyjnego. W piątek co prawda Senat przyjął Ustawę o Święcie Narodowym z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości, ale nałożone zostały poprawki - m.in. przepis ograniczający handel tego dnia (analogicznie do "niehandlowych" niedziel).

12 listopada wolnym dniem. Senatorowie "pod ścianą"

Jak podawało jeszcze przed głosowaniem w Senacie RMF FM, sami senatorowie z PiS mieli zastrzeżenia co do sposobu procedowania tego projektu. Niektórzy z nich przyznali dziennikarzom, że "zostali podstawieni pod ścianą". Mówiło się nawet o tym, że z powodu braku czasu ustawa przejdzie bez poprawek.

Tak się jednak nie stało, poprawki są, a więc projekt wraca teraz do Sejmu. I tu się robi ciekawie, bo izba niższa najbliższe posiedzenie ma 7 listopada, a więc, jak zauważa dziennikarz w materiale "Faktów", na biurko prezydenta dokument może trafić 8 listopada.

Podpis prezydenta 8 listopada

Na złożenie podpisu pod ustawą prezydent Andrzej Duda ma 21 dni, a więc gdyby chciał wykorzystać przysługujący mu czas, prawo o wolnym 12 listopada weszłoby w życie pod koniec miesiąca. Nawet marszałek Senatu Stanisław Karczewski powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że nie wie "czy prezydent podejmie decyzję w czasie do 11 listopada". Niemniej jednak, wprowadzanie nowego prawa "za pięć dwunasta" sprawia wrażenie, jakby posłowie PiS o tym, że Andrzej Duda podpisze tę ustawę wiedzieli już na etapie wniesienia projektu.

Na ostatnią chwilę

Dla wszystkich pracowników i przedsiębiorców oznacza to przede wszystkim niepewność - czy aby ten 12 listopada będzie na pewno dniem wolnym. Niepewność będzie niemal do końca - o tym, czy do pracy pójdziemy, czy zrobimy zakupy i czy badanie u lekarza się odbędzie, dowiemy się zapewne jakieś 4 dni przed zapowiadanym dniem wolnym.

Co więcej, ustawa o ograniczeniu handlu wymienia konkretne dni, w które obowiązuje wolne. Wśród nich nie ma 12 listopada. Należałoby więc zmienić zapisy ustawy, ale ten "szczegół" umknął legislatorom.

Więcej o:
Komentarze (411)
12 listopada dniem wolnym od pracy? Dowiemy się w ostatniej chwili
Zaloguj się
 • pe1

  Oceniono 103 razy 93

  To jest po prostu niesamowite, że PISS potrafi dosłownie każdą rzecz spieprzyć. Za cokolwiek się zabiorą, czegokolwiek nie dotkną - gó.... Rzeczywiście - anty-midas to bardzo trafne określenie tej bandy cymbałów.

 • jackanapes

  Oceniono 72 razy 66

  Podpisze wszystko in blanco stojąc obok biurka. Do tego typu zadań go wymyślono.

 • strzemiennego

  Oceniono 52 razy 46

  U mnie w firmie półtora miesiąca temu ustalono na 12.11 termin konsultacji z grupą inżynierów ze Szwajcarii. W piątek z zażenowaniem słuchałem, jak mój szef telefonicznie próbował przełożyć spotkanie na inną datę mętnie tłumacząc spodziewaną nieobecność większości pracowników. Materiały przygotowane, bilety kupione, pokoje w hotelu porezerwowane i teraz cały misterny plan w PiSdu! Najbliższy u Szwajcarów wolny termin to styczeń. Pięknie!!!

 • eti.gda

  Oceniono 49 razy 43

  Co ten autor pieprzy? Co "zależy od Dudy?" Od niego nic nie zależy.

 • maadzik3

  Oceniono 45 razy 41

  To nie prezydenta stawiaja pod sciana.
  Wedlug Jakiego rozkladu beda jezdzily pociagi?
  Czy jade w delegacje?
  Ile placic pracownikom?
  Czy bedzie planowalam badanie?
  Czy bedzie wyznaczona rozprawa?
  Czy ciezarowki moga jechac?
  Czy dzien ten dalej przerluza terminal na rozliczenia z ZUS do 10ego?
  Tego wszystkim of dowiemy sie 2 dni wczesniej bo 100 lat niepodleglosci zaskoczylo PIS Jak Zima drogowcow. A zaraz potem skarbowka zacznie svigac za rachunki nie zaplacone 12

 • sigit

  Oceniono 55 razy 41

  Cienkopis podpisze. Jak niemal wszystko. Cały się trzęsie o drugą kadencję, więc ze strachu podpisze. Zero dumy.

 • m.godwin

  Oceniono 43 razy 37

  Nawet jak maja na coś sto lat czasu, to i tak zrobią to w ostatniej chwili. Trudno o większych nieudaczników.

 • krynolinka

  Oceniono 41 razy 35

  Wójcik:rozmawiałem z przedsiębiorcami, są za.
  Jakubiak: chyba z Orlenu..

 • atr8

  Oceniono 40 razy 34

  Duda nie podpisze? Takiej ustawy? Wolne żarty. Kurier będzie czekał pod sejmem, albo nawet jaśnie pan pofatyguje się na głosowanie i podpisze od ręki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX