Wyniki wyborów. Kto bierze sejmiki? Tu PKW podała oficjalne dane [AKTUALIZUJEMY]

Wyniki wyborów samorządowych 2018. W dużych miastach klęska, ale w sejmikach wojewódzkich PiS idzie po zwycięstwo? Takie są spekulacje. A co mówią oficjalne wyniki PKW? Podsumowujemy aktualny stan wiedzy.

PKW oficjalne wyniki wyborów 2018

Wyniki wyborów - godzina 22.49 we wtorek

W sejmiku województwa łódzkiego 17 mandatów dla PiS, 12 dla Koalicji Obywatelskiej, 4 dla PSL.

Wyniki wyborów - godzina 22.25 we wtorek

W sejmiku województwa świętokrzyskiego 16 mandatów dla PiS, 9 dla PSL, 3 dla KO, 1 dla SLD, 1 dla Projekt Świętokrzyskie B. Wenty.

Wyniki wyborów - godzina 21.40 we wtorek

W sejmiku województwa śląskiego 22 mandaty dla PiS, 20 dla Koalicji Obywatelskiej, 2 dla SLD, 1 dla PSL.

Wyniki wyborów - godzina 21.05 we wtorek

PKW podała oficjalne wyniki wyborów do sejmiku województwa zachodniopomorskiego.  I tak KO otrzymała 13 mandatów, PiS - 11, Bezpartyjni - 3, PSL - 2 i SLD - 1.

Wyniki wyborów - godzina 20.30 we wtorek

Znamy już układ sił w kolejnych sejmikach. W sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego 14 mandatów przypadło dla Koalicji Obywatelskiej, 11 dla PiS, 4 dla PSL i 1 dla SLD.

Wyniki wyborów - godzina 13.30 we wtorek

Na stronie Państwowej Komisji Wyborczej właśnie pojawiły się informacje dla dwóch województw: podkarpackiego i lubuskiego. Na Podkarpaciu PiS gromi oponentów: będzie mieć 25 radnych, gdy Koalicja Obywatelska zaledwie 5, a PSL trzech.

Z kolei w województwie lubuskim wygrywa KO, jednak wprowadza do sejmiku tylko 11 radnych. PiS zdobyło 9 mandatów, PSL i Bezpartyjni Samorządowcy po 4, a SLD - dwa. W tej sytuacji nawet koalicja KO-PSL to zbyt mało, aby sprawować rządy. Potrzebny będzie jeszcze jeden głos.

Wyniki wyborów samorządowych 2018. Sejmiki wojewódzkie Gazeta.plWyniki wyborów samorządowych 2018. Sejmiki wojewódzkie Gazeta.pl Fot. Gazeta.pl

 Wyniki wyborów 2018 - godzina 12.50 we wtorek

Pojawiają się dane dla województw opolskiego i podlaskiego. Na Podlasiu samodzielnie rządzić będzie Prawo i Sprawiedliwość, które wprowadziło do sejmiku 16 radnych, 9 - Koalicja Obywatelska, a 5 - PSL.

Z kolei na Opolszczyźnie wygrała Koalicja Obywatelska, jednak wprowadza do sejmiku zaledwie 13 radnych - to za mało, by samodzielnie rządzić. 10 radnych ma PiS, 5 - Mniejszość Niemiecka, a 2 - PSL.

Wybory samorządowe 2018. PiS odbije sejmiki?

Dziennikarze prześcigają się w doniesieniach, podawaniu cząstkowych wyników i na ich bazie budują już układ sił - jednak wciąż są to niepotwierdzone przez PKW informacje.

W samym PiS we wtorek rano padały deklaracje, że poza Podlasiem partia będzie miała samodzielną większość w sejmikach m.in. w Małopolsce, na Lubelszczyźnie, na Podkarpaciu i Świętokrzyskiem.

W świetle tych doniesień wygląda na to, że o ile duże miasta PiS przegrało, tak kilka sejmików może odbić z rąk dotychczas rządzących koalicji PO-PSL.

Na Gazeta.pl będziemy na bieżąco aktualizować naszą mapę z wynikami do sejmików oraz ten artykuł.

Więcej o:
Komentarze (487)
Wyniki wyborów 2018. Tu PKW podała oficjalne dane [AKTUALIZUJEMY]
Zaloguj się
 • krotkizzoliborza

  Oceniono 118 razy 84

  Podlaski sknsen nie do ruszenia. Portret karła pewnie w każdej izbie wisi.

 • tomus60

  Oceniono 85 razy 65

  Socjalizm też do Polski przyszedł od wschodu, teraz socjaliści z PiS a właściwie narodowi socjaliści jak NSDAP czy partia Mussoliniego, opanowali już wschodnie województwa. Sam sie zastanawiam skąd pomysł że PiS to partia prawicowa (konserwatywna) która ma na sztandarach społeczna własnośc środków produkcji, utrzywanie niezaradnych kosztem zaradnych. Przecież PiS jest bardziej lewicowe niż SLD czy Razem

 • e-mucha.info

  Oceniono 74 razy 56

  PiS liczy głosy?
  Pamiętacie co mówili gdy ostatnio liczono tak długo?

 • steve37

  Oceniono 57 razy 39

  wschodnia strona dobrze umyslowo nasiakła rublami Putina. Fajnie by było jakby teraz UE zabrało tam rolnikom dopłaty jako ze wiekszosc w koncu poparła anty UE i smaorządową partię

 • next-mcgyver2

  Oceniono 42 razy 36

  W Podlaskim przewaga, ale tylko jednego mandatu. Pisowcy przez całą kadencję muszą być zwarci, bo jeden radny odejdzie z PiS i się skończy rządzenie.

 • tygrys102

  Oceniono 45 razy 33

  współczuję podkarpaciu...25 tępaków w radzie zdemoluje wam wszystko co się da

 • kris0104

  Oceniono 42 razy 30

  niestety, w podkarpackim nadal panuje ciemnota, daja sie latwo manewrowac, a pleban jest najwazniejszy.

 • jurek4491

  Oceniono 35 razy 29

  Ratunkiem dla PiSu jest wiocha , gdyby nie chłopki zagrodowe PiS miałby wynik jednocyfrowy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX