Trybunał Sprawiedliwości UE zawiesza przepisy ustawy o SN. Usunięci sędziowie wrócą do pracy

Trybunał Sprawiedliwości UE zdecydował się zawiesić niektóre przepisy nowej ustawy o Sądzie Najwyższym. Na mocy środków tymczasowych TSUE zatrzymano przejście w stan spoczynku sędziów i wybranie nowych na ich miejsce.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpatrywać będzie pytania prejudycjalne, które Sąd Najwyższy wysłał do niego na początku sierpnia. Pytania dotyczą zasad niezależności i niezawisłości sędziów oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek. Pod koniec września TSUE zdecydował, że rozpatrzy sprawę "niezwłocznie".

Wiceprezes unijnego Trybunału Sprawiedliwości nakazała zawiesić ustawę o Sądzie Najwyższym do czasu rozpatrzenia skargi Komisji Europejskiej na Polskę. O wstępnej decyzji informują prawnicy, ale oficjalnie nie potwierdzają jej służby prasowe Trybunału Sprawiedliwości.

RMF FM podaje, że decyzja oznacza, że zwieszone są przepisy o przejściu w stan spoczynku sędziów powyżej 65 roku życia (a więc także I prezes SN Małgorzaty Gersdorf), a ci, którzy przeszli już w stan spoczynku, zostaną przywróceni do orzekania. Wstrzymano też mianowanie nowych sędziów na ich miejsce. Ponadto Polska ma comiesięcznie informować o wykonaniu środków tymczasowych. Analityk Patryk Wachowiec zamieścił na Twitterze treść orzeczenia. 

W decyzji czytamy, że "Rzeczpospolita Polska ma natychmiast zawiesić stosowanie" kwestionowanych przepisów ustaw o Sądzie Najwyższym i Prawa o ustroju sądów powszechnych. Władze muszą "zapewnić sędziom SN, których objęły te przepisy, możliwość wykonywania obowiązków na tym samym stanowisku, z takimi samymi prawami i statusem, jakie mieli do 3 kwietnia 2018 roku.  

"Władze muszą powstrzymać się od jakiegokolwiek działania, mającego na celu mianowanie sędziów Sądu Najwyższego w miejsce tych, których dotyczą przepisy stanowiące podstawę naruszenia" - czytamy w dokumencie. 

Laskowski: Mieliśmy rację

- Ta decyzja Trybunału w Luksemburgu oznacza, że w kwestii tego, o czym mówimy od wielu miesięcy i przed czym ostrzegamy, mamy rację - powiedział sędzia Michał Laskowski, rzecznik Sądu Najwyższego, w nagraniu na stronie Wolne Sądy.

- Nie jesteśmy odosobnieni w tym, co mówimy i wszystko to, co działo się z Sądem Najwyższym, z sądami, z Trybunałem Konstytucyjnym to wszystko wymyka się standardom, które przyjęte są w Europie. Potwierdzili to najwybitniejsi sędziowie Europy - powiedział. - Powstrzymane zostały wszystkie procesy, które zainicjowano w ostatnim roku. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której rząd nie respektowałby takiego orzeczenia - dodał. 

- Oznacza to, że nie będzie już sędziego komisarza w SN i że wszystkie działania, które zostały podjęte, zostały zatrzymane. A być może będzie możliwość ich odwrócenia - powiedział Laskowski.

Morawiecki: Po przeanalizowaniu ustosunkujemy się 

Doniesienia krótko skomentowała rzeczniczka PiS Beata Mazurek. "Polska jest członkiem UE i będzie postępować zgodnie z obowiązującym prawem UE. Ale w tej chwili jest to tylko wiadomość medialna i dopiero po zapoznaniu się i przestudiowaniu tego dokumentu będzie można mówić o szczegółach.(ws. TSUE o zawieszeniu niektórych przepisów ust. o SN)" - napisała. 

Skomentował to też premier Mateusz Morawiecki. Stwierdził, że zawiadomienie TSUE przyszło "w ostatnich godzinach" i rząd "ustosunkuje się po dokładnym  przeanalizowaniu" - podaje 300polityka.pl

Pytania prejudycjalne Sądu Najwyższego 

Sąd Najwyższy 2 sierpnia zawiesił wprowadzony przez PiS przepis o przechodzeniu sędziów w stan spoczynku. Przesłał także do Trybunału Sprawiedliwości UE pięć pytań dotyczących zasad niezależności i niezawisłości sędziów oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek.

Katarzyna Lubnauer: oni są tak nieudolni, że są w stanie wyprowadzić nas z UE

Więcej o:
Komentarze (574)
TSUE zawiesza przepisy o Sądzie Najwyższym
Zaloguj się
 • Piotr

  Oceniono 208 razy 172

  Szanowni Państwo!
  Już w niedzielę idziemy na wybory i głosujemy na ludzi mądrych, kompetentnych, patrzących racjonalnie na zarządzanie gminą, powiatem, miastem czy województwem.
  Jednak przede wszystkim rozpoczynamy proces odsuwania od władzy zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze mafijnym, która wyprowadza Polskę z Unii Europejskiej, ze wspólnoty krajów cywilizowanych, w których rządzi prawo zapisane w konstytucji. Odsuwamy od władzy polskiego okupanta pod pseudonimem PiS.
  Głosujemy mądrze i odpowiedzialnie!

 • pysio62

  Oceniono 116 razy 102

  To nie jest przyjemne jak naszymi sprawami musi zajmowac sie zagranica, ale UE ma nie tylko prawo, ale ma wrecz obowiazek interweniowac kiedy w Polsce jest lamana przez Kaczynskiego, Dude i PIS Konstytucja o prawo, jest zagrozona demokracja i wolnosc. Kaczynski i PIS juz zreszta zaczeli proces wyprowadzania Polski z UE. To jest zreszta logiczne, poniewaz Kaczynski i PIS-owcy to osobnicy o mentalnosci "wschodniej", i nie ma dla nich miejsca w zachodniej cywilizacji i demokracji. Ten kto popiera PIS opowiada sie za Rosja i Putinem, a przeciwko UE, a przynaleznosc Polski do UE jest dzisiaj i w dajacej sie przewidziec sie przyszlosci, nikt rozsadny nie mowie, ze na zawsze, fundamentem egzystencj, rozwoju i pomyslnosci Polski i Polakow.

 • 777edgar

  Oceniono 104 razy 96

  PIS jest organizacją o charakterze mafijnym. A mafii zawsze przeszkadzają niezależni sędziowie.

 • polakadam

  Oceniono 84 razy 76

  Pisiory ostatnio mocno zaprzeczali że chcą Polskę wyprowadzić z Unii. Teraz mają okazję to udowodnić. Testem będzie czy się podporzadkuja decyzji TSUE.

 • kris19602

  Oceniono 71 razy 65

  Kto jest prawdziwym patriota, kochajacym ojczyzne, milujacym wolnosc, dbajacym o prawa slabszych i chorych NIE GLOSUJE NA PIS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX