Wyniki wyborów w zachodnich mediach. "Polscy wyborcy wysłali ostrzeżenie dla rządzących"

Wynik wyborów samorządowych to pierwszy test rządów PiS, który pokazuje spadek poparcia dla tej partii w porównaniu z wyborami parlamentarnymi i odzwierciedla podział Polski - zauważają media za granicą. Zwracają też uwagę na konflikt polskiego rządu z Brukselą. "Te wybory to część większej bitwy o przyszłość Europy" - pisze m.in. Reuters.

PiS wygrał, ale wynik wyborów jest rozczarowujący, a duże miasta zgarnęła opozycja, w tym zaskakująco w Warszawie Rafał Trzaskowski pokonał Patryka Jakiego już w pierwszej turze - komentują zagraniczne media i portale.

Politico: wyniki wyborów to ostrzeżenie dla rządzących

"Polscy wyborcy wysłali ostrzeżenie dla rządzących w pierwszym teście od trzech lat" - pisze Politico. Portal zauważa, że prawicowe Prawo i Sprawiedliwość zgodnie z sondażami exit polls wygrało wybory samorządowe, ale wynik jest "wystarczająco rozczarowujący, by opozycja złapała wiatr w żagle".

Według Politico wyniki wyborów pokazują, jak bardzo kraj jest podzielony. PiS popierają Polacy głównie w mniejszych miast i mający konserwatywne poglądy społeczne, którzy "gorąco" popierają anyimigracyjny przekaz połączony ze wzmacnianiem dumy narodowej. Politico podkreśla, że hojna polityka społeczna zagwarantowała PiS wdzięczność biedniejszych wyborców. Portal przypomina też konflikt rządzącej w Polsce partii z Unią Europejską i piątkowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE, który zawiesił niektóre przepisy nowej ustawy o Sądzie Najwyższym.

Bloomberg: Polska to centrum walki populistów z mainstreamem

O tym, że Polacy w wyborach wysłali rządzącym sygnał ostrzegawczy, pisze także Bloomberg.

"Polska partia rządząca odniosła mniejsze od oczekiwanego zwycięstwo w wyborach lokalnych, co stanowi ostrzeżenie od wyborców zaniepokojonych bezprecedensowym starciem z Unią Europejską" - komentuje ekonomiczny portal. "38-milionowy naród jest centrum walki [ang. "ground zero"] między populistycznymi liderami buntującymi się przeciw liberalnym zasadom bloku [UE - RED] od Rzymu do Warszawy z siłami mainstreamu, według których podkopują oni demokrację" - dodaje Bloomberg.

Zauważa, że wynik pokazuje pewne niezadowolenie z partii, mimo, że zwiększyła ona wsparcie finansowe dla rodzin, a kontrolowane przez państwo media bez przerwy chwaliły rząd i krytykowały jego oponentów. Bloomberg pisze też, że według ekonomistów PiS może teraz przed następnymi wyborami, parlamentarnymi i prezydenckimi, kusić wyborców kolejnymi wydatkami publicznymi.

"New York Times": Spadek poparcia mimo rozdawnictwa rządu

Również "New York Times" podkreśla, że zgodnie z sondażowymi wynikami wyborów poparcie dla PiS jest niższe niż w ostatnich wyborach parlamentarnych mimo rządowych programów socjalnych. "Spadek poparcia nastąpił pomimo hojnego rządowego rozdawnictwa i kwitnącej gospodarki" - czytamy w tekście opublikowanym na internetowym portalu gazety. Według "NYT" to sugeruje, że części Polaków nie podobają się ciągłe napięcia z UE, która potępiła przeprowadzone przez PiS zmiany w systemie sprawiedliwości, nazywając je zagrożeniem dla rządów prawa.

"Financial Times": Polska podzielona

Ekonomiczny dziennik  "Financial Times" opisuje wyniki wyborów podając, że wprawdzie PiS wygrał w ogólnopolskim rankingu, ale przegrał z opozycją w prestiżowej walce o wiele dużych miast.

To według gazety "znak głębokich podziałów między polską bardziej konserwatywną wsią i małymi miastami a bardziej liberalnymi miastami". Zauważa też, że w miastach przewagę opozycji dały spory PiS z Brukselą. Zauważa też, że PiS zapewne nie uda się stworzyć koalicji i przejąć władzy we wszystkich dziewięciu regionach, w których partia wygrała, dzięki dobremu wynikowi PSL, który prawdopodobnie będzie się układać z opozycyjną Koalicją Obywatelską.

Reuters: część większej walki o przyszłość Europy

"Te wybory to część większej walki o przyszłość Europy" - pisze Reuters. Agencja stawia je obok takich wyzwań jak brexit i rządy Viktora Orbana na Węgrzech. To, a także rosnące w siłę partie prawicowe, wstrząsają Unią Europejską. Reuters podkreśla też, że podczas gdy nie wiadomo jeszcze na pewno, ile sejmików wojewódzkich przejmie PiS, każda wygrana będzie oznaczać lepszy dostęp do lokalnego finansowania.

Więcej o:
Komentarze (40)
Wyniki wyborów w zachodnich mediach. "Polscy wyborcy wysłali ostrzeżenie dla rządzących"
Zaloguj się
 • junk92508

  Oceniono 18 razy 14

  Nie konflikty z Brukselą tylko z Polakami broniącymi nowoczesnego państwa prawa. Bruksela nam tylko w tej walce pomaga.

 • kemor234

  Oceniono 18 razy 12

  Te wybory tylko potwierdziły światu jak bardzo Polska została podzielona pod "rządami" PIS.
  A może ktoś jednak donosił na Polskę ???

 • remo29

  Oceniono 7 razy 7

  Pawłowicz właśnie szczytuje na myśl o słowie "Niemcy".

 • citroen-c4

  Oceniono 11 razy 5

  Wciąż jeszcze niemal 90% Polaków nie wie że :w strukturach Służby Bezpieczeństwa w okresie po 1973 troku kiedy E.Gierek liberalizując po okresie Moczarowskim politykę odsunął i przesunął z KC PZPR SŁUŻBĘ BEZPIECZEŃSTWA.,wtedy to włąśnie w SB urwała się z kontroli istniejąca tam cywilna komórka -wydział-BIURO STUDIÓW POLITYCZNYCH posiadało wiele struktur rozbudowanych pionowo i poziomo.Pracownicy komórek poziomych często o sobie nie wiedzieli i nigdy też nie byli rejestrowani jako agenci .Mogli oni nawet prowadzić działalność czyli wykonywać inną pracę w zakamuflowanych warunkach tam gdzie mogli wpływać lub pozyskiwać opinie żródłowe , tak jak np TOWARZYSTWO Szkolenia Kadr i Naukowego Kierownictwa ale podstawową ich działalnością było wywoływanie i kontrola nastrojów społecznych ,w tym i kierowanie takimi przedsięwzięciami politycznymi jak budowa w sposób kontrolowany środowiska opozycyjnego (1984 październik był Popiełuszko-niema Popiełuszki)Wśród tej uprzywilejowanej grupy dobrze sprawdzonych pracowników SB byli Macierewicz,Kaczyńscy i wielu twórców założycieli PC a także późniejszych afer.Można się spodziewać że jeśli PO utrzyma się lub wygra wybory nie dojdzie do żadnego TRYBUNAŁU STANU a złodzieje nie zostaną osądzeni.Trzeba jeszcze zauważyć że takie osoby jak kandydat BUDA z Łodzi i inni Hunwejbini ZORGANIZOWANI np w Polskim Radio i TVP Łącznie z aparatem Glińskiego są organizowani jak w pierwowzorze SB.

 • dik2002x

  Oceniono 3 razy 3

  to kara za arogancję. Za traktowanie współobywateli jak stado baranów i zakładanie z góry, że łykniemy każdy kit (ciemny lud to kupi). . Uznanie za pewnik, że przekupstwo i szantaż to prosty sposób na rządzenie obywatelami

 • swietyszczur

  Oceniono 2 razy 2

  Lubie kwik trolli PiSowskich

 • loneman

  Oceniono 2 razy 2

  Lepiej dla Polski gdy nie pojmia tej lekcji i przegraja w przyszlym roku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX