Macierewicz: To nieprawda, że przez brak wraku nie możemy zakończyć raportu konkluzją. Możemy

Antoni Macierewicz zapowiedział, że w ciągu roku podkomisja smoleńska opublikuje raport końcowy. Jak dodał, katastrofa smoleńska to efekt eksplozji na pokładzie Tu-154M. Na warszawskim Bemowie były minister obrony dodał, że niezwrócenie przez Rosjan wraku nie przeszkodzi komisji.

Przewodniczący podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz powiedział IAR, że w jego ocenie komisja w ciągu roku opublikuje raport końcowy ze swojej pracy. Dodał, że na podstawie dotychczasowych badań jej członkowie są pewni, iż śmierć pasażerów Tu-154M nastąpiła w wyniku eksplozji na pokładzie samolotu.

Były minister obrony narodowej był jednym z gości spotkania "Tragedia Smoleńska - stan badań na dzisiaj", które odbyło się na warszawskim Bemowie w urzędzie dzielnicy. Jego organizatorami było Stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza i Akcja Katolicka.

Antoni Macierewicz: Data publikacji raportu może się przesunąć

Macierewicz wyjaśnił, że termin zakończenia prac podkomisji jest również zależny od postępów badań amerykańskich współpracowników, które, jak podkreślił, są w tym wypadku niezbędne. Zwrócił uwagę, że data publikacji raportu może się przesunąć, jeśli wystąpią niespodziewane okoliczności, na przykład odzyskanie wraku samolotu.

- Zapewne dodatkowe badania byłby wtedy niezbędne, co mogłoby ten termin zmienić, ale jeżeli tak nie będzie, to myślę, że termin roczny jest tym terminem, który zostanie dotrzymany - powiedział Polskiemu Radiu.

Podkomisja smoleńska nie potrzebuje wraku. Symulacja katastrofy wystarczy

Przewodniczący podkomisji smoleńskiej powiedział też, że dalsze badania ekspertów nie mogą być uwarunkowane ewentualnym zwrotem wraku Tu-154M przez Federację Rosyjską. Zdaniem Antoniego Macierewicza, jego odzyskanie będzie trudne, ale zebrany materiał jest wystarczający do sformułowania wiarygodnych i uzasadnionych naukowo wniosków.

Jest nieprawdziwa teza, że ze względu na brak wraku nie możemy zakończyć naszego raportu konkluzją - możemy. To wykazały także nasze kontakty i stanowisko zarówno międzynarodowych ekspertów, jak i instytutu w Wichita (National Institute for Aviation Research, Wichita State University, USA - red.), który robi symulację tej tragedii na podstawie materiałów, jakie zostały im przez nas dostarczone

- wyjaśnił Antoni Macierewicz.

Katastrofa polskiego Tu-154 w Smoleńsku. Rada Europy wezwała Rosję do przekazania wraku tupolewa

Samolot Tu-154M rozbił się na lotnisku Siewiernyj na obrzeżach Smoleńska 10 kwietnia 2010 roku. W katastrofie zginął prezydent Polski Lech Kaczyński i 95 towarzyszących mu osób. Delegacja władz RP leciała do Katynia, aby oddać hołd polskim oficerom zamordowanym wiosną 1940 roku przez oprawców z NKWD.

W październiku temu Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję i raport, w których wezwało Rosję do przekazania Polsce wraku samolotu Tu-154M. Strona rosyjska odpowiedziała, że nie uważa się zobowiązana tą decyzją, ponieważ nie uczestniczyła w pracach zgromadzenia.

Katastrofa smoleńska. Rosja nie chce zwrócić wraku Tu-154M

Moskwa odmawia zwrotu wraku od momentu katastrofy. Rosyjskie władze twierdzą, że nie mogą go zwrócić, gdyż nie zakończyło się śledztwo prokuratorskie w tej sprawie.

Na początku kwietnia tego roku podkomisja smoleńska opublikowała raport techniczny z postępowania wyjaśniającego katastrofę. W dokumencie przedstawiono dowody, które zdaniem jej członków wskazują, iż na pokładzie samolotu doszło do eksplozji.

Wybory samorządowe 2018. Macierewicz: Prawo i Sprawiedliwość potwierdziło swoje zwycięstwo mimo kampanii kłamstw i oszczerstw

Więcej o:
Komentarze (140)
Antoni Macierewicz: To nieprawda, że przez brak wraku nie możemy zakończyć raportu konkluzją. Możemy
Zaloguj się
 • chi-neng

  Oceniono 36 razy 30

  No, NIE!!!

  Kampania wyborcza się skonczy ła, więc wszyscy Ci, których pochowali na jej okres do nory, zaczynają wypełzać do światła dziennego.

  Znowu SMOLEŃSZCZYZNA!

 • krynolinka

  Oceniono 34 razy 24

  Antek to nawet samej katastrofy nie potrzebuje. I bez niej przyczyny znajdzie.

 • polakadam

  Oceniono 29 razy 21

  Minęły wybory to i świroni się uaktywnil.
  Na szczęście zaraz będą kolejne to każą czubkowi siedzieć cicho.
  A tej jego komisji to już nawet najbardziej zatwardziałe pisuary mają dość. Może powinien ją teraz przekształcić w kościół wyznawców świronia.

 • niktwazny126

  Oceniono 28 razy 20

  Patrzcie państwo, wrak zbędny. A taki był potrzebny.... Komisja natomiast potrzebuje jeszcze roku. No... przez rok da się z budżetu jeszcze sporo wycisnać.

 • grzegbaaaa

  Oceniono 23 razy 19

  Już prawie po wyborach. Macierewicz może wracać i dalej niszczyć nasz kraj

 • niko8472

  Oceniono 24 razy 18

  W ciagu roku... niech zgadne: przed wyborami parlamentarnymi;) Przeciez przed wyborami Antek siedzi tradycyjnie w szafie...

 • zueoko

  Oceniono 24 razy 18

  Po co Antoniemu jakiś wrak? Ważne żeby podkomisja dalej robiła swoją robotę.

 • 2majtek1

  Oceniono 23 razy 17

  Wybory się skończyły szczury wyłażą .
  Panie, zrób co z tym świrem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX