Sędziowie odpowiadają na wniosek Zbigniewa Ziobry. "To rozpoczęcie ścieżki polexitu"

"Ostatnie działania Ministra Sprawiedliwości prowadzą do nieuznawania polskich wyroków w Europie, a w konsekwencji rozpoczęcia ścieżki polexitu" - piszą w swoim stanowisku cztery stowarzyszenia sędziowskie. To odpowiedź na wniosek Zbigniewa Ziobry złożony do Trybunału Konstytucyjnego.

Cztery stowarzyszenia sędziowskie: Iustitia, Themis, Pro Familia i Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych wydały oświadczenie dotyczące ich stanowiska w sprawie skierowania przepisów Traktatu o funkcjonowaniu UE do Trybunału Konstytucyjnego oraz "rozpoczęcia faktycznego Polexitu". Treść stanowiska została opublikowana na ich stronach internetowych.

Sędziowie o działaniach Ziobry. "Rozpoczęcie ścieżki polexitu"

Sędziowie odnoszą się we wspólnym stanowisku do decyzji ministra Ziobry dotyczącej skierowania do kontroli Trybunału Konstytucyjnego części przepisów Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Ich zdaniem to kolejne z działań zmierzających do wykluczenia Polski z Unii Europejskiej.

"Ostatnie działania Ministra Sprawiedliwości, zarazem szefa jednej z partii politycznych, prowadzą do nieuznawania polskich wyroków w Europie, a w konsekwencji - rozpoczęcia ścieżki polexitu" - piszą sędziowie.

Zdaniem sędziów działania rządzących polityków prowadzą do uruchomienia ścieżki wychodzenia Polski  z Unii Europejskiej, a w konsekwencji do krachu systemu prawnego w Polsce, olbrzymich strat gospodarczych i społecznych. "Każda decyzja polityków w tym zakresie dotknie wszystkich obywateli" - piszą sędziowie.

Jak dodają, pozostaną sędziami unijnymi do samego końca i mimo działań polityków nadal będą orzekać "zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym, włączając w to bezpośrednie stosowanie Konstytucji i wiążących Polskę umów międzynarodowych".

"Obawiamy się, czy w coraz większym stopniu upolityczniony wymiar sprawiedliwości będzie w stanie zapewnić skuteczną ochronę praw i wolności obywatelskich" - piszą sędziowie w oświadczeniu.

Zbigniew Ziobro pyta TK o traktat UE ws. pytań prejudycjalnych

Przypominamy, że Zbigniew Ziobro zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem o zgodność art. 267 Traktatu o funkcjonowaniu UE z konstytucją. Przepis pozwala krajowym sądom zadawać pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. 

Wniosek datowany na 4 października i jest rozszerzeniem wniosku Zbigniewa Ziobry z 23 sierpnia w tej samej sprawie. Wtedy prokurator generalny domagał się "stwierdzenia niezgodności art. 267 Traktatu o funkcjonowaniu UE z polską konstytucją".

Na początku października Sąd Najwyższy skierował do TSUE cztery pytania prejudycjalne, tożsame z pięcioma pytaniami wysłanymi 2 sierpnia. Dotyczą one "zasady nieusuwalności sędziów, niezawisłości i niezależności sądów jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek" - brzmiał komunikat SN.

Sędziowie o wniosku Ziobry. "To niepojęte"

Sędziowie krytykowali złożony przez ministra Ziobra wniosek już wcześniej. 

- Dla mnie jako prawnika jest to po prostu niepojęte, bo wygląda na to, że nasz Trybunał Konstytucyjny ma zadecydować o tym, że Polska częściowo wypisuje się spod jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a więc łamie artykuł 267 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Jest to dla mnie szokujące - mówił na antenie TVN24 Dariusz Mazur, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów "Themis". 

Więcej o:
Komentarze (99)
Polexit. Sędziowie odpowiadają na wniosek Zbigniewa Ziobry.
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 27 razy 21

  Możecie sobie pisać tak ja. Zbyszek ma uraz. Taki sam jak Kaczyński. Muszą być najważniejsi. Najsprawiedliwsi. Najmądrzejsi.
  Wykopmy ich za rok. W wyborach. Proszę, nie śpijmy.

 • pysio62

  Oceniono 22 razy 18

  Kaczynski, Ziobro i PIS zaczeli juz proces wyprowadzania Polski z UE. jest to zreszta calkowicie logiczne, poniewaz to sa osobnicy o mentalnosci wschodniej, i dla nich nie ma miejsca w zachodniej demokracji, w zachodniej cywilizacji.

 • jurek4491

  Oceniono 21 razy 17

  Jest to pewne jak w banku że PiS robi wszystko żeby wyprowadzić nas z unii , XIX-nasto wieczny motłoch nie jest w stanie odnaleźć się w nowoczesnej i oświeconej Europie .

 • andrew1507

  Oceniono 20 razy 16

  Cytat
  ‘’jedno jest pewne , gdyby tych deweloperów zestawić z bolszewikiem Kaczyńskim , to dziś w każdej izbie , każdego mieszkania , nie wyłączając komórki , mieszkała by jedna dwupokoleniowa rodzina . Strach pomyśleć co ta idiota byłby wstanie wymyśleć , jeśli przez 3 lata rozwalił ze swoimi pomocnikami , wszystko jak niżej :
  Berczyński – to ja wykończyłem caracale
  Zalewska – to ja wykończyłam edukację.
  Ziobro – to ja wykończyłem niezawisłe sądy
  Macierewicz - to ja wykończyłem polską armię
  Radziwiłł - to ja wykończyłem in vitro i polskie szpitale
  Szyszko - to ja wykończyłem puszcze i polskie drzewa
  Waszczykowski - to ja wykończyłem pozycję Polski na arenie międzynarodowej.
  Piotrowicz - to ja wykończyłem Trybunał Konstytucyjny
  Gliński - to ja wykończyłem Muzeum II Wojny Światowej
  Kurski - to ja wykończyłem TVP
  Rydzyk - to ja wykończyłem polski Kościół
  Dajcie Kaczyńskiemu więcej czasu a sprzeda nas Moskwie .
  ‘’

 • antropoid

  Oceniono 18 razy 16

  Jeśli takie nędzne zero ma wpłynąć na "polexit", to znaczy, że to państwo niewiele warte.

 • niko8472

  Oceniono 18 razy 16

  Zle sedziowie argumentuja, powinni uznac ze wniosek moze Zbysia skladala ale organu do ktorego chciala zlozyc aktualnie w RP nie ma.

 • rozterka47

  Oceniono 15 razy 13

  PIS chce uczynić z Polski oderwaną od świata i rzeczywistości bananową republiczkę pod kontrolą Rosji .

 • jael53

  Oceniono 13 razy 11

  Polexit pełza już od dawna. Teraz tylko się zaokrągla.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX