Wybory samorządowe 2018. PiS wygrywa wśród młodych. Największe miasta zdobyła KO

Wybory samorządowe 2018 wygrało Prawo i Sprawiedliwość - wynika z sondażu exit poll Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu. Szczegółowe dane wskazują, że partia Jarosława Kaczyńskiego cieszyła się największym poparciem również wśród najmłodszych wyborców.

Tegoroczne wybory samorządowe w sejmikach zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 32,3 proc. - wynika z badania exit poll Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu. Koalicja Obywatelska otrzymała 24,7 proc. głosów. Na trzecim miejscu znalazło się PSL z wynikiem 16,6 procent. Ugrupowania Bezpartyjni Samorządowcy i Kukiz'15 uzyskały poparcie na poziomie 6,3 procent. Dalej znalazły się SLD (5,7 procent) i Wolność (1,5 procent).

Wybory samorządowe 2018. Jak głosowali wyborcy w wieku 18-29 lat?

Ze szczegółowych danych sondażowych wynika, że w grupie wyborców w wieku 18-29 lat najchętniej oddawano głosy również na PiS. Wśród najmłodszych wyborców na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowało 23,3 proc. badanych, na Koalicję Obywatelską 18,7 proc., a na PSL - 17,6 proc.

Wybory samorządowy 2018Wybory samorządowy 2018 

Na dalszych miejscach Kukiz'15 - 13,6 proc., Bezpartyjni Samorządowcy - 9,1 proc., SLD Lewica Razem - 3,3 proc. Wolność w Samorządzie - 3,3 proc., Ruch Narodowy - 2,8 proc., Partia Razem - 2,5 proc., Partia Zieloni - 1,6 proc., inna partia - 4,2 proc.

Wybory samorządowe. Jak głosowano w największych miastach?

W miastach powyżej 500 tys. mieszkańców największą popularnością cieszyła się Koalicja Obywatelska z wynikiem 46 proc. Na PiS w tych miejscowościach głos oddało 22 proc. wyborców.

Wybory samorządowe 2018Wybory samorządowe 2018 

Na kolejnych miejscach Bezpartyjni Samorządowcy - 6,9 proc., PSL - 5,6 proc., SLD Lewica Razem - 5,6 proc., Kukiz'15 - 4,2 proc., Partia Razem - 2,8 proc., Partia Zieloni - 1,9 proc., Wolność w Samorządzie - 1,1 proc., Ruch Narodowy RP - 0,9 proc., inna partia - 3 proc.

Więcej o:
Komentarze (218)
Wybory samorządowe 2018. PiS wygrywa wśród młodych. Największe miasta zdobyła KO
Zaloguj się
 • postronny.obserwator

  Oceniono 99 razy 85

  Młodzi ludzie zawsze żyli w wolnej i demokratycznej Polsce. Są za młodzi, żeby pamiętać ustrój jednej, słusznej partii i wszystkie z tym związane "dobrodziejstwa". Oby nie doświadczyli powtórki.

 • pysio62

  Oceniono 58 razy 48

  PIS nie ma az tak wielkiego poparcia wsrod mlodych, jak sie popatrzy na te slupki, ale jak widac mlodzi po prostu nie pamietaja komuny, poniewaz nie moga pamietac, i to moze byc problem.

 • rozterka47

  Oceniono 51 razy 43

  Młodzi nie rozumieją prawa, zasad funkcjonowania panstwa, nie maja doświadczeń z czasów tzw. komuny więc nie są w stanie ocenić dalszych skutkow rzadów PISu , podatni na demagogię i to najmniej wyrobieni wyborcy

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 40 razy 34

  pis to partia prowincjonalna, tych wszystkich słabo wykształconych, marnie zarabiających Edków, którzy chcieliby żyć jak krezusi a nie maja do tego żadnych predyspozycji, nie rozumieją mechanizmów rynkowych i tak jak to stwierdził Morawiecki są tak głupi żeby we wszystko uwierzą, nawet w to ze 30% to sukces wyborczy dla partii, z którą nikt nie zawrze żadnej koalicji

 • antropoid

  Oceniono 42 razy 34

  Brawo WARSZAWA - trzymać hołotę towarzysza "Balbiny" z daleka od ratusza.

 • czarna_zoska

  Oceniono 34 razy 32

  Jeśli Koalicja połączy siły z PSL to PIS nie ma szans. Brawo! Poprzednie wybory wygrali psim swedem bo dużo ludzi nie poszło głosować.

 • alonso0

  Oceniono 29 razy 25

  Młodzi są słabo wykształceni, leniwi, nie chce im się pracować i woleliby aby państwo wszytsko im dało. Stracone pokolenie.

 • racionalist

  Oceniono 24 razy 18

  PiS nie wygrywa wsrod mlodych, tylko wsrod kretynow. A ze tych zawsze jest wiekszosc, to....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX