Komitet Hanny Zdanowskiej złożył wniosek o odwołanie wojewody łódzkiego. "Uprawia politykę"

Wybory samorządowe 2018. KWW Hanny Zdanowskiej chce odwołania Zbigniewa Raua z funkcji wojewody łódzkiego. W czwartek jego przedstawiciele złożyli wniosek w urzędzie. Ich zdaniem Rau zachował się jak "działacz partyjny" i "angażuje się w kampanię wyborczą".

W czwartek Komitet Wyborczy Wyborców Hanny Zdanowskiej złożył w urzędzie wojewódzkim wniosek o odwołanie wojewody łódzkiego Zbigniewa Raua - podała Polska Agencja Prasowa.

Wybory samorządowe Łódź. Zbigniew Rau wzywa Hannę Zdanowską do rezygnacji

W środę wojewoda Rau wezwał do rezygnacji skazaną prawomocnie za poświadczenie nieprawdy prezydent Łodzi. Ale też nie wygasił jej mandatu. To właśnie środowa konferencja była, zdaniem przedstawicieli KWW Zdanowskiej, głównym powodem złożenia wniosku do premiera Mateusza Morawieckiego.

Wypróbuj nasz newsletter z sekcją o wyborach samorządowych. Kliknij, aby się zapisać

- Jeżeli pan wojewoda uznaje, że prawo zostało złamane, to powinien natychmiast je zastosować i wygasić mandat - mówił w czwartek wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela (SLD). - A jeżeli tego nie robi, to znaczy, że albo uprawia politykę, albo nie przestrzega przepisów prawa. Taka osoba w naszym przekonaniu nie powinna pełnić funkcji wojewody łódzkiego - tłumaczył.

Jego zdaniem osoba ta jest "niekompetentna, nieodpowiedzialna, nie ma żadnych umiejętności, żeby pełnić funkcję wojewody i angażuje się w sposób czynny w kampanię wyborczą, robiąc agitację w urzędzie publicznym".

Wybory samorządowe 2018. Tomasz Kacprzak o wojewodzie łódzkim: Zachowuje się jak działacz partyjny

Tomasz Kacprzak (PO), przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi dodał, że Rau nie zachował się jak urzędnik państwowy, lecz "działacz partyjny". Wskazał, że użył budynku urzędu państwowego do prowadzenia kampanii wyborczej.

Kacprzak poinformował, że w następną środę na specjalnej sesji Rady Miejskiej radni przygotują uchwałę-stanowisko do premiera tożsame z wnioskiem złożonym w czwartek w kancelarii Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego.

KWW Hanny Zdanowskiej zawiadomiło prokuraturę ws. Zbigniewa Raua

Dzień wcześniej przedstawiciele KWW Hanny Zdanowskiej złożyli w łódzkiej prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Raua.

W doniesieniu znalazły się zarzuty przekroczenia uprawnień, wprowadzenia w błąd opinii publicznej i usiłowania wpływania na swobodę głosowania wyborców i ich decyzje wyborcze. Komitet zapowiedział też złożenie na niego skargi do Państwowej Komisji Wyborczej.

Wybory samorządowe 2018. Hanna Zdanowska skazana przez sąd za poświadczenie nieprawdy

Przypomnijmy, że 27 września Zdanowska została prawomocnie skazana na 20 tys. zł grzywny za poświadczenie nieprawdy w dokumentach, które złożyła ubiegając się o kredyt 10 lat temu. Jednocześnie ważą się losy Zdanowskiej w PO, której szef, Grzegorz Schetyna w poniedziałek ma ogłosić decyzję, czy prezydent Łodzi może nadal należeć do partii.

Według sondaży Hanna Zdanowska ma największe szanse, spośród wszystkich kandydatów, by zostać prezydentem Łodzi w wyborach samorządowych 2018. Byłaby to jej trzecia kadencja na tym stanowisku.

Włodzimierz Czarzasty w porannej rozmowie Gazeta.pl

Więcej o:
Komentarze (169)
Wybory samorządowe 2018. Komitet Hanny Zdanowskiej złożył wniosek o odwołanie wojewody łódzkiego. "Uprawia politykę"
Zaloguj się
 • balubalu1

  Oceniono 52 razy 34

  pan wojewoda już niedługo otrzyma wskazówkę od mieszkańców Łodzi--środkowy palec wskaże mu drogę...(s)Rau cię pies, towarzyszu z pisiej zarazy

 • marywil2012

  Oceniono 32 razy 24

  z tą niekompetencją wojewody pisowskiego to rzeczywiście prawda. ale czy ktokolwiek z pisu ma jakąś inną kompetencję jak niszczenie, dzielenie i wprowadzenie chaosu?

 • benzyl

  Oceniono 36 razy 22

  PiS-szubrawcy faszystowskie uchwaliły nielegalnie budżet w słynnym głosowaniu w sali kolumnowej, nie podpisali się na listach, a dziad z Żoliborza nie wywiązuje się z obowiązku posła i nie głosuje od maja, a wam przeszkadza pani Zdanowska która już spłaciła kredyt i nikomu szkody nie wyrządziła. Jak będzie trzeba to zapłoną opony.

 • pt.nut

  Oceniono 29 razy 19

  Sraja pissdzielce na rzadko, bo wiedza ze H.Zdanowska ma prezydenturę w kieszeni. To forum jest tego przykładem.

 • czarna_zoska

  Oceniono 25 razy 17

  Możecie ci najwyżej Hanię w d... pocałować. Suweren chce Hanię i basta.

 • gaudia

  Oceniono 30 razy 14

  Rau - do budy

 • wawa1920

  Oceniono 25 razy 13

  Zalew płatnych trolli.Za marne dwa złote pluja jadem na Panią Prezydent,Najmarniejsza k... bierze więcej niż dwa zeta

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX