Reżyser "Kleru" dosadnie o reformie sądownictwa PiS. Opowiada o Adrianie: Kogo wypi***olą ze szkoły?

Wojciech Smarzowski nagrał wideo, w którym za pomocą bajki krytykuje upolitycznienie sądów przez PiS. W jego opowieści pojawia się szkoła, bójka z Adrianem i mama Adriana, która jest dyrektorką szkoły.

Wojciech Smarzowski - jak zauważają niektóre media - słynie ze swojego ciętego i dosadnego języka. Tym razem reżyser "Kleru" skrytykował reformę sądownictwa rządu PiS w krótkim wideo nagranym dla profilu Wolne sądy.

Smarzowski "z bardzo mocną metaforą upolitycznienia sądów. W swoim niepowtarzalnym, soczystym i dosadnym stylu" - czytamy o filmie na Facebooku.

Wyobraź sobie taką sytuację. Znowu jesteś w szkole podstawowej, w klasie masz Adriana, którego nie lubisz. Nie ma w tym nic złego, dlatego, że nie wszyscy muszą się lubić. Jednak tego feralnego dnia dochodzi do przepychanek, do wyzwisk. Ty nazwałeś go "pedałem", on ciebie "Żydem". Albo odwrotnie - to w sumie nie ma żadnego znaczenia

- zaczyna swoją opowieść Smarzowski.

Reżyser "Kleru" Wojciech Smarzowski z przypowieścią o reformach PiS

Dochodzi do bójki, Adrian zostaje ranny. Dalej okazuje się, że dyrektorką szkoły jest mama Adriana, a nauczyciele boją się zwolnień. - Jak myślisz, kogo tego dnia wypi***olą ze szkoły? Adriana czy ciebie? - pyta na końcu reżyser "Kleru".

Adrian to, jak zauważają komentujący film, oczywiście PiS (nawiązanie do przezwiska Andrzeja Dudy z "Ucha prezesa" zapewne nieprzypadkowe), dyrektorka szkoły - prezes Trybunału Konstytucyjnego, a nauczyciele - sędziowie, którzy obawiają się utraty posady.

Wcześniej podobne filmy dla profilu Wolne sądy powstały m.in. z udziałem Piotra Fronczewskiego czy Marcina Kąckiego.

Sonda: Co Polacy myślą o "Klerze" Smarzowskiego po pokazie?

Więcej o:
Komentarze (192)
Reżyser "Kleru" dosadnie o reformie sądownictwa PiS. Opowiada bajkę o Adrianie. "Kogo wypi***olą ze szkoły?"
Zaloguj się
 • pysio62

  Oceniono 84 razy 80

  To co robi Kaczynski, Ziobro i PIS to nie jest zadna reforma wymiaru sprawiedliwosci, PIS chce po prostu podporzadkowac sobie sedziow i sady, po to zeby moc skazywac swoich przeciwnikow politycznych, i zeby zapewnic sobie bezkarnosc. Prokuratura juz jest PIS-owska i widac jasno jak to funkconuje, tak samo ma byc z sedziami i sadami. Kaczynski i PIS juz zaczeli proces wyprowadzania Polski z UE, idziemy w kierunku dyktatury, i to mowiac slowami Kisiela, dyktatury ciemniakow.

 • ewulka987

  Oceniono 58 razy 52

  Kiedyś dziennikarz zrobił prowokację i chciał w imieniu premiera ustalić termin rozprawy w sądzie . Dziś Zero nie musi dzwonić w żadnej sprawie ,bo on mianuje swoich prezesów sądów,, z nimi ustala wszystko ,a jeżeli jest wyrok nie po myśli PiS to wzywa na przesłuchanie dyscyplinarne lub przenosi na prowincję . Wtedy była mogła być maleńka przysługa teraz Zero ma wyrok na zamówienie i to począwszy od Julci po SN ,gdzie ostatnio wepchnięto swych służalczych, miernych ale wiernych ,bez dorobku zawodowego KARIEROWICZÓW. No i mamy władzę absolutną PiS .

 • remo29

  Oceniono 53 razy 47

  Każdemu trollowi życzę, żeby jakiś lokalny pisior wpierydolił mu się po pijaku w samochód. Od tego momentu będziecie mogli zobaczyć jak działa pisowski wymiar sprawiedliwości, od A do Z.

 • mam.swoj.mozg.2

  Oceniono 45 razy 41

  PiS-bolszewia wie doskonale, że po oderwaniu ich od koryta jedynce co ich czeka to więzienie i Trybunał Stanu, więc ta deforma sądownictwa jest po to, aby zapewnić sobie bezkarność. Zamiast niezawisłych mianują "swoich" sędziów, pokroju Przyłębskiej, w nosie mających praworządność i sprawiedliwość, którzy grzecznie, po telefonie z partyjnego komitetu, skarzą lub uniewinnią tak jak zostało im zlecone.

 • artur-borubar

  Oceniono 41 razy 33

  Booty adriana w natarciu:) Umowa przedłużona:)

 • 55kris

  Oceniono 35 razy 31

  Od początku dorwania się do władzy pis gra na osiągnięcie bezkarności we wszystkich możliwych przypadkach. A mają się ćwoki czego bać!

 • wadp21

  Oceniono 30 razy 28

  Bardzo pouczające. Jak wszystko u Pana Smarzowskiego. Brawo! Tylko kto z tego tępego ludu pańszczyźnianego głosującego na PIS to zrozumie.....

 • adam3407

  Oceniono 34 razy 24

  Kiedyś w Polsce będzie normalnie.
  Górników sie wyp!erdoli, mundurowych się wyp!erdoli, kościół się wyp!erdoli.
  Kaczyński pójdzie do piachu.
  Ludzie zaczną dbać o dobro wspólne.
  Szanować się na drogach.
  Będą życzliwi wobec siebie, będą życzyć sąsiadom zdrowia, udanego życia osobistego i zawodowego.
  Podatki spadną na łeb.
  Pieniądze publiczne będą wydawane rozsądnie.
  Komuchy z PZPR panoszące się teraz po sejmie wyzdychają.
  Do polityki pójdą ludzie wykształceni.
  Amen

 • glupimilatwiejsierzadzi

  Oceniono 24 razy 22

  Dlaczego dziennikarze uparcie piszą o "reformie sądownictwa"? Co to ma wspólnego z reformą? Jeśli chce się być super neutralnym można pisać "zmiany w systemie sądowniczym". A jeśli chcesz pisać prawdę pisz "rozwalanie systemu sądowniczego".

  Dziennikarze - przestańcie pisać o reformie! Nie okłamujcie nas.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX