Wybory 2018. Problemy z ePUAP. Była min. cyfryzacji zabiera głos: To skutek braku cyfryzacji

Wybory samorządowe 2018. Niektórzy wyborcy, którzy rejestrowali się przez internetowy system ePUAP, nie mogli w niedzielę zagłosować. Zdaniem ministerstwa cyfryzacji, problem leży po stronie gminnych organów. W rozmowie z Onetem, była minister cyfryzacji, Anna Streżyńska skomentowała sytuację.

Niektóre osoby rejestrujące się przez ePUAP do list wyborczych nie mogły zagłosować w wyborach samorządowych 2018. Sprawę w niedzielę skomentowało ministerstwo cyfryzacji.

"Wszystkich tych, którzy złożyli elektroniczny wniosek o wpis do rejestru wyborców i nie mogli dziś zagłosować, informujemy: winna nie jest ani platforma ePUAP, ani źle działająca usługa. O powody należy pytać organy gmin. To one wydają decyzje o wpisie" - napisał resort cyfryzacji na Twitterze.

Wybory samorządowe 2018 - problemy z systemem ePUAP

Do sytuacji odniósł się również na Twitterze minister cyfryzacji Marek Zagórski:

Wnioski o dopisanie rejestru wyborców rozpatrują gminy. Maja na to trzy dni. Zatem wnioski złożone po 16 października mogły zostać nie rozpatrzone przed I turą wyborów. Od czwartku takich wniosków w całej Polsce złożono 3157. W Warszawie 1049.

Chodzi o dopisywanie się do rejestru wyborców przez system ePUAP, pozwalający na przejście tej procedury w internecie. Niektórzy użytkownicy systemu donosili, że dopiero w komisjach wyborczych dowiadywali się, że mimo zgłoszenia się przez ePUAP, nie widnieją w rejestrze i kart im nie wydano.

Anna Streżyńska o problemach z ePUAP

W rozmowie z Onetem Anna Streżyńska, była minister cyfryzacji, przyznała, że jest zaskoczona sytuacją i powiedziała:

Na końcu prawda jest taka, że nikt nigdy nie zastanowił się sumarycznie jak ta cyfryzacja ma wyglądać i czego powinniśmy, a czego nie powinniśmy wymagać od obywatela. (...) To jest skutek braku cyfryzacji.

Dodała również, że:

Takie ciągłe wzywanie, by coś przynieśli, w nowoczesnym kraju nie powinno mieć miejsca.
Więcej o:
Komentarze (94)
Wybory samorządowe 2018. Problemy z ePUAP. Była min. cyfryzacji zabiera głos: To jest skutek braku cyfryzacji
Zaloguj się
 • jacek_dp

  Oceniono 30 razy 26

  Przez 5 dni próbowałem złożyć wniosek o wpis do rejestru wyborców przez ePUAP. Nie zdołałem bo na stronie za każdym razem pojawiał się komunikat “Wystąpił problem
  komunikacji z serwerem, spróbuj ponownie później".
  To nie jest problem gmin tylko ministerstwa cyfryzacji. Gmina nie dostała mojego wniosku bo nie mogłem go wysłać przez ePUAP.

 • spider78

  Oceniono 17 razy 17

  Przede wszystkim formularz wniosku w Internecie był niedorobiony. Było pole na dodanie skanu dowodu (nie wiem w sumie po co) a nie było pola na dodanie załącznika dokumentującego miejsce zamieszkania (np skan PIT). Przysyłali po kilku dniach pismo że trzeba taki skan wysłać składając nowy wniosek w sprawach ogólnych. A takie coś powinno działać jak e-mail. Proszą, klikasz odpowiedz, załączasz skan, wyślij. Ten cały EPUAP to jak zwykle bubel.

 • morsik2

  Oceniono 22 razy 16

  Z paroletniego doświadczenia wiem że to wina Tuska. No moze jeszcze totalnej opozycji, KOD-u, zwolenników aborcji i miłośników Konstytucji. O kimś zapomniałem?

 • stach_79

  Oceniono 22 razy 14

  Zwolnili ekspertkę zatrudnili Misiewicza! Cały PIS! To samo stało się podczas katastrofy Smoleńskiej. Pomyslcie co to za ludzie!!!

 • ltte

  Oceniono 15 razy 9

  Żadna cyfryzacja nie rozwiąże żadnego problemu, dopóki problem będzie istniał w wersji analogowej.

 • tani_dran

  Oceniono 8 razy 8

  Gdyby rządził kto inny PIS darł by ryja na cały świat że fałszują wybory

 • jacekkwiatkowski3

  Oceniono 8 razy 8

  Według mnie jedynym dokumentem potwierdzającym powinno być miejsce opłacania podatku,tam gdzie płacisz podatki tam masz prawo głosować.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX