Prezydent twierdził, że nie dostał decyzji NSA ws. sędziów SN. Dokumenty mówią co innego

Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy otrzymała dokumenty mówiące o tym, że Naczelny Sąd Administracyjny wstrzymywał decyzję dotyczącą nominacji sędziów do Sądu Najwyższego - podaje sędziowskie stowarzyszenie Iustitia. Prezydent twierdził jednak, że decyzji nie otrzymał.

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia przekonuje, że Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy wiedziała o zabezpieczeniach nałożonych przez Naczelny Sąd Administracyjny dotyczących nominacji sędziów Sądu Najwyższego.

Na dowód sędziowie opublikowali skan pisma, które wpłynęło do kancelarii 8 października - na dwa dni przed powołaniem nowych sędziów. Pismo przysłał pełnomocnik jednego z kandydatów do SN, który odwoływał się od wyników konkursu. W załączniku do pisma znajdowała się kopia postanowienia o zabezpieczeniu wydanego przez NSA.

NSA ws. kandydatur do Sądu Najwyższego

Od czerwca w Sądzie Najwyższym było do obsadzenia 44 stanowisk sędziowskich. Pod koniec sierpnia Krajowa Rada Sądownictwa zaopiniowała 40 osób na stanowiska w Izbach: Dyscyplinarnej, Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, Karnej oraz Cywilnej Sądu Najwyższego.

Natomiast we wrześniu sędziowie, którzy nie uzyskali pozytywnej opinii od KRS złożyli zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA uwzględnił wnioski o zabezpieczenie i wstrzymał wykonanie uchwał Krajowej Rady Sądownictwa, które odnosiły się do kandydatów do Izb Karnej, Cywilnej oraz Kontroli. Mimo to 10 października prezydent Andrzej Duda powołał 10 października 27 nowych sędziów Sądu Najwyższego wyłonionych przez Krajową Radę Sądownictwa.

- Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nie jest stroną żadnego postępowania, które toczyło się przed NSA. Panu prezydentowi ani Kancelarii Prezydenta nikt żadnego postanowienia nie doręczał - mówił dzień później prezydencki minister Paweł Mucha w TVN24. Podobnie mówił w poniedziałek sam Andrzej Duda odpowiadając w Watykanie na pytania dziennikarzy. Stwierdził, że "w ogóle nie otrzymał tych postanowień".

Polacy masowo dopisują się do rejestru wyborców

Więcej o:
Komentarze (247)
Prezydent twierdził, że nie dostał decyzji NSA ws. sędziów SN. Dokumenty mówią co innego
Zaloguj się
 • kuba161048

  Oceniono 95 razy 95

  Nie dostał pisma bo ono było adresowane do Prezydenta a nie do Maliniaka.

 • kotmiki

  Oceniono 53 razy 51

  Będziesz siedział kłamco i przestępco konstytucyjny

 • jael53

  Oceniono 46 razy 46

  Proszę napisać o tym panu dopiero wtedy, gdy zdarzy mu się nie minąć z prawdą.

 • owca888

  Oceniono 38 razy 38

  Kłamliwy insekt.
  Kłamstwo to pis.dzielska specjalność.
  OHYDA

 • urian

  Oceniono 39 razy 37

  Duda jednak jest bardzo głupi. On chyba uważa, że się zzasłuży Kaczyńskiemu i :
  - zostanie kandydatem PiS na druga kadencję
  albo
  - załatwią mu jakąś fuchę za granica , jakiegoś ambasadora przy ONZ, lub coś podobnego
  albo
  - zostanie prezydenckim emerytem i do końca życia będzie miał kupę kasy, ochronę i płatne wykłady u Rydzyka
  Niestety, nic z tego co powyżej. PiS go poświęci, prędzej czy później trafi przed Trybunał Stanu, zabiorą mu emeryturę i nawet jeśli uniknie więzienia to będzie klepał biedę, a ludzie będą nim pogardzali

 • jojo148

  Oceniono 36 razy 34

  Okazuje sie, ze Morawiecki nie jest JEDYNYM klamczuchem w tej ekipie PiS-u!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX