Donald Tusk: Polska znajduje się na peryferiach UE. Przestrzegam przed pochodem lunatyków

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział, że "ma nadzieję że żaden z polskich polityków na poważnie nie myśli o polexicie". Dodał, że jego zdaniem, Polska znajduje się dziś na "politycznych peryferiach" Europy.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk stwierdził dziś w rozmowie z dziennikarzami, że "liderzy PiS-u nie ukrywali swojego dwuznacznego stosunku do UE jako takiej". - Polska wygrywała bardzo wtedy, gdy była proeuropejskim graczem. Dzisiaj, niektóre decyzje polskiego rządu powodują, że Polska znajduje się na peryferiach UE. Nie wiem, czy jest to świadoma decyzja, ale wiem jedno: jest ona dla Polski bardzo niekorzystna - powiedział. 

Zapytany o możliwość wyjścia Polski z UE, powiedział, że „ma nadzieję że żaden z polskich polityków na poważnie nie myśli o polexicie”. Zaznaczył jednak, że boi się "takich scenariuszy, że ktoś przez niekompetencję, emocjonalną zaciekłość czy wrodzoną niechęć do zachodu lub Europy może doprowadzić do politycznej katastrofy". - Jeśli więcej polityków, nie tylko eurosceptyków, dołączy do tego chóru ludzi wątpiących, niechętnych, bardzo krytycznych wobec UE, to ten sukces europejski może zamienić się w proces rozkładu. Brexit jest tego najlepszym przykładem - zaznaczył. 

Donald Tusk przestrzega "przed pochodem lunatyków"

- Przestrzegałbym wszystkich przed takim pochodem lunatyków, którzy nie zdają sobie sprawy czasami z konsekwencji swoich działań. Mają inne plany, a coś innego na końcu wychodzi - dodał Donald Tusk, nawiązując do sprawy referendum zorganizowanego przez byłego premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona, który wcale nie chciał wychodzić z UE.

Jak podaje RMF24Donald Tusk został również zapytany o wniosek prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry do Trybunału Konstytucyjnego ws. przepisu, na mocy którego polskie sądy skierowały do Trybunały Sprawiedliwości UE pytania prejudycjalne. Odpowiedział, że nie analizuje szczegółowo tego wniosku. 

Z kolei rządzący zapewniali, że nie ma planów wyjścia Polski z Unii Europejskiej.

Więcej o:
Komentarze (217)
Tusk o podejściu polskich władz do UE: niektóre decyzje powodują, że Polska jest na peryferiach UE
Zaloguj się
 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 49 razy 23

  PiS sługusy PUTINA - chcą wyprowadzić Polskę z UE
  Popierasz PiS - popierasz PUTINA i WOJNĘ.

 • niko8472

  Oceniono 37 razy 23

  "...rządzący zapewniali, że nie ma planów wyjścia Polski z Unii Europejskiej."

  Oczywiscie ze nie. Przynajmniej jak dlugo Edzio i ska. profity z tego maja i mozna suwerenowi makaron na uszy nawijac ze to ta UE jest wrogiem narodu wybranego a nie pisior pospolity.

 • helena kowalska

  Oceniono 28 razy 18

  Rządzacy nie mają w planie wyjścia z UE? nie dopóki Unia daje kasę,mogą wówczas przypisywać sobie zasługi gospodarności,zachowują się jak by łaskę robili państwom unijnym swoją obecnością,jesteśmy biedakami Europy i takie podskakiwanie żle się skończy,ale dla nas,obywateli nie mających możliwości decydowania o sytuacji kraju,cwaniacy u steru mają pieniądze,znajomości i plany na skutek porażki,my ich nie obchodzimy.

 • krynolinka

  Oceniono 37 razy 17

  Delikatnie powiedziane. To nie lunatycy proszę pana Donalda. Wyrachowanie prezesa. Oj jak on nie lubi gdy ktoś na te jego tłuste rączki patrzy. Kontroluje.
  Psychopata.

 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 33 razy 15

  Co za KWIK PiSbeków, Kukistów i narodnych-nazistów.
  Ależ się BOICIE Pana Tuska, ciemnoto pisowska :)

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 26 razy 12

  Już Donaldowi Tuskowi odpowiadam: to w pełni świadoma decyzja Obozu Władzy, że Polska jest dzisiaj na politycznych peryferiach Europy, podjęta z premedytcją, tak samo jak decyzje o zalaniu polskiego rynku rosyjskim węglem.

  Pochód lunatyków należy skończyć. Budzik dla Jarka!

 • czerwoneoczykoguta

  Oceniono 14 razy 10

  Polacy i wschodni europejczycy nie pasują do Unii, jednak 60 lat sovieckich rządów ukształtowały te społeczeństwa w paskudny sposób i trzeba będzie kilku pokoleń, żeby zaczęły coś rozumieć z otaczającego świata.

 • jojo148

  Oceniono 14 razy 10

  Mozemy nie martwic sie "polexitem", bo PiS-owcy uspakajaja, ze zapewnia nam,jako obywatelom kraju, ktory byl czlonkiem UE, szczegolne ulatwienia przy ubieganiu sie o wizy do krajow UE.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX