Kaczyński w Mielcu przywołał "stare powiedzenie". "Miecz jest w Warszawie, a wór także tu"

- Miecz jest w Warszawie, ale wór jest także tu, w urzędzie marszałkowskim - powiedział w Mielcu Jarosław Kaczyński, przywołując - jak mówił - stare powiedzenie.

Nie wszędzie w I turze rozstrzygnięte zostały wybory samorządowe. Tak stało się w Mielcu, gdzie w II turze o głosy wyborców jeszcze raz zawalczy kandydat PiS na prezydenta miasta Fryderyk Kapinos.

W związku z tym w Mielcu pojawił się prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, by wspomóc kandydata w walce fotel prezydenta. Kaczyński przekonywał, że to właśnie PiS jest lekarstwem na bolączki miasta i kandydat tej partii pomoże w rozwoju Mielca.

W pewnym momencie prezes PiS zadeklarował, że pieniędzy dla Mielca "może być jeszcze więcej", nie tylko w rządzie, ale też w "worze marszałka".

Zresztą ja bardzo często nawiązuję do starego powiedzenia, że władza to jest miecz i wór. Miecz jest w Warszawie, ale wór jest także tu, w urzędzie marszałkowskim na Podkarpaciu. I to razem wziąwszy naprawdę może bardzo, bardzo dużo dać Mielcowi, Podkarpaciu, Polsce

- powiedział Jarosław Kaczyński, cytowany m.in. przez rzeszowską "Rzeczpospolitą".

Więcej o:
Komentarze (187)
Jarosław Kaczyński w Mielcu: Władza to jest miecz i wór. Miecz jest w Warszawie, a wór także tutaj
Zaloguj się
 • pysio62

  Oceniono 63 razy 57

  Ktos napisal na Internecie:

  Słownik języka polskiego, wydanie z roku 2025:

  pisowiec - pot. obraźliwy zwrot używany w szczególności wobec polityków i urzędników (coraz częściej jednak używany do opisu pewnych ogólnych cech charakteru), podkreślający zestaw cech osobowości, z których najważniejsze to: hipokryzja, obłuda, kłamstwo, ignorancja, niekompetencja, zawiść, prymitywizm, chamstwo, pycha, pogarda, mściwość, demagogia. Zwrotem tym określa się również osoby o wąskich horyzontach umysłowych (porównaj: "błaszczaki"), karierowiczów (porównaj: "misiewicze"), a czasem również chorych psychicznie (porównaj: "zespół Macierewicza"). Przekonane o swojej nieomylności, ignorują wszelką krytykę swoich działań, posuwając się do pomówień i oszczerstw wobec interlokutorów. Nie mają zahamowań przed niegodziwymi i bezprawnymi działaniami; uważają, że cel uświęca środki (porównaj: "zero"), czują się bezkarni z powodu znajomości z wyżej postawionymi innymi "pisowcami" (porównaj: "nepotyzm", "kolesiostwo"). Ostentacyjnie obnoszą się ze swoją religijnością, jednak ich działania stoją w jawnej sprzeczności z nauką Chrystusa (por.:"faryzeusz", "Radio Maryja"). Bezrefleksyjnie i z całkowitym posłuszeństwem wypełniają polecenia prezesa partii (por.: "Andrzej Duda"), którego otaczają swoistym kultem. Posługują się alternatywnymi pojęciami, negującymi ich prawidłowe znaczenie: sprawiedliwość zamiast niesprawiedliwość, prawo zamiast bezprawie, prawda zamiast kłamstwo, honor - hańba, czarne - białe. Wypowiedzi pisowca należy najpierw poddać negacji znaczeniowej, aby uzyskać rzeczywisty sens słów.

  Zwrot rozpowszechnił się po upadku rządów partii Prawo i Sprawiedliwość w roku 2019; pochodzi od skrótu nazwy partii "PiS", której działaczy określano słowem "PISowiec".

 • pysio62

  Oceniono 49 razy 47

  Ktos napisal na Internecie:

  Oto jak wygląda Kaczyński wedlug Amerykanow:

  Niski, otłuszczony człowieczek o zepsutych zębach, zaniedbanym zdrowiu i wyglądzie. Podczas wystąpień publicznych denerwująco mlaska i wywija językiem, nie kontroluje mimiki twarzy i brzmi jak wczesny Chruszczow.
  Jest bratem tragicznie zmarłego, jednego z najsłabszych prezydentów Polski, który kompromitował kraj za granicą, przepychał się o władzę z premierem kraju, miał hopla na własnym punkcie i był pośmiewiskiem zachodnich dziennikarzy. Dziś wynoszony na pomniki człowiek bez większego dorobku, którego brat bliźniak chce podkolorować i uwieczniać za pieniądze państwowe.
  Jest prezesem populistycznej partii, która oferuje nacjonalizm i izolacjonizm w połączeniu z socjalnym rozdawnictwem pieniędzy. Program wyborczy miał oparty na podgrzewaniu lęku przed imigrantami, oferowaniu pieniędzy i spiskowych teoriach rozgrabiania gospodarki przez obcy kapitał.
  Jest drugoligowym, zakompleksionym politykiem, któremu nigdy nie udało się wejść na salony politycznych elit. Kierowany żądzą zemsty za niepowodzenia polityczne swoje i swojego brata. Jako polityk nie odnotował większych sukcesów. Został usunięty z grona współpracowników Lecha Wałęsy po objęciu przez niego prezydentury. Krótko i bez sukcesów premierował koalicyjnemu rządowi.
  W 2015, dowodzona przez niego koalicja zdobyła władzę dzięki ordynacji wyborczej, która premiuje duże ugrupowania. Dzięki głupocie politycznej partii centrowych, które nie potrafiły się zjednoczyć w wyborach, rządzi dziś krajem z tylnego siedzenia w imieniu 5.7 mln Polakow, czyli 19 proc. uprawnionych do głosowania. Jego żelazny elektorat stanowią starsi i słabo wykształceni, zagorzali katolicy w opozycji do polityki kościoła papieża Franciszka. Prezes promuje swoimi politycznymi zachowaniami nacjonalizm, rasizm, homofobię, mowę nienawiści. Kokietowane są faszyzujące organizacje skrajnej prawicy.
  Otoczony ludźmi o podobnym kalibrze, którzy uznali jego duchowe przywództwo mimo ewidentnego braku dorobku intelektualnego. Widziany jako szansa na wybicie się dla nieudaczników, którzy winą za swoją mierność obarczają innych. Kadry rządzącej partii tworzą czwartoligowi politycy bez doświadczenia, wykształcenia i walorów intelektualnych niezbędnych w zarządzaniu państwem.
  Firmuje działania ograniczające trójpodział władzy i wolność mediów. Przekierowuje Polskę w kierunku autorytarnego putinowskiego systemu.
  Oceniony negatywnie i krytykowany przez Unie Europejską i Stany Zjednoczone, które nawołują do zmiany polityki i poszanowania demokracji.
  Cyniczny, niedowartościowany lider politycznej formacji, który cierpi na brak uznania od liczących się na świecie osób i organizacji.
  W działalności politycznej stosuje retorykę goebbelsowką i putniowską oraz wdraża praktyki reżimu komunistycznego.

 • 1utek

  Oceniono 40 razy 38

  Ciekawe jak wobec jawnej korupcji politycznej i szantażu będą się zachowywali radni sejmików?

 • pysio62

  Oceniono 45 razy 37

  Lech Kaczynski nigdy nie kierowal "Solidarnoscia", a wczesniej byl co najwyzej drugorzednym dzialaczem opozycji, ale byl chociaz, w przeciwienstwie do Jaroslawa Kaczynskiego, internowany i nie musial sie wstydzic tego okresu w swoim zyciu. Lech Kaczynski byl co najwyzej przecietnym politykiem, najslabszym prezydentem III RP, slabszym nawet od Walesy (nie mylic tego z wielka, swiatowa historyczna rola Walesy), wszystko wskazuje na to, ze jeszcze slabszym prezydentem bedzie Duda, ale to juz jest inna historia. Lech Kaczynski nie mial zadnych szans na reelekcje, sondaze byly dla niego bezlitosne. Zginal, nie polegl, w katastrofie lotniczej. Byl demokratycznie wybranym prezydentem Polski, ale nic wiecej, zaden kandydat na bohatera narodowego, jak to probuja nam to wmowic Jaroslaw Kaczynski, Duda i PIS. Pochowanie jego na Wawelu jest niebywalym skandalem i profanacja Wawelu, jest jak najbardziej mozliwe, ze jego grob zostanie przeniesiony w przyszlosci w inne miejsce. W historii Polski Lech Kaczynski bedzie malo znaczaca postacia, a pamietac sie o nim bedzie tylko w zwiazku z katastrofa smolenska, poniewaz pamiec o katastrofie smolenskiej bedzie jeszcze dlugo zywa wsrod Polakow, ale jest mozliwe, ze Lech Kaczynski bedzie czesciowo obwiniany o spowodowanie tej katastrofy.

 • antoszek22

  Oceniono 39 razy 33

  Jaki miecz ?
  W Warszawie jest DudoPis który w Berlinie przyznał się do podpisywania lewych ustaw i kontrasygnowania lewych uchwał bo brzydzi sie lewackim oświeceniem pomieszczeń pałacu prezydenckiego .
  To pierwszy przypadek w histori świata kiedy głowa państwa tłumaczy się, że nie wiedziała co podpisuje bo nie mogła kupić zwyklych żarówek.

 • traceability

  Oceniono 33 razy 31

  Ta łajza żoliborska, która w życiu nie zhańbiła się żadną pracą, która cały czas żyje na koszt podatników, która może wyleźć na trybunę sejmową bez żadnego trybu, która może obrażać, żeby inni zamknęli swoje zdradzieckie mordy, która mówi o niebywałym chamstwie innych, jeśli ktoś zwróci tej łajzie uwagę, która otoczyła się miernotami gorszymi od siebie, która jest idolem i guru dla całego polactwa w tym kraju -otóż ta łąjza ma czelność mienić się przywódcą Polski. Spadaj pokurczu!

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 32 razy 30

  Stary pryku
  Kupczysz kradzionymi Polakom pieniędzmi, Podróbko mężczyzny.

 • gromek1

  Oceniono 30 razy 28

  miecz?
  prędzej święty granat z Antiochii.

  wór - a może wor - z ros. złodziej. to by bardziej pasowało.

 • bacowa

  Oceniono 31 razy 27

  Miecz to Kaczyński siedzący na Nowogrodzkiej w Warszawie

  a wór to suweren płacący podatki by ,,miecz'' miał z czego ciąć dla siebie i swoich

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX