Premier zainaugurował budowę muzeum. "Historia Polski powinna być materiałem dla Hollywood"

Mateusz Morawiecki podkreślał, że Muzeum Historii Polski będzie opowiadać prawdziwą historię "narodu, który tak wiele dobrego uczynił dla Europy i całego świata, a wyrządził innym tak niewiele krzywd". W czwartek odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę placówki.

Na warszawskiej Cytadeli podpisano akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny pod budowę Muzeum Historii Polski. W ceremonii wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki i wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Mateusz Morawiecki: Muzeum Historii Polski opowie prawdziwą historię Polaków

- Historia Polski może być najwspanialszym materiałem dla Hollywood i powinna nim być. Te tematy, które jeszcze nie zostały poruszone, wołają do nas - historia Polski to najpiękniejsza tradycja wolnościowa Zachodu - mówił Morawiecki, jak cytuje TVN24.

Morawiecki podkreślał, że placówka będzie opowiadać prawdziwą historię Polaków - "narodu, który tak wiele dobrego uczynił dla Europy i całego świata, a wyrządził innym tak niewiele krzywd".

Piotr Gliński: Muzeum Historii Polski będzie wywiązaniem się z obowiązku pamięci

Premier powiedział, że Muzeum będzie znakomitym narzędziem opowiedzenia historii Polski. Wyraził przy tym nadzieję, że posłuży ono dobru współczesnej Polski i współczesnego pokolenia jej mieszkańców.

Również minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podkreślał, że powstanie Muzeum Historii Polski będzie wywiązaniem się z obowiązku pamięci wobec kolejnych pokoleń Polaków, którzy przez wieki "tę Polskę budowali, walczyli za nią, za nią ginęli i także dla nas wskrzesili".

Muzeum Historii Polski z największą ekspozycją historyczną w Polsce

Muzeum Historii Polski zostało powołane 2 maja 2006 roku przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Będzie jedną z najnowocześniejszych placówek, powstających obecnie w Polsce i Europie. Znajdzie się tam wystawa stała o powierzchni 7000 tys. m kw., czyli największa ekspozycja historyczna w Polsce.

Ponadto zaplanowano wystawy czasowe, centrum edukacyjne oraz wielofunkcyjne centrum konferencyjne z audytorium i salą kinowo-teatralną. Przewiduje się, że muzeum będzie odwiedzane przez co najmniej pół miliona gości rocznie.

Muzeum powstanie w Cytadeli Warszawskiej, gdzie wraz z Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskim będzie tworzyło wielki kompleks. Na ponad 30 ha przestrzeni zaplanowano także miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców. Otwarcie wystawy stałej MHP planowane jest w 2021 roku.

Adam Czerniak: "Rząd nie tylko uszczelnia podatki, ale także je podnosi"

Więcej o:
Komentarze (102)
Premier zainaugurował budowę muzeum. "Historia Polski powinna być materiałem dla Hollywood"
Zaloguj się
 • srv14

  Oceniono 22 razy 22

  No to nareszcie będziemy mieli "prawdziwa " Historię Polski i Polaków. Ciekawe czy w czasie bitwy pod Grunwaldem królem Polaki nadal będzie cudzoziemiec bez wizy z okolic Wilna i czy został pozytywnie zweryfikowany przez IPN

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 17 razy 17

  Disney, Warner, Columbia, Universal, Fox już wysyłają oferty do przygłupa z tabletu, by filmować historię nieinternowanej Balbinki-sodomitki, Krzywomordego Pinokia, Oborowej z wytapetowanym za 200 tys. ryjem, Perukarza, Świroniego w akcji z Salcesonem i Łonderbojem, Zimnego Lecha Małpkę, Maliniaka z jego stewardessą-niemową, Prostacką Pożeraczkę Sałatek, Ojca Muchomora, Ogrodnika, Cygańskiego Dresiola, Wanienkę, Ćpuna z laską marszałkowską, Jenota, Kobietona-mopa, Klempę i całą resztę tych kretynów.

 • junk92508

  Oceniono 14 razy 14

  1. Bóg daje Ojcu Rydzykowi tablicę z przykazaniami i nadajnik na Uralu

  2. Prorok Kaczyński wyprowadza naród polski z domu unijnej niewoli

  3. Bohaterscy Polacy wycinają w pień zamieszkujących Ziemię Wybraną kodowców, cyklistów, ekologów, szczepionkowców, Balcerowiczów i innych lewaków

  4. KO odzyskuje władzę i sprowadza naród na manowce

  5. Bóg karze Naród Wybrany niewolą brukselską...

  6. Po 30 latach w trumnie na Wawelu zmartwychstwaje Mesjasz Lech Kaczyński i nastaje Królestwo Niebieskie na Ziemi

 • flemming

  Oceniono 14 razy 14

  Muzeum opowie prawdziwą historię bliźniaków Kaczyńskich, Smoleńsk, taśmy prawdy Morawieckiego itd. Nareszcie, czekaliśmy na to 1000 lat. A czy opowie historię krwawych rzeźni urządzanych przez Polaków pod Napoleonem w Hiszpanii?? Wyczyny na Haiti ? Wypraw na Wołoszczyznę i Ukrainę. Wyprawy na Moskwę?

 • zdzich02

  Oceniono 14 razy 14

  W muzeum będzie o tym jak Jarek dyktował Bogu 10 przykazań, a dzięki Matołuszowi
  słońce wschodzi na wschodzie i zachodzi na zachodzie?

 • krynolinka

  Oceniono 18 razy 14

  Skąd weźmie Gliński tyle pamiątek po Lechu Kaczyńskim żeby zapełnić 7000 metrów kwadratowych. Chyba, że Jarek coś dorzuci od siebie...

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 13 razy 13

  1. Oj durne to Hollywood nie poznało się na nas.
  2. Z 4 sąsiedzkich agresji zbrojnych 3 wywołała Polska. A to tylko 100 lat.
  3. W II wojnie światowej zginęło nas prawie tyle co Niemców, za to straciliśmy więcej terytorium.
  4. Ostatnie wielkie militarne zwycięstwo , pod Wiedniem, było skutkiem parcia Sobieskiego do sojuszu z Austrią, za co ta nas wydoiła już w czasie bitwy.
  5. Bitwa pod Grunwaldem z papieskim Zakonem Krzyżackim, stoczona prawie 5 wieków po chrzcie Mieszka jest dowodem naszych chrześcijańskich korzeni.
  6. Przez ponad pół wieku mamy w Europie globalny spokój. Głównie dzięki UE. Czas to spolszczyć. I zostanie po nas kacze mauzoleum i muzeum narodowej głupoty.

 • didej007

  Oceniono 11 razy 11

  Hej szable w dłoń! Łuki w juki, a dupy wziąć w troki
  Hajda na koń! Hajda na koń! Okażemy się godni epoki
  Ruszamy w bój aby Glińskiego uwolnić od ch...ója
  Jarosław zbój, okrutny zbój, nie zwycięży nas nigdy tralala

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX