Premier zainaugurował budowę muzeum. "Historia Polski powinna być materiałem dla Hollywood"

Uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę Muzeum Historii Polski

Uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę Muzeum Historii Polski (Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta)

Mateusz Morawiecki podkreślał, że Muzeum Historii Polski będzie opowiadać prawdziwą historię "narodu, który tak wiele dobrego uczynił dla Europy i całego świata, a wyrządził innym tak niewiele krzywd". W czwartek odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę placówki.

Na warszawskiej Cytadeli podpisano akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny pod budowę Muzeum Historii Polski. W ceremonii wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki i wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Mateusz Morawiecki: Muzeum Historii Polski opowie prawdziwą historię Polaków

- Historia Polski może być najwspanialszym materiałem dla Hollywood i powinna nim być. Te tematy, które jeszcze nie zostały poruszone, wołają do nas - historia Polski to najpiękniejsza tradycja wolnościowa Zachodu - mówił Morawiecki, jak cytuje TVN24.

Morawiecki podkreślał, że placówka będzie opowiadać prawdziwą historię Polaków - "narodu, który tak wiele dobrego uczynił dla Europy i całego świata, a wyrządził innym tak niewiele krzywd".

Piotr Gliński: Muzeum Historii Polski będzie wywiązaniem się z obowiązku pamięci

Premier powiedział, że Muzeum będzie znakomitym narzędziem opowiedzenia historii Polski. Wyraził przy tym nadzieję, że posłuży ono dobru współczesnej Polski i współczesnego pokolenia jej mieszkańców.

Również minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podkreślał, że powstanie Muzeum Historii Polski będzie wywiązaniem się z obowiązku pamięci wobec kolejnych pokoleń Polaków, którzy przez wieki "tę Polskę budowali, walczyli za nią, za nią ginęli i także dla nas wskrzesili".

Muzeum Historii Polski z największą ekspozycją historyczną w Polsce

Muzeum Historii Polski zostało powołane 2 maja 2006 roku przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Będzie jedną z najnowocześniejszych placówek, powstających obecnie w Polsce i Europie. Znajdzie się tam wystawa stała o powierzchni 7000 tys. m kw., czyli największa ekspozycja historyczna w Polsce.

Ponadto zaplanowano wystawy czasowe, centrum edukacyjne oraz wielofunkcyjne centrum konferencyjne z audytorium i salą kinowo-teatralną. Przewiduje się, że muzeum będzie odwiedzane przez co najmniej pół miliona gości rocznie.

Muzeum powstanie w Cytadeli Warszawskiej, gdzie wraz z Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskim będzie tworzyło wielki kompleks. Na ponad 30 ha przestrzeni zaplanowano także miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców. Otwarcie wystawy stałej MHP planowane jest w 2021 roku.

Adam Czerniak: "Rząd nie tylko uszczelnia podatki, ale także je podnosi"

Czy znasz PRL od A do Z? Sprawdź się w naszym quizie
1/24Co oglądano za pomocą rzutnika Ania?
Zobacz także
 • Tzw. niska emisja - dymy z przestarzałych kotłów -'śmieciuchów' opalanych węglem i 'czym popadnie'. Jedno z głównych źródeł smogu Smog w Nowym Sączu, 2018-10-19. Sprawdź jakość powietrza w mieście
 • Smog w Łodzi. Smog w Łodzi, 2018-10-19. Sprawdź jakość powietrza w mieście
 • Smog w Lublinie, 2018-10-19. Sprawdź jakość powietrza w mieście
Komentarze (102)
Premier zainaugurował budowę muzeum. "Historia Polski powinna być materiałem dla Hollywood"
Zaloguj się
 • srv14

  Oceniono 22 razy 22

  No to nareszcie będziemy mieli "prawdziwa " Historię Polski i Polaków. Ciekawe czy w czasie bitwy pod Grunwaldem królem Polaki nadal będzie cudzoziemiec bez wizy z okolic Wilna i czy został pozytywnie zweryfikowany przez IPN

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 17 razy 17

  Disney, Warner, Columbia, Universal, Fox już wysyłają oferty do przygłupa z tabletu, by filmować historię nieinternowanej Balbinki-sodomitki, Krzywomordego Pinokia, Oborowej z wytapetowanym za 200 tys. ryjem, Perukarza, Świroniego w akcji z Salcesonem i Łonderbojem, Zimnego Lecha Małpkę, Maliniaka z jego stewardessą-niemową, Prostacką Pożeraczkę Sałatek, Ojca Muchomora, Ogrodnika, Cygańskiego Dresiola, Wanienkę, Ćpuna z laską marszałkowską, Jenota, Kobietona-mopa, Klempę i całą resztę tych kretynów.

 • junk92508

  Oceniono 14 razy 14

  1. Bóg daje Ojcu Rydzykowi tablicę z przykazaniami i nadajnik na Uralu

  2. Prorok Kaczyński wyprowadza naród polski z domu unijnej niewoli

  3. Bohaterscy Polacy wycinają w pień zamieszkujących Ziemię Wybraną kodowców, cyklistów, ekologów, szczepionkowców, Balcerowiczów i innych lewaków

  4. KO odzyskuje władzę i sprowadza naród na manowce

  5. Bóg karze Naród Wybrany niewolą brukselską...

  6. Po 30 latach w trumnie na Wawelu zmartwychstwaje Mesjasz Lech Kaczyński i nastaje Królestwo Niebieskie na Ziemi

 • flemming

  Oceniono 14 razy 14

  Muzeum opowie prawdziwą historię bliźniaków Kaczyńskich, Smoleńsk, taśmy prawdy Morawieckiego itd. Nareszcie, czekaliśmy na to 1000 lat. A czy opowie historię krwawych rzeźni urządzanych przez Polaków pod Napoleonem w Hiszpanii?? Wyczyny na Haiti ? Wypraw na Wołoszczyznę i Ukrainę. Wyprawy na Moskwę?

 • zdzich02

  Oceniono 14 razy 14

  W muzeum będzie o tym jak Jarek dyktował Bogu 10 przykazań, a dzięki Matołuszowi
  słońce wschodzi na wschodzie i zachodzi na zachodzie?

 • krynolinka

  Oceniono 18 razy 14

  Skąd weźmie Gliński tyle pamiątek po Lechu Kaczyńskim żeby zapełnić 7000 metrów kwadratowych. Chyba, że Jarek coś dorzuci od siebie...

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 13 razy 13

  1. Oj durne to Hollywood nie poznało się na nas.
  2. Z 4 sąsiedzkich agresji zbrojnych 3 wywołała Polska. A to tylko 100 lat.
  3. W II wojnie światowej zginęło nas prawie tyle co Niemców, za to straciliśmy więcej terytorium.
  4. Ostatnie wielkie militarne zwycięstwo , pod Wiedniem, było skutkiem parcia Sobieskiego do sojuszu z Austrią, za co ta nas wydoiła już w czasie bitwy.
  5. Bitwa pod Grunwaldem z papieskim Zakonem Krzyżackim, stoczona prawie 5 wieków po chrzcie Mieszka jest dowodem naszych chrześcijańskich korzeni.
  6. Przez ponad pół wieku mamy w Europie globalny spokój. Głównie dzięki UE. Czas to spolszczyć. I zostanie po nas kacze mauzoleum i muzeum narodowej głupoty.

 • didej007

  Oceniono 11 razy 11

  Hej szable w dłoń! Łuki w juki, a dupy wziąć w troki
  Hajda na koń! Hajda na koń! Okażemy się godni epoki
  Ruszamy w bój aby Glińskiego uwolnić od ch...ója
  Jarosław zbój, okrutny zbój, nie zwycięży nas nigdy tralala

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje