Wybory samorządowe 2018. Sztaby zwożą ludzi do Warszawy? Statystyki ratusza pokazują "zaskakującą dynamikę"

dbd

2018-10-10 16:39

Użytkownik Facebooka opisał sytuację, która może świadczyć o "sztucznym" dopisywaniu osób do rejestru wyborców w Warszawie. Jak się okazuje, wzrost liczby dopisanych wyborców jest rzeczywiście duży. - To zaskakująca dynamika - informuje rzecznik ratusza.

Kilka dni temu Sebastian Deptuła opisał na Facebooku taką sytuację: "O drogę do urzędu dzielnicy (a stoimy 200 metrów od urzędu) pyta mnie grupa ludzi. Okazuje się, że owa grupa to "mieszkańcy" dzielnicy, którzy idą złożyć wnioski o możliwość głosowania w miejscu zamieszkania, głosowania na PiS , bo próbowali mnie przekonywać, że pan Jaki to tak kocha Warszawę, że będzie krainą miodem i mlekiem płynąca. Ok, sobie myślę (tylko jak mieszkaniec dzielnicy, nie wie gdzie jest jej urząd?), pomogę" - czytamy we wpisie.

"Nie zwiedzaliśmy bo nie było czasu"

Następnie użytkownik Facebooka opisuje, jak do jednej z osób w grupie zadzwonił telefon. "Hej nie mogę teraz za bardzo rozmawiać, wysadzili nas w innym miejscu i się pogubiliśmy, ale już jesteśmy pod urzędem, składamy wnioski i na kolację powinnam być już w domu. (...) Nie, nie zwiedzaliśmy, bo nie było czasu, powiedzieli, że 21 będzie czas na zwiedzanie" - miał powiedzieć do słuchawki członek zagubionej grupy.

Deptuła skomentował sytuację następująco: "Jestem totalnie apolityczny, ale nóż mi się w kieszeni otwiera jak widzę "walkę" o fotel prezydenta w stolicy. Autobusy z zakątków całego kraju będą zjeżdżać do Warszawy by zagłosować za jedynie słusznie panującą partią... Bareja do kwadratu. To tylko pokazuje, że Patryk Jaki tak naprawdę ma gdzieś mieszkańców Warszawy, liczy się tylko władza i układy. Ciemny lud kupi".

Wybory samorządowe 2018 Warszawa. Coraz więcej dopisanych do rejestru wyborców

Czy sztaby wyborcze rzeczywiście  mogą "zwozić" do Warszawy mieszkańców innych części kraju, by dopisywali się do rejestru wyborców? Trudno to udowodnić, ale portal Onet.pl sięgnął po statystyki stołecznego ratusza. Z informacji magistratu wynika, że od początku tego roku do rejestru wyborców dopisało się 9155 osób. W całym 2014 r. (w tym roku odbywały się poprzednie wybory samorządowej) do rejestru wyborców dopisały się 4354 osoby. Jak zauważa od początku 2018 r. do 12 sierpnia do urzędów wpłynęło 365 takich wniosków, natomiast tylko od 13 sierpnia do 9 października w rejestrze pojawiło się 8790 osób. Nie są to duże liczby, ale tym wzrostem zdziwiony jest sam ratusz. - To zaskakująca dynamika, w stosunku do analogicznego okresu przed poprzednimi wyborami samorządowymi. Pojawia się pytanie, czy nie są to zorganizowane działania, mogące mieć wpływ na ostateczny wynik głosowania – skomentował w Onecie Bartosz Milczarczyk, rzecznik stołecznego ratusza.

Sztab Patryka Jakiego: absurdalne insynuacje

Do sprawy odniósł się sztab Patryka Jakiego. Rzecznik sztabu Jacek Ozdoba zapewnił, że sztab "nie dowozi żadnych grup ludzi do Warszawy, by dopisały się do rejestru wyborców", a doniesienia, że jest inaczej nazwał "absurdalnymi insynuacjami". - Jeżeli te insynuacje przekroczą pewne granice, osoby, które je rozsiewają, mogą spodziewać się skierowania sprawy na drogę prawną - powiedział Onetowi Ozdoba.

Sztab Rafała Trzaskowskiego również zabiera głos

Aleksandra Gajewska ze sztabu Rafała Trzaskowskiego również stwierdziła, że z ich strony takie działania nigdy się nie pojawiały. Gajewska przyznała, że sztab Trzaskowskiego będzie sprawdzał, czy dochodzi do tego rodzaju nadużyć i ewentualnie reagować.

WIĘCEJ O:

warszawa wybory samorządowe 2018 warszawa Patryk Jaki Rafał Trzaskowski wybory samorządowe 2018
GAZETA.PL
Weź udział w dyskusji (278)
POLECAMY
"Laweta z reklamą Jakiego pod ratuszem. "Nielegalnie zajęła miejsca parkingowe""
"Wybory samorządowe. "Mama była w szoku przez parę godzin". 17-latek walczy o mandat radnego"
"Wybory 2018. Rafał Trzaskowski pewny wygranej. "Nikt nie chce, żeby Kaczyński rządził stolicą" [WIDEO]"
"Hanna Zdanowska zawiadamia prokuraturę ws. Jacka Sasina. "Przekroczenie uprawnień""
"Lubelskie: W mieszkaniu znaleziono dwa ciała. Znamy wyniki sekcji zwłok"
"Płonące barykady na ulicach Barcelony. Fala protestów po skazaniu organizatorów referendum"
""Te bomby stały się zakładnikami". Problem USA z arsenałem jądrowym w Turcji"
""Jeżeli tak zrobią, będziemy mieli kryzys". Wiceszef PiS mocno odpowiada na sugestie ws. zmiany premiera"
NAJNOWSZE
22:57 Lubelskie: W mieszkaniu znaleziono dwa ciała. Znamy wyniki sekcji zwłok
22:54 Płonące barykady na ulicach Barcelony. Fala protestów po skazaniu organizatorów referendum
22:45 "Te bomby stały się zakładnikami". Problem USA z arsenałem jądrowym w Turcji
22:36 "Jeżeli tak zrobią, będziemy mieli kryzys". Wiceszef PiS mocno odpowiada na sugestie ws. zmiany premiera
22:07 Kujawsko-pomorskie. Pijana matka rozbiła samochód, a potem odprowadziła dzieci do szkoły
22:03 Tarczyński odpowiada na słowa Korwin-Mikkego o wyborcach PiS: Wypłacę temu szaleńcowi sprawiedliwość
21:34 Jest nowy sondaż prezydencki. W drugiej turze Andrzej Duda ma bardzo mocną konkurentkę