KRS wiedziała, że kandydat do SN nie spełnia wymogów. A i tak polecono go prezydentowi

Prof. Aleksander Stępkowski i jego karta zgłoszenia do Sądu Najwyższego

Prof. Aleksander Stępkowski i jego karta zgłoszenia do Sądu Najwyższego (Materiały prasowe MSZ; RMF FM / Twitter / Tomasz Skory)

Andrzej Duda nie powołał wczoraj jednego z kandydatów na sędziego Sądu Najwyższego. Jak ujawnia RMF FM, zarówno prof. Stępkowski, jak i KRS, wiedzieli, że nie spełnia on wymogów kandydata na sędziego SN. Mimo tego KRS zgłosiła go do prezydenta.

Prezydent Andrzej Duda w środę miał powołać 28 nowych sędziów Sądu Najwyższego, których wskazała mu Krajowa Rada Sądownictwa. Ostatecznie było ich 27 - prof. Aleksander Stępkowski, były wiceminister w MSZ i współzałożyciel Ordo Iuris, nominacji nie otrzymał.

Jak opisuje RMF FM, brak nominacji dla profesora to "skandaliczne zaniedbanie" KRS - jego kandydatura w ogóle nie powinna trafić do prezydenta.

Podczas zgłaszania się do KRS Stępkowski, tak jak inni kandydaci, wypełniał kartę zgłoszeniową, w której podał tylko jedno obywatelstwo - polskie. Radio otrzymało jednak kartę Stępkowskiego od Forum Obywatelskiego Rozwoju i upubliczniło ją.

W dalszej jej części pojawił się inny punkt zatytułowany, "kandydat posiada wyłącznie obywatelstwo polskie". W tej rubryce dopiero doprecyzował, że złożył oświadczenie o wyrzeczeniu się obywatelstwa brytyjskiego.

Napisał też, że oczekuje "na potwierdzenie wywarcia skutków prawnych" oświadczenia. "Wówczas moje polskie obywatelstwo będzie wyłączne" - zadeklarował w karcie.

To oznacza, że nie tylko sam kandydat, ale też Krajowa Rada Sądownictwa, wiedzieli, że nie spełnia on warunków ustawy o Sądzie Najwyższym, gdzie w art. 30 pada:

Do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego może być powołana osoba, która: posiada wyłącznie obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnychi publicznych.

O niepowołaniu Stępkowskiego mówił też prezydencki minister Paweł Mucha. Podczas konferencji stwierdził, że pojawiły się "wątpliwości", czy spełniał on kryteria określone w ustawie o SN.

Rafał Trzaskowski: będę Asterixem i pogonię złych Rzymian

Czy znasz PRL od A do Z? Sprawdź się w naszym quizie
1/24Co oglądano za pomocą rzutnika Ania?
Zobacz także
 • Protest przed siedzibą Sądu Najwyższego w Warszawie. Czekają na nowo powołanych sędziów Protest przed Sądem Najwyższym. Uczestnicy czekają na nowo powołanych sędziów
 • Prezydent Andrzej Duda Prof. Piotrowski: Andrzej Duda zbiera owoce z zatrutego drzewa. Nie powinien tego robić
 • Protest przeciwko zmianom w sądownictwie Raport stowarzyszenia Iustitia: 90 proc. sędziów uważa, że niezależność sądownictwa jest zagrożona
Komentarze (81)
Prof. Aleksander Stępkowski bez powołania do Sądu Najwyższego. Błąd KRS?
Zaloguj się
 • biesczad1

  Oceniono 56 razy 56

  Naważniejszym wymogiem jest bezrefleksyjne służenie reżimowi - no i ten pan złożył oświadczenie o wyrzeczeniu sie obywatelstwa brytyjskiego = idealny kandydat PiSu!!!

 • mmeydey

  Oceniono 39 razy 39

  pośpiech, fuszerka, skandalicznie żenujące przesłuchania kandydatów, zbliżają się wybory, jeśli ich nie wygrają przy urnach ....

 • ziaburek

  Oceniono 33 razy 33

  Bez jaj - przecież pisowska KRS nie będzie wnikała w jakieś szczegóły. Dostali listę, podpisali i wysłali. Od myślenia są, jak wiadomo, inni...

 • a488151

  Oceniono 29 razy 29

  Obywatelstwo to rzecz drugorzędna - najważniejsze jest poddaństwo względem PiS.

 • def11

  Oceniono 26 razy 24

  Jak Ziobro każe to pseudo KRS rekomendować może nawet kota prezesa. Żałosne, sprzedajne, bez kręgosłupa indywidua.

 • ar.co

  Oceniono 23 razy 23

  To już pisiorki nie mogą znaleźć Polaków, którzy chcieliby służyć reżimowi, muszą posługiwać się renegatami z podwójnym obywatelstwem?

 • marple_jane

  Oceniono 20 razy 20

  Wielka strata dla PISowskiego Bezmiaru Niesprawiedliwosci, Taki "sędzia" to byłby skarb.Zełże na każde żądanie władzy.Słowa prawdy nie powie. Szkoda....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje