Wyniki wyborów samorządowych. Tak wygląda układ sił po I turze. II tylko w 5 miastach wojewódzkich

Sprawdziliśmy, jak po wyborach samorządowych przedstawia się układ sił w miastach wojewódzkich. Według exit polls w aż z 13 z nich walkę o fotel prezydenta rozstrzygnięto już w I turze.

Oficjalnych wyników wyborów samorządowych 2018 jeszcze nie ma, ale sondaże exit poll wskazują na to, że w większości miast wojewódzkich udało się rozstrzygnąć wszystko w I turze.

Dogrywki należy oczekiwać w Szczecinie (między Sławomirem Nitrasem z PO i bezpartyjnym Piotrem Krzystkiem), Kielcach (Bogdan Wenta kontra Wojciech Lubawski), Olsztynie (dwóch bezpartyjnych: Piotr Grzymowicz i Czesław Małkowski).

Wyniki wyborów samorządowychWyniki wyborów samorządowych Gazeta.pl

Dwa pojedynki będą na pewno niezwykle ciekawe: w Gdańsku i Krakowie. W dawnej stolicy Polski zmierzą się kandydatka PiS Małgorzata Wassermann i Jacek Majchrowski. Z kolei w Gdańsku, po odpadnięciu Jarosława Wałęsy, w II turze o fotel prezydenta zawalczą Paweł Adamowicz i Kacper Płażyński z PiS.

Zaskakujące są dwa wyniki z Łodzi i Warszawy. Hanna Zdanowska, mimo problemów przed wyborami samorządowymi, wygrała już w I turze. Natomiast w stolicy - co zdziwiło wielu komentatorów - już w I turze miał zwyciężyć Rafał Trzaskowski.

Więcej o:
Komentarze (198)
Wyniki wyborów samorządowych w miastach wojewódzkich. W 13 kandydaci wygrywają w I turze
Zaloguj się
 • fedorczyk4

  Oceniono 73 razy 57

  Wygrana Trzaskowskiego zdziwiła niektórych komentatorów? Mnie dziwi ich zdziwienie. Warszawa ma swoich cwaniaków, opolskich nie potrzebuje i nie życzy sobie :-)

 • next-mcgyver2

  Oceniono 48 razy 38

  No i w Gdańsku szykuje się szósta kadencja Adamowicza.
  Płażyński nie ma najmniejszych szans.

 • czarna_brygada09

  Oceniono 39 razy 29

  Najbardziej podoba mi się wynik wyborów w Rzeszowie. W mateczniku, w dzikich ostępach pisowszczyzny i w stolicy zadupia Pana Prezesa wygrywa prezydent z SLD. Będzie bolało panie Prezesie ... i gryzło .... powiedzmy, w dudę, przez najbliższe lata.

 • ivonna49

  Oceniono 32 razy 26

  Brawo "gorszy" sorcie! Pomimo tak zmasowanej kampanii pissu-z udziałem premiera, Tvpiss, radia grzyba, kościoła, pokazaliśmy im środkowy palec! I brawo nieprzekupni!

 • ghregh

  Oceniono 34 razy 26

  Odnosząc się do wyników wyborów, chciałbym podzielić się moimi spostrzeżeniami. Pomimo zwycięstwa PIS są oni według mnie przegranymi. Wynik 30 % wskazuje, że PIS ma swój stały elektorat, który w skali kraju wynosi teraz właśnie te 30 %. Nie ma szans aby w parlamentarnych potrafili go zwiększyć. Natomiast osoby którym nie podoba się obecny sposób rządzenia starały się właśnie w tych wyborach w jakiś sposób zdywersyfikować swoje upodobania polityczne głosując na niezależnych kandydatów. To jest powodem, że PO i Niezależna nie wygrały. Moim zdaniem, mając na względzie takie wyniki, w parlamentarnych może wszystko się zmienić i ci wyborcy którzy głosowali często na kogoś innego zagłosują na pewniaka w wyborach parlamentarnych czyli PO i N oraz PSL. Szkoda mi tylko, że nie odrodziła się jeszcze lewica. Aby to się stało SLD musi postawić na młodych i przebojowych ludzi, którzy będą w stanie zaistnieć w świadomości przyszłych wyborców i zrzeszą wokół siebie podobnych sobie. Mnie, świadomego wyborcy nie interesują gierki i przytyki między PIS a Po i N. Czekam na realne programy i projekty ustaw – rozwiązań, które będą chcieli wdrożyć.

 • kuba_wu

  Oceniono 31 razy 25

  Z tych wyborów rządzący wyciągną ważną lekcję, mianowicie, że wyniku wyborów nie wolno już zostawiać przypadkowi. Sami zobaczycie... Zresztą, Pawłowicz już zapowiedziała, co zrobią z mediami.

 • notremak

  Oceniono 30 razy 20

  Normalni ludzie wreszcie poczuli wagę swego głosu!
  Źle to wróży pissowi. I bardzo dobrze.

 • kertog123

  Oceniono 26 razy 20

  ech ludzie !! W Ostrołęce, od lat zagłębiu PISlamskim, rządzący od 12 lat PISlamski prezydent Kotowski przegrywa pierwszą turę. W drugiej raczej nie ma szans :).
  Co za radość !!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX